Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συντεταγμένες ΕΓΣΑ των σταθμών HEPOS


Recommended Posts

Σε τηλεφωνική επικοινωνία με το κτηματολόγιο μου αρνήθηκαν να μου δώσουν συντεταγμένες ΕΓΣΑ των σταθμών του hepos. Χρησιμοποιώντας το πρόγραμμα για την μετατροπή των συντεταγμένων που δίνει το κτηματολόγιο, μου προκύπτουν διαφορές της τάξης του 0,50μ. σε σχέση με στάσεις που έχω ιδρύσει εγώ σε σημεία που επίλυσα βάσει τριγωνομετρικών.

Αυτό λογικά θα οφείλεται στο ότι μάλλον θα μέτρησαν κάποια τριγωνομετρικά , θα έκαναν συνόρθωση, θα πέταξαν και μερικά που τους έδιναν μεγάλο σφάλμα, και έβγαλαν συντεταγμένες (υποθέτω...)

Εσείς που χρησιμοποιείτε το hepos από που παίρνετε εξάρτηση??

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε strudel7878

σε γενικές γραμμές συμβαίνει αυτό που γράφεις

εξαρτάται βέβαια απο την περιοχή που δουλεύεις αλλού τα πράγματα είναι καλύτερα αλλού χειρότερα

δεν σημαίνει ότι χρησιμοποιώντας το hepos θα παίρνουμε τα ίδια αποτελέσματα (συντεταγμένες) με αυτά που θα παίρναμε χρησιμοπιώντας το δίκτυο της ΓΥΣ

όπως έχω ξαναγράψει το hepos εξασφαλίζει ενιαία ακρίβεια για δουλειές που αφορούν ενημερώσεις,τροποποιήσεις,μεταβολές χωρικών δεδομένων σε σχέση πάντα με το Εθνικό Κτηματολόγιο

Στις περιπτώσεις σύνταξης διαγραμμάτων με hepos θα πρέπει κατα την γνώμη μου να αναφέρουμε ρητά -σαφώς τον τρόπο εξάρτησης

στις περιπτώσεις πάντως εφαρμογής μελετών (πράξεις εφαρμογής,έργα Οδοποιιαςκλπ) απαιτείται μετασχηματισμός συντεταγμένων

επίσης λάβε υπόψη σου λογω του ότι μοντέλλο γεωειδούς για τον Ελλαδικό χώρο δεν έχουμε οι αποκλίσεις στον προσδιορισμό των ορθομετρικών υψομέρων αναμένονται μεγάλες

με απλά λόγια ένα ακόμη σύστημα στις πλάτες μας

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Θεοχάρη ευχαριστώ για την απάντηση. Εδώ και μερικές μέρες κάνω αυτό που πρότεινες. Αναφέρω τον σταθμό του hepos που εξαρτήθηκα. Όσο για τα υψομετρικά δεν με απασχολεί στις συνήθεις εργασίες μου το απόλυτο υψόμετρο αλλά το σχετικό, οπότε δεν με αφορά ιδιαίτερα το θέμα των γεωειδών...

Link to comment
Share on other sites

Strudel78 μπορείς να πεις σε ποιό 1:50.000 φύλλο χάρτη παρατήρησες αυτή την απόκλιση? Καλό θα ήταν να πεις και σε ποιο τμήμα του 50αριού το έχεις δει. Μήπως η περιοχή αυτή είναι σε σχετικά μεγάλο υψόμετρο? Γενικά το ΑΠΘ ανακοινώνει ότι οι μεγαλύτερες αποκλίσεις είναι περί τα 25cm και αυτές εμφανίζονται σε ορεινούς ογκούς (πχ Πίνδος).

 

ΠΡΕΠΕΙ να απαλλαχθούμε από την ΕΓΣΑ87.... το ταχύτερο δυνατό.

 

Να πιέσει ο σύλλογος να μεταβούμε στην HTRS07/TM07, να εκσυγχρονιστούμε. Ούτε μετασχηματισμοί, ούτε μετατροπες με την ΕΓΣΑ87 των 5-10 cm ακρίβειας πλέον από το ένα τριγωνμετρικό στο διπλανό.

 

Να πληρώσει το κράτος για νέο τριγωνισμό όλων των I, II, III, IV σε σχέση με τα 0ης του HEPOS. Πρέπει να καταλάβουν οι αρμόδιοι ότι στην Ελλάδα όλα ΚΟΥΝΙΟΥΝΤΑΙ... βλ σεισμούς, ρήγματα, ελληνικό τόξο, μέχρι και ηφαίστειο έχουμε :smile:

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε nismo

δεν θα απαλλαγούμε σύντομα απο το ΕΓΣΑ αφού και στο μέλλον το κτηματολόγιο σε ΕΓΣΑ θα γίνεται ( θα εφαρμόζεται μετασχηματισμός απο HTRS07/TM07 σε ΕΓΣΑ) απλά θα περιορισθούν σημαντικά τα προβλήματα εξάρτησης των εργασιών

δεν είμαι απολύτως σύμφωνος και δεν άκουσα τίποτε αντίστοιχο στις δύο ημερίδες για μεγαλύτερες αποκλίσεις σε 'ορεινούς όγκους'

όσο για τον σύλλογό μας σου υπενθυμίζω ότι δεν πήρε θέση ούτε στην τιμολογιακή πολιτική της Κτηματολόγιο Α.Ε σε σχέση με τις υπηρεσίες Hepos λες και αυτές απευθύνονται σε μη τοπογράφους

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ρωτάω το εξής, δεν θα μπορούσε το κτηματολόγιο να ανακοινώσει τις συντεταγμένες ΕΓΣΑ όλων των σταθμών του? Τόσο δύσκολο ήτανε να κάτσει κάποιος και να κάνει την μετατροπή???

Εγώ νομίζω ότι δεν το κάνει γιατί δεν θέλει να έχει την παραμικρή ευθύνη σε περιπτώσεις διαφορών που θα οδηγούνται σε δικαστήρια...

Θα σου λέει ΕΓΣΑ???? Τι είναι αυτό? Εμείς σε HTRS07/TM07 μετράμε. Ευθύνη του μηχανικού η μετατροπή σε ΕΓΣΑ..

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε strudel7878

η μετατροπή-μετασχηματισμός δίνεται επίσημα απο την Κτηματολόγιο Α.Ε και διατίθεται και το λογισμικό

απαιτείται μεγάλη προσοχή πότε χρησιμοποιούμε το Hepos και κυρίως αυτό που συζητήσαμε να το ανφέρουμε σαφώς στις μελέτες και τα διαγράμματα που κάνουμε

Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχεις Θεοχάρη. Την ΕΓΣΑ87 την έχουμε κατά κάποιο τρόπο παντευτεί. Αλλά ευελπιστώ να μην πάρουμε και τη σύνταξη με αυτήν. Πρέπει σταδιακά να πάμε στην νέα προβολή TM07 και μάλιστα να βάλουμε και ταχύτητες. Αυτό θα είναι εφικτό μόλις τρέξει το HEPOS 4-5 χρόνια και υπολογιστούν με ακρίβεια οι τανυστές μετακίνησης για πολλά σημεία ανά τη χώρα.

Φαντάσου ότι η Κρήτη φεύγει 4-5 cm το χρόνο σε σχέση με πχ τις Σέρρες. Οπότε ακόμα και οι διορθωτικές παράμετροι του επίσιμου μετασχηματισμού θα έχουν ηλικιωθεί αρκετά μέσα στα επόμενα 10 χρόνια.

 

Φαντάζεστε συνάδερφοι.....ταχύτητες στα τριγωνομετρικά....

 

ΠΧ. Τριγωνομετρικό Κρύα Βρύση:

Χ(2012)= 376879.764+0.012m/έτος

Y(2012)=2176453.654-0.031m/έτος

 

strudel7878, τα δικαστήρια θα έχουν τότε πολύ δουλειά. :smile:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

συνάδελφοι να κάνω μια ερώτηση:

πήρα σήμερα τα δικαιλογητικά για καθορισμό αιγιαλού και λέει ότι μετά το 2010 οι συν/νες κορυφων θα πρέπει να αναφέρονται σε δύο προβολικά συστήματα , ΕΓΣΑ 87 και HEPOS.Μην με πυροβολήσετε , αλλά δεν είναι το ίδιο?

Link to comment
Share on other sites

όχι δεν είναι ίδιες ως αριθμοί τουλάχιστον

και το νέο σύστημα είναι προβολή μιάς ζώνης με κεντρικό μεσημβρινό των 24

μετρήσεις στο HEPOS γίνονται από τους μόνιμους σταθμούς της Κτηματολόγιο Α.Ε

ρίξε μιά ματιά στο http://www.hepos.gr αξίζει τον κόπο

όταν μετράμε με GPS τα χειριστήρια έχουν στο ενσωματωμένο λογισμικό τους τους απαραίτητους μετασχηματισμούς και έχουμε τις συντεταγμένες που θέλουμε

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.