Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δοκός 12,5μ (πλαισιακή επίλυση ή φυτευτό υποστύλωμα)


 

Recommended Posts

6οροφη οικοδομη με μαγαζια και γραφεια .δεν μπορω να βαλω παραπανω υποστυλωματα και μου εχει δημιουργηθει ενας κανναβος που συμφωνει με το αρχιτεκτονικο και μου βγαζει nv=o,6 οπως πρεπει για 6οροφη οικοδομη., αλλα εχω ενα προβλημα .για 2 οροφους μου δημιουργειται δοκαρι 12,5μ.δουλευω fespa....Τι μου προτεινετε?εγω σκεφτηκα να βαλω μια φυτευτη κολωνα 30χ30.αν ξερει καποιος fespa μπορει να μου πει πως το προσομοιωνω σωστα.εκτος οτι βαζω λοιπο κομβο στο απο κατω δοκαρι και παραγω το φυτευτο υποστυλωμα.Αυτο το λοιπο κοβμο το οριζω 'πληρως ελευθερο?' και το φορτιο του υποστυλωματος το βαζω στο δοκαρι και αν ναι το αξονικο φορτιο μονο που φερει το υποστυλωμα ? το δοκαρι το οριζω ενισχυμενη ζωνη ? μηπως θελει ανεστραμμενο δοκαρι?

Link to comment
Share on other sites

για 2 οροφους μου δημιουργειται δοκαρι 12,5μ.δουλευω fespa

Δεν βάζεις καμιά φωτο να καταλάβουμε καλύτερα?

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορείς να αποφύγεις τα φυτευτά.

Καλύτερα να έχει ένα μεγάλο πλαίσιο, έστω και 12,5μ, σ' όλους τους ορόφους, παρά να το έχεις μόνο στους κατώτερους δύο και να το επιβαρύνεις και με τα φορτία που θα μεταβιβάζουν τα φυτευτά.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
.για 2 οροφους μου δημιουργειται δοκαρι 12,5μ

 

Μπορείς να μας δώσεις τις διαστάσεις και τον οπλισμό κατά Fespa της διατομής της δοκού και των κατακορύφων στα οποία αυτή στηρίζεται?

 

Από όσο γνωρίζω (αν και δεν κατάφερα να βρω βιβλιογραφική αναφορά για να παραθέσω), για θεωρητικό άνοιγμα δοκού άνω των 8,00μ η πλαισιακή λειτουργία του απλού Ω.Σ. είανι επισφαλής και πλέον προτείνεται η χρήση προέντασης.

Link to comment
Share on other sites

Σωστοοος ο vournaz!

Ουτε σιδερα 12,5μ + αγκυρωσεις θα βρεις ευκολα...

 

Μην βλεπεις pinacolada μονο την 30/30 και τα 12,5μ ανοιγμα.Σκεψου πως σε αυτα τα 12,5μ θα στηριζονται 5 οροφοι. Τι παχος θεωρεις πως θα εχει αυτη η δοκος; Εγω παντως κατω απο μετρο (ναι,ναι!) δεν θα την εκανα. Αρα αν συζητησεις με αυτους που προτεινουν τα 12,5μ ανοιγμα και τους πεις τις εναλλακτικες, μαλλον θα σου πουνε να βαλεις καπου κολωνα...

Link to comment
Share on other sites

Η δοκός των 12,5μ δε θα επιβαρύνεται με το φορτίο πέντε ορόφων αν δεν έχει φυτευτά υποστυλώματα, όπως έγραψα και παραπάνω.

Επίσης, όπως έχω αναφέρει κι αλλού στο forum, στο θέμα που κάναμε στο πολυτεχνείο είχαμε δοκό πολύ μεγαλύτερη της τάξης των 15μ με δευτερεύουσες δοκούς επί αυτής.

Κατασκευαστικά τώρα τα συνήθη σίδερα είναι νομίζω 12μετρα αλλά υπάρχουν και 14μετρα και κατόπιν παραγγελίας και μεγαλύτερα. Αν πάντως δεν διαθέτεις τέτοιου μήκους ράβδους θα αναγκαστείς να κάνεις ματίσεις οι οποίες το καλύτερο θα ήταν να γίνουν στα σημεία που έχουμε μηδενισμό των ροπών.

Για τις άνω ράβδους θα μπορούσαν να γίνουν στο μέσο του ανοίγματος και για τις κάτω στα 1/4 και 3/4 περίπου του μήκους της δοκού.

Επειδή όμως όλα αυτά προϋποθέτουν εκτός από σωστή μελέτη και σωστή εφαρμογή, μήκη παραθέσεων - αγκυρώσεις - καλό δέσιμο των ράβδων που λόγω του ύψους της δοκού θα είναι πολύ δύσκολο, καλύτερα να βάλεις ένα ακόμα υποστύλωμα όπως σου πρότεινε ο acnt εκτός των άλλων και για λόγους υπερστατικότητας του πλαισίου.

Link to comment
Share on other sites

Κατασκευαστικά τώρα τα συνήθη σίδερα είναι νομίζω 12μετρα αλλά υπάρχουν και 14μετρα και κατόπιν παραγγελίας και μεγαλύτερα.

Συμφωνω, αλλα στην πλειοψηφια τους οι μαντρες δεν φερνουν τετοια σιδερα στις οικοδομες... Πρεπει να εχουν και τα αναλογα...φορτηγα!!! Ασε που αν τα βαλεις κατω με τα στενα δρομακια, τα "αστροπελεκια" τα καλωδια της ΔΕΗ ειναι κινδυνος θανατος...

Επίσης, όπως έχω αναφέρει κι αλλού στο forum, στο θέμα που κάναμε στο πολυτεχνείο είχαμε δοκό πολύ μεγαλύτερη της τάξης των 15μ με δευτερεύουσες δοκούς επί αυτής.

Εννοεις να προσφερουν στηριξη οι δευτερευσες δοκοι στη 15αρα; Αυτο ομως προυποθετει την σωστη μελετη κ διαταξη ξυλοτυπου ωστε πραγματικα να παρεχουν στηριξη οι δευτερευουσες δοκοι στην μεγαλη και οχι το αντιστροφο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.