Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

GPS διπλής συχνότητας


TopoSat_00

Recommended Posts

Kαλησπερα σε ολους. Ειμαι καινουργιος στο ολο συστημα και συγχωρεστεμε εαν κατι δεν κανω καλα. Ειμαι τοπογραφος μηχανικος. Θα ξεκινησω με ερωτηση. Αληθευει οτι υπαρχει στην ελληνικη αγορα διπλοσυχνοτικο GPS απο Κινα στην τιμη των 8000 ευρω

 

Παρατήρηση: Τα κεφαλαία απαγορεύονται τόσο στο κείμενο των δημοσιεύσεων όσο και σ' αυτό των τίτλων.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, Χάρης.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Από τα διπλόσυχνα gps της αγοράς το φθηνότερο σε σχέση με το τι παίρνεις σε θέματα αξιοπιστίας και δυνατοτήτων, είναι το sokkia GSR2700 ISΧ. Κοστίζει γύρω στα 24.000 Ευρώ συν ΦΠΑ, απο έρευνα αγοράς που είχα κάνει σχετικά πρόσφατα. Η εταιρεία έχει εξαγορασθεί απο την topcon για ότι αυτό συνεπάγεται. Υπάρχει βέβαια και το κινέζικο, γύρω στις 18.000 και με 24 δόσεις, αλλά είναι κινέζικο. Δουλεύει αλλά δεν ξέρεις πότε και που θα σε αφήσει και τι γίνεται σε θέματα υποστήριξης.

Από έρευνα που έκανα μέσω google βλέπω ότι το ίδιο μαραφλέτι είναι πολύ πιο φθηνό. (1ευρώ=1,5 δολάριο).

Δεν παύει να είναι ένα σεβαστό ποσό. Με τα ίδια χρήματα παίρνεις JCB σε καλή κατάσταση και κάνεις απόσβεση γρηγορότερα στην περιοχή που δουλεύω

 

RTK System - GSR2700 ISX Base / GSR2700 ISX Rover (Allegro Special)

 

 

Manufacturer: Sokkia

 

Product #: EBAY-SOK-552327

 

Our Price: $24,995.00

 

Description: GSR2700 ISX Base and Rover Kits

The new GSR2700 ISX features a fully integrated, triple-frequency, high-performance receiver with GPS plus Russian-based GLONASS satellite tracking capability. The receiver offers seventy-two universal channels for increased satellite coverage and improved performance on the job. The system is completely cable free and extremely easy to set up and operate in base and rover modes. The receiver is also the only one of its kind to offer audible status notification in the field, now available in multiple languages. Equipped with rugged magnesium alloy housing, the GSR2700 ISX provides complete protection against dust ingress and is water immersible up to 1.0 m (3.3 ft.).

 

Features:

Improved RTK Performance

GNSS (GLONASS) Satellite Tracking

Seamless Virtual Reference Station Support

Multiple Bluetooth® Connection Options

Support for GPS L2C and L5 signals

 

More Info: System Includes

 

GSR2700 ISX Base Kit Includes

 

GSR2700 ISX Receiver

Built-in Bluetooth Communication

Built-in 1 Watt UHF Radio (461-465MHz)

Internal Battery Pack (2 each - nonremovable)

AC power supply / charger for GPS Receiver (1 each)

Receiver to USB download cable (1 each)

Tribrach w/ optical plummet (1 each)

Tribrach Adapter (1 each)

3.7m Calibrated H.I. Measuring Tape

Quick Release Assembly Complete (1 each)

Hard carrying case

Operator's Manual

 

GSR2700 ISX Rover Kit Includes

 

GSR2700 ISX Receiver

Built-in Bluetooth Communication

Built-in 1 Watt UHF Radio (461-465MHz)

Internal Battery Pack (2 each - nonremovable)

AC power supply / charger for GPS Receiver (1 each)

Receiver to USB download cable (1 each)

3.7m Calibrated H.I. Measuring Tape

Quick Release Assembly Complete (1 each)

Hard carrying case

Operator's Manual

 

GSR2700 ISX Product Brochure

 

Other Items Included in system

Monochrome Allegro CX 128/256 Data Collector - w/ Bluetooth

Carlson SurvCE GPS Software (pre-installed)

Allegro Pole Clamp and Bracket

Wood/Fiberglass Tripod for Base - 1 each

2 meter GPS Pole for Rover - 1 each

Prism Pole Bipod for Rover - 1 each

Link to comment
Share on other sites

Ερχεται το promark500 διπλόσυχνο rtk... Μάλλον η απάντηση στις άλλες εταιρίες. Στην Αμερική πωλείται 22.000 δολάρια. Από ότι διάβασα ελαφρύ, αξιόπιστο, με πολλές δυνατότητες εφαρμογών. Εγώ έχω το Promark 3 RTK και είμαι ευχαριστημένος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό το Προμαρκ500 διάβασα ότι θα κάνει RTK με GPS και GLONASS αλλά και EGNOS. Θα πιάνει δηλαδή 2 δορυφ. περισσότερους απ' όλα τα υπόλοιπα standard? To Z-Max που έχω δουλέψει μέτραγε σε εξοφρενικά μέρη αλλά είναι βαρύ. Έχει δει κανείς πως είναι και πως μετράει το 500?

Link to comment
Share on other sites

ενδιαφέρομαι να αγοράσω GPS διπλή συχνότητας RTK τι έχετε να μου προτείνετε?δεν θα ήθελα να πληρώσω πάνω από 20000€.λένε για κάποια κινέζικα , έχει κανένας?δουλεύουν? βοηθήστε μεεεεεεεεεεεεεεεε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tην Παρασκευή είδα το Promark 500 της MAGELLAN. φαίνεται ότι έχει τα πάντα, μοναδικό μειονέκτημα που βρίσκω είναι το χειρηστήριο.

Μόλις πριν απο μια εβδομάδα πήραμε με το συνεργάτη μου ένα δέκτη 1200 της LEICA.και πραγματικα το χειρηστήριο δεν έχει καμία σχέση.

Το θέμα όμως είναι ότι τελικά θα πάρουμε και 2ο δέκτη και σκεφτόμουνα για το 500. (δεν θα μπορούμε βέβαια να εκμεταλευόμαστε τους +2 "δορυφόρους" EGNOS ή τα πολύ μεγάλης εμβέλειας (50km) UHF της magellan.

Παιδιά δεν ξέρω πραγματικάν 2 μήνες ψάχναμε για το τι GPS να πάρουμε, τα είδαμε όλα (εκτός από το κινέζικο) και πελαγώσαμε.

Για πείτε και εσείς μια γνώμη.

Τι να είναι ο δεύτερος δέκτης MAGGELAN ή LEICA.

οι τιμές είναι πάνω κάτω οι ίδιες για αυτά τα δύο.

η LEICA κάθε τετάρτη απελευθερώνει τους GLONNAS.

Για τεχνική υποστήριξη όμως και αναβαθμίσεις πέρα απο τον πρώτο

χρόνο, θέλει 500€/χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

To Z-Max το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά στην τεχνική εταιρία που δούλευα παλιά.Πολύ καλό αλλά όπως λέει ο φίλος παραπάνω...βαρύ και ασήκωτο!

Πάντως πιστεύω πως η αγορά διπλόσυχνου GPS με το κόστος που έχει δεν αξίζει για μεμονομένους τοπογράφους που απλά κάνουν τοπογραφικά.

Και στην τελική αν θές ακρίβεια 1-2cm θα πρέπει να βρείς και να ανέβεις στο τριγωνομετρικό οπότε δεν γλυτώνεις την βασική ταλαιπωρία (τουλάχιστον εδώ στην Κρήτη πολλά τριγωνομετρικά δεν έχουν εύκολη πρόσβαση με αμάξι) .

Αυτή η ταλαιπωρία βέβαια μάλλον δεν θα υπάρχει στο μέλλον αφού με το HEPOS θα έχεις ακρίβεια 1-2 εκ. με εναν δέκτη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως συνάδερφοι, κινέζικα αποφεύγω να αγοράσω ακόμα και τα λαμπάκια του χριστουγενιάτικου δέντρου, πόσο μάλλον τα εργαλείο της δουλειάς μας. Και όπως λέει ένα σοφό ρητό... η φτήνια τρώει τον παρά! Και όταν είναι κάποια γνωστή μάρκα Leica, Topcon, Trimble, Magellan, Garmin που κατασκευάζει κάποια μηχανήματα σε Κίνα, Βιετνάμ, Ταϊβάν,κλπ πάλι δε μου πολυαρέσει, αλλά τουλάχιστον είναι μια δοκιμασμένη εταιρεία, δε θα ψάχνω να βρω τη Σου Λη να της ζητάω τα ρέστα....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.