Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Προεντεταμένες γέφυρες


 
Pappos

Recommended Posts

Συνάδελφε avgoust, από το Πανεπιστήμιο Πατρών αποφοίτησες;

 

Επιτρέψτε μου να συμπληρώσω ότι από τον Αρίσταρχο Οικονόμου -ως Καθηγητή (τουλάχιστον μέχρι το 2000)

του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του Πανεπιστημίου Πατρών- διδαχθήκαμε εις

βάθος τις αρχές της Στατικής των Κατασκευών, όσοι είχαμε την τύχη να τον παρακολουθήσουμε.

 

Πριν γίνει Καθηγητής, διέγραψε μακρά και λαμπρή πορεία ως Μελετητής.

ως μελετητής έχει να επιδείξει αξιόλογο έργο. ως καθηγητής λυπάμαι συνάδελφε, αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω μαζί σου. Ουδέποτε έκανε μάθημα και το βιβλίο του (και οι δυο τόμοι) απαράδεκτο, ιδίως ο Α τόμος. Ήταν που ήταν χάλια, τον αποτελείωσε ο κ. Μαραθιάς. τι σχέση έχει αυτό το σύγγραμμα (αν μπορεί να θεωρηθεί ως τέτοιο) με  συγγράμματα όπως για παράδειγμα του κ. Αβραμίδη, του κ. Βαλιάση, του κ. Π. Κωμοδρόμου κλπ. Ο μόνος που έκανε κάτι ήταν ο κ. Γιαζλάς (αν τον πρόλαβες). Όλοι οι υπόλοιποι παρατρεχάμενοι, απλώς κουβαλούσαν διάφορα, άλλος τον προτζέκτορα, άλλος τα μαρκαδοράκια κλπ. 4 εξάμηνα, δεν κάναμε ίχνος κλασσικής στατικής, αλλά και σε τελική ανάλυση ούτε μητρωϊκή, γιατί ούτε με αυτήν έχει σχέση ο Α τόμος, πριν τον κάνει χειρότερο ο κ. Μαραθιάς. Για Δυναμική ανάλυση δε, ούτε κουβέντα.

Μπορείς να ανατρέξεις στην ιστοσελίδα του κ. Π. Κωμοδρόμου ή του κ. Σαπουντζάκη (ΕΜΠ).

που υπάρχουν τέτοιες αναφορές στα βιβλία (και χωρίς βιβλιογραφία μάλιστα) του κ. Οικονόμου; 

Edited by dman
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 55
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Καλησπέρα, 

 

Είδα και εγώ θέμα με γέφυρες και χάρηκα... Ζουμί θα έχει εδώ λέω, ειδικά προεντεταμένες.. 

Αλλά τι να δω; Έπειτα από 8 Νο. χρόνια βρήκατε να τα βάλετε με ένα ποστ επί εποχής ΠΑΣΟΚ; :) 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, 

 

Είδα και εγώ θέμα με γέφυρες και χάρηκα... Ζουμί θα έχει εδώ λέω, ειδικά προεντεταμένες.. 

Αλλά τι να δω; Έπειτα από 8 Νο. χρόνια βρήκατε να τα βάλετε με ένα ποστ επί εποχής ΠΑΣΟΚ; :)

καλό απόγευμα συνάδελφε Earl.

κατ' αρχήν δεν γνωρίζω, δεν εξετάζω και ούτε με ενδιαφέρει η πολιτική προέλευση του post. θα συμφωνήσω μαζί σου στο ότι απάντησα μετά από 8 χρόνια, αλλά οδηγήθηκα σε αυτό το post, μετά από αναζήτησή μου στο google για κάποιο θέμα και μου δόθηκε η αφορμή να απαντήσω, αν και έχω αποφοιτήσει εδώ και 22+ χρόνια από το Πανεπιστήμιο Πατρών. κάποιες αλήθειες όμως πρέπει να λέγονται.

πληροφοριακά, όπως θα το διαπίστωσες άλλωστε, ενδιαφέρομαι για καλά βιβλία κλασσικής, αλλά και μητρωϊκής στατικής, καθότι στην εποχή μου στο πολυτεχνείο, δυστυχώς δεν είχα την τύχη να έχω κάποιο αξιόλογο σύγγραμμα. 

Edited by dman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

"Μητρωϊκή Ανάλυση" Φώτης Μπίζας έκδοση 1985 ή κάπου εκεί. Είναι "το βιβλίο", με αναλυτικότατη τεκμηρίωση, παραδείγματα και κώδικα σε basic. Υπάρχει και συνέχεια με "Δυναμική Ανάλυση" έκδοση 2000 αν θυμάμαι καλά.

  • Upvote 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

πληροφοριακά, όπως θα το διαπίστωσες άλλωστε, ενδιαφέρομαι για καλά βιβλία κλασσικής, αλλά και μητρωϊκής στατικής, καθότι στην εποχή μου στο πολυτεχνείο, δυστυχώς δεν είχα την τύχη να έχω κάποιο αξιόλογο σύγγραμμα. 

 

Έχω σε pdf "δυνατές" σημειώσεις από το πανεπιστήμιο του Newcastle της δεκαετίας του 90 - θεωρία / παραδείγματα. Θα δω το μέγεθός τους τη Δευτέρα στο γραφείο και αν το επιτρέπει, θα τις ανεβάσω.  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.