Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Adina ή Abacus


Eva

Recommended Posts

Καλησπέρα. Στα πλαίσια του μαθήματος "Ελαστοπλαστικός Υπολογισμός των Κατασκευων" (Πολ.Μηχ.ΑΠΘ) μας ζητηθηκε να κάνουμε χρήση ενός από τα δύο προγράμματα για να επαληθευτούν αποτελέσματα υπολογισμών με το χέρι. Ποιό από τα δύο είναι πιο "βατό" και ξέρετε αν υπάρχουν δοκιμαστικές εκδοσεις?

Ευχαριστω πολυ! :)

Link to comment
Share on other sites

Τα εν λόγω προγράμματα δεν υπάρχουν διαθέσιμα στη νησίδα Η/Υ του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών του ΑΠΘ;

Θα πληρωθούν οι φοιτητές που θα δουλέψουν ως δοκιμαστές των εταιρειών ή μόνο οι επιβλέποντες καθηγητές;

 

Αυτά από έναν απόφοιτο Πολιτικό Μηχανικό του ΑΠΘ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι υπάρχουν στην νησίδα απλά αναρωτήθηκα αν θα μπορούσα να τα βρώ σε δοκιμαστικές εκδόσεις ώστε να μπορώ να δουλέψω σπίτι...

Κανείς δεν θα πληρωθεί υποθέτω...

Μου επιτρέπεις να ρωτήσω τι τομέα ήσουν και που έκανες διπλωματική;ίσως θα μπορούσα να σε συμβουλευτώ για κάποια θέματα..:)

Link to comment
Share on other sites

ζητηθηκε να κάνουμε χρήση ενός από τα δύο προγράμματα για να επαληθευτούν αποτελέσματα υπολογισμών με το χέρι

 

 

Από την απάντηση του Χάρη φαίνεται ότι προς έλεγχο είναι τα προγράμματα? Ή μήπως οι υπολογισμοί που θα κάνετε στο χέρι (που μου φένεται πιό λογικό)?

 

Το Abaqus το έχω δουλέψει, και μου φάνηκε βατό (περί ορέξεως βέβαια...)

Το Adina δέν το έχω δουλέψει.

Ας μήν αποφασίσεις όμως με βάσει πιό ειναι το πιό βατό, αλλά δές πιό σε καλύπτει καλύτερα στη δουλειά που θές να κάνεις (π.χ. αναλύσεις, καταστατικά μοντέλα, απεικόνιση και εποπτεία αποτελεσματων). Βέβαια μπορεί να μήν ξέρεις ακόμα επακριβώς τι θέλεις να κάνεις. Στο Abaqus μπορείς να προγραμματίσεις και δικές σου υπορουτίνες, εάν θές να δοκιμάσεις "φυτευτά" δικά σου δεδομένα σε επίπεδο μητρώων, καταστατικών σχέσεων, κτλ...

Link to comment
Share on other sites

..προς έλεγχο είναι οι υπολογισμοί που θα γίνουν με το χέρι..ίσως να μην το διατυπωσα σαφώς. Ευχαριστώ πολύ... δεν είμαι σίγουρη τι θα περιλαμβάνει η εργασία..ισως επανέλθω με πιο σαφείς ερωτήσεις για το abaqus μιας και είστε γνώστης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.