Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ηλιοροφή αυτοκινήτου


daedal

Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

 

Έχω μια περίπτωση όπου αυτοκίνητο εισαγωγής δεν έχει δηλωμένη την ηλιοροφή και η οποία πρέπει να δηλωθεί για να περάσει κτέο. Πρόκειται για εργοστασιακή ηλιοροφή η οποία δεν δηλώθηκε λόγω κόστους εκτελωνισμού.

 

Σαν νέος Μηχανολόγος ζητάω τις πολύτιμες πληροφορίες σας..

 

Ευχαριστώ

 

Με εκτίμηση

Κώστας Στ

Link to comment
Share on other sites

Πριν από 4 χρόνια αντιμετώπισα το ίδιο θέμα κατά την εισαγωγή μεταχειρισμένου αυτ/του από τη Γερμανία και θυμάμαι ότι μου τόνισαν να γραφεί η ηλιοροφή κλπ έξτρα στον εκτελωνισμό για να μην έχω πρόβλημα αργότερα. Μετά το ΚΤΕΟ, διαπίστωσα ότι στην άδεια κυκλοφορίας που πήρα από τη Νομαρχία της περιοχής μου δεν είχαν αναγράψει την ηλιοροφή, απαίτησα να την γράψουν και μου έδωσαν νέα άδεια.

Link to comment
Share on other sites

ΠΕΡΝΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΥΓΚΟΙΝΩΝΙΩΝ......ΠΙΑΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ... (edited) ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΠΩΛΙΟ ΕΚΕΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ.....

ΑΠΟ ΟΤΙ ΘΥΜΑΜΑΙ ΑΙΤΗΣΗ, Υ.Δ. ΔΙΚΙΑ ΜΑΣ "ΟΤΙ ΠΛΗΡΕΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΤΗΣ ΤΕΧΝΗΣ", ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΙΑΣ........

ΑΣΕ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙΣ.....

Υ.Γ. ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΔΙΕΥΘΥΝΤΗΣ ΙΚΤΕΟ

ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΑΠΘ

 

Εκτός απο τον κανόνα για τα κεφαλαία, παραβαίνεις και τον κανόνα περί προσβλητικών εκφράσεων

CostasV

Link to comment
Share on other sites

Με βλέπω να τη στήνω στο μεταφορών με κανένα αντίσκηνο μπας και βρω την άκρη..

 

Όχι τίποτα με το φόβο των σκανδάλων και τις αποκαλύψεις χάθηκαν και τα λαμόγια!!! :o:o:o

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις επίσημη βεβαίωση από την κεντρική αντιπροσωπεία της Ελλάδος του αυτοκινήτου ότι από κατασκευής είχε ηλιοροφή και θα το δηλώσεις στην Δ/νση Μεταφορών να σου βγάλει άδεια και μετά ΚΤΕΟ

Γι αυτό υπάρχουν τα forums, για να καταργηθούν τα αντίσκηνα...αλλά δεν μπορούν να καταργήσουν τους .."ανεγκέφαλους"

Link to comment
Share on other sites

Θα πάρεις επίσημη βεβαίωση από την κεντρική αντιπροσωπεία της Ελλάδος του αυτοκινήτου ότι από κατασκευής είχε ηλιοροφή και θα το δηλώσεις στην Δ/νση Μεταφορών να σου βγάλει άδεια και μετά ΚΤΕΟ

 

Δεν έχεις προσέξει ότι το αυτ/το ελτελωνίστηκε ήδη χωρίς να δηλωθεί η ηλιοροφή. Από το σημείο αυτό ξεκινάει το πρόβλημα και όχι ποιά είναι η μετέπειτα διαδικασία. Με την ευκαιρία, το εισαγόμενο αυτ/το πρώτα περνάει ΚΤΕΟ και μετά εκδίδεται η άδεια κυκλοφορίας.

 

@daedal

Κατά την άποψή μου, πρέπει να μιλήσεις με εκτελωνιστή για να βρεις λύση στο θέμα του "επανεκτελωνισμού" (αν γίνεται) με την ηλιοροφή.

Στην περίπτωσή μου, είχα ρωτήσει όλα τα σχετικά πριν φέρω το αυτ/το και έτσι τα γνώριζα.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον fraafr .

Έχω την αίσθηση ότι εάν πάρω μια βεβαίωση από την αντιπροσωπεία και την προσκομίσω στο Μεταφορών με μια υπεύθυνη δήλωση θα είναι μια χαρά.

 

Θα σας ενημερώσω αν ειναι να ξέρετε και εσεις

Link to comment
Share on other sites

Να συμφωνήσεις με το σωστό

Ισως και ο makap να έχει δίκιο.

Εν πάσει περιπτώσει, ξεκίνα με την συμβουλή μου και εάν δεν κάνεις τίποτα, τότε --> makap :)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον fraafr .

Έχω την αίσθηση ότι εάν πάρω μια βεβαίωση από την αντιπροσωπεία και την προσκομίσω στο Μεταφορών με μια υπεύθυνη δήλωση θα είναι μια χαρά.

 

Θα σας ενημερώσω αν ειναι να ξέρετε και εσεις

 

Εύχομαι να τα καταφέρεις και θα περιμένω την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.