Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

GPS διπλής συχνότητας


TopoSat_00

Recommended Posts

To Z-Max το έχω χρησιμοποιήσει αρκετά στην τεχνική εταιρία που δούλευα παλιά.Πολύ καλό αλλά όπως λέει ο φίλος παραπάνω...βαρύ και ασήκωτο!

Πάντως πιστεύω πως η αγορά διπλόσυχνου GPS με το κόστος που έχει δεν αξίζει για μεμονομένους τοπογράφους που απλά κάνουν τοπογραφικά.

Και στην τελική αν θές ακρίβεια 1-2cm θα πρέπει να βρείς και να ανέβεις στο τριγωνομετρικό οπότε δεν γλυτώνεις την βασική ταλαιπωρία (τουλάχιστον εδώ στην Κρήτη πολλά τριγωνομετρικά δεν έχουν εύκολη πρόσβαση με αμάξι) .

Αυτή η ταλαιπωρία βέβαια μάλλον δεν θα υπάρχει στο μέλλον αφού με το HEPOS θα έχεις ακρίβεια 1-2 εκ. με εναν δέκτη.

 

Η ακρίβεια των 1-2 cm με το Hepos είναι μεγάλη κουβέντα (θα έχουμε νέο σύστημα για όσους δεν το ξέρουν )

.Και εκτιμώντας αυτή τη δεδομένη στιγμή τον ανταγωνισμό το νέο PROMARK500 είναι ότι καλύτερο υπάρχει. εμβέλεια 40-45 km uhf, καλύτερος χρόνος first fix (και φυσικά και κάθε επόμενο) από όλα,glonass, συμμετοχη egnos στις διορθωσεις και το πολύ 3 kg ο rover με όλα bluetooth , από ότι έχω δει από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

To promark500 έχει δυνατότητα για Glonass kai Gallileo αλλα νομίζω θα ξεκλειδωνεται με αντιστοιχο χρηματικό κοστος.. 22000ευρώ πάντως είναι λογική τιμή.

Link to comment
Share on other sites

24000 για GPS+EGNOS (με τα παρελκόμενα)

 

27300 για GPS+EGNOS+GLONASS

 

+1100 για ενεργοποίηση των GPRS modems*

 

+1680 για ενεργοποίηση της L2 στο λογισμικό επίλυσης (GNSS solutions)*

 

*Οι τιμές ισχύουν για εξ' αρχής παραγγελία. Εκ των υστέρων ισχύει μεγαλύτερη χρέωση.

 

Σύνολο δηλαδή για πλήρες σύστημα (GPS L1&L2, EGNOS, GPRS modem για το HEPOS και λογισμικό επίλυσης στις δύο συχνότητες) 26800 ευρώ.

Και αν θέλεις και GLONASS φτάνει 30200. (Οι τιμές χωρίς ΦΠΑ)

 

 

Δεν το θεωρώ ευκαιρία ως τιμή. Ειδικά αν Αμερική στοιχίζει 15000 € (22000 δολάρια όπως έγραψε κάποιος φίλος)

Σαν εταιρία πάντως είμαι ευχαριστημένος από τα Promark2 που έχω. Είναι αξιόπιστη.

Καλή περίπτωση οικονομικά είναι το HIPER της ΤOPCON απ' ότι ακούω με τιμή γύρω στις 20000€.

Και βέβαια δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο στην παρούσα φάση ή είναι προτιμότερο να περιμένουμε να ''ανοίξει'' το HEPOS για όλους, να δούμε και χρεώσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να σας πω την γνώμη μου σχετικά με τα GPS διπλής συχνότητας.

Τα θεωρώ όπως κι εσείς πανάκριβα μηχανήματα για ατομικής χρήσης αγορά. Γιατί δεν βάζετε μια αγγελία στον τοπικό τύπο της περιοχής που δραστηριοποιείστε για την από κοινού αγορά ενός μηχανήματος και την χρήση του ανά ημέρα εβδομάδος, την καθορίζετε εσείς. Οι συμμετέχοντες στην αγορά θα αποφασίσετε για μια κοινή τιμολογιακή πολιτική κατά την χρήση του ώστε να μην υπάρχουν παρατράγουδα. Αν μπορείτε να το ασφαλίσετε κιόλας θα σας βγάλει από σκοτούρες στην περίπτωση πτώσης-βλάβης κλπ.

Αν πετύχει η ιδέα μου θα σας παρακαλούσα να το αναφέρετε στο forum για να ξαναγίνω σοσιαλιστής!

Link to comment
Share on other sites

24000 για GPS+EGNOS (με τα παρελκόμενα)

 

27300 για GPS+EGNOS+GLONASS

 

+1100 για ενεργοποίηση των GPRS modems*

 

+1680 για ενεργοποίηση της L2 στο λογισμικό επίλυσης (GNSS solutions)*

 

*Οι τιμές ισχύουν για εξ' αρχής παραγγελία. Εκ των υστέρων ισχύει μεγαλύτερη χρέωση.

 

Σύνολο δηλαδή για πλήρες σύστημα (GPS L1&L2, EGNOS, GPRS modem για το HEPOS και λογισμικό επίλυσης στις δύο συχνότητες) 26800 ευρώ.

Και αν θέλεις και GLONASS φτάνει 30200. (Οι τιμές χωρίς ΦΠΑ)

 

 

Δεν το θεωρώ ευκαιρία ως τιμή. Ειδικά αν Αμερική στοιχίζει 15000 € (22000 δολάρια όπως έγραψε κάποιος φίλος)

Σαν εταιρία πάντως είμαι ευχαριστημένος από τα Promark2 που έχω. Είναι αξιόπιστη.

Καλή περίπτωση οικονομικά είναι το HIPER της ΤOPCON απ' ότι ακούω με τιμή γύρω στις 20000€.

Και βέβαια δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο στην παρούσα φάση ή είναι προτιμότερο να περιμένουμε να ''ανοίξει'' το HEPOS για όλους, να δούμε και χρεώσεις κλπ.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Νέος παίκτης στην αγορά των GNSS με ελκυστικές τιμές απ΄ότι μαθαίνω.

Το όνομα αυτής, JAVAD, μια εταιρία με καλό όνομα και με δέκτες με καλά χαρακτηριστικά. Μερικά πληροφοριακά γιατί πιθανά αρκετοί δεν γνωρίζετε το όνομα. Ο ιδρυτής της ήταν από τα πολύ μεγάλα κεφάλ(α)ια της Ashtech μέχρι πριν 7-8 χρόνια που έφυγε και έκανε την δικιά του εταιρεία. Σε συνεργασία με αυτόν, ανέπτυξε η TOPCON τα GPS της (χρηματοδότησε με δικά της κεφάλαια την ανάπτυξη αγοράζοντας την τεχνογνωσία του team του Javad). Πέρυσι προέκυψαν προβλήματα στην συνεργασία τους και πλέον ''παίζει'' αυτόνομα.

Αντιπροσώπευση από την ΕΤΟΚ και ίσως και από την JGC.

Ενδεικτικές τιμές γύρω στα 20Κ χωρίς ΦΠΑ (πηγή ΕΤΟΚ). Λεπτομέρειες προσεχώς.

Στο site της javad έχει και τιμές για όσους ενδιαφέρονται, οι οποίες απ' ότι λένε θα είναι ίδιες σε όλον τον κόσμο προ τελωνείων φόρων κλπ.

 

http://www.javad.com

http://www.etok.gr

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.