Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Συντεταγμένες ΕΓΣΑ των σταθμών HEPOS


Recommended Posts

Εγώ το HEPOS το "τσέκαρα" μόνο μιά φορά ,σε σχέση με σταθερά της Κτηματολόγιο ΑΕ

πού δίνονται σε ΕΓΣΑ 87 (στα κτηματογραφικά διαγράματα και το βρήκα εντάξει .

τα τριγωνομετρικά της ΓΥΣ δεν μετακινούντε με τον χρόνο?

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά το τσέκαρα σε πληρως εξαρτημένη όδευση με 4 στάσεις (2 δίπολα). Το έλεγξα με static και με ΗEPOS δεν πρόλαβα να δώ και τι έγινε με τις μετρήσεις οργάνου. Τέλος πάντων οι διαφορές Static - Ηepos κυμάνθηκαν μεταξύ 2cm έως 14cm.!!

θα δώ αυριο και τις διαφορές μηκών με όργανο και θα επανέλθω.

Link to comment
Share on other sites

grtopo τι μήκος είχε η όδευση συνολικά?

 

@ parist σαφώς και μετακινούνται δεν θα μπορούσε να ήταν αλλιώς

οι ταχύτητές τους όμως έχουν να κάνουν αν δεν κάνω λάθος με το πλαίσιο αναφοράς

Link to comment
Share on other sites

ξανατσέκαρα το HEPOS

άριστα αποτελέσματα Σ1 714534,511 4323481,822(ΑΠΟ ΣΤΑΘΕΡΑ ΚΤΗΜ/ΛΟΓΙΟΥ)

Σ1 714534,512 4323481,834 (ΑΠΟ HEPOS)

 

Μήπως κάνετε κάτι λάθος?υπόψιν οί συντεταγμένες πού κατεβάζει το πρόγραμμα γιά τον

τοπικό σταθμό είναι ΛΑΘΟΣ. Πρέπει να ξαναυπολογισθούν με το πρόγραμμα πού δίνει

το ΗΕΡΟS

Link to comment
Share on other sites

Parist43,

Η περίπτωσή σου είναι μεμονωμένη και δεν αποτελείς τυπικό παράδειγμα. Θα σου εξηγήσω το γιατί. Στη Λέσβο που βρίσκεσαι πέρνεις τιμές από έναν από τους δύο σταθμούς που λειτουργούν στο νησί. Δεν έχεις VRS λύση.

Το θέμα είναι να δούμε τι γίνεται με τους συναδέλφους που χρησιμοποιούν Δικτυακή λειτουργία του HEPOS.

 

Αυτό στη περίπτωση μου που ανέφερα παραπάνω η static λύση προέκυψε χρησιμοποιώντας ως δεδομένα reference αυτά της Geotech. ΔΕΝ κατέβασα από HEPOS μιας και den dinei ipsometra kardia mou!! Αλλη φορά θα το κάνω έτσι για στατιστικούς λόγους. Η όδευση μου είχε 316μ μήκος.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Φίλε strudel7878, όσων αφορά τις συντεταγμένες των σταθμών αναφοράς, δεν νομίζω πως βοηθούν σε κάτι στην μετατροπή που θες να κάνεις. (δεν είμαι απόλυτα, τουλάχιστον, σίγουρος, διότι το δουέύω σε rtk μόνο).

Αν πάλι τις θές για να αναφέρεις τις συντεταγμένες της εξάρτησής σου... τότε αλλάζει. Σε περίτωση που δουλεύεις με rtk τις εμφανίζει στο χειριστήριό σου με τα αρχικά PRS.....! Τώρα αν δε καταφέρεις τίποτα απο αυτά ενημερωσέ με μήπως μπορέσω και σου δώσω απο τα δικα μου.

Τώρα όσων αφορά τις διαφορες της τάξης 0,50cm....τι να πω. Δεν μου έχει τύχει ακόμα. Μέχρι 0,07 m λεχω βρεί στα ΟΚΧΕ της Νέας Μανωλάδας Ηλείας. Στην ευρύτερη περιοχή της Πάτρας, Μάνης, Βόλου κλπ είναι κάτω των 7 cm. Βέβαια εξαρτάται και απο τα τριγωνομετρικά που είχα εξαρτηθεί προ του Hepos.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Επανέρχομαι. Μέτρησα 3 διαδοχικές στάσεις όδευσης και μάλιστα με δύο διαδοχικές συνδέσεις με HEPOS.... διαφορετικά VRS. Αποτελέσματα.....<0,5cm ΤΟΣΟ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΟΣΟ ΚΑΙ ΥΨΟΜΕΤΡΙΚΑ συγκρινόμενα με τα μήκη και τα Δh όπως προέκυψαν από την επίλυση των μετρήσεων του οργάνου.

Βέβαια ΔΕΝ εξετάζω αν τα υψόμετρα είναι τα απολύτως ακριβή ..... άλλη πονεμένη ιστορία. Πάντως τα h των στάσεων απο HEPOS μου δίνουν Δh ίδια με αυτά από επίλυση οργάνου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.