Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταπτυχιακό Υπολογιστική Μηχανική του ΕΜΠ


VSEng

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει κάνει αυτό το μεταπτυχιακό "Υπολογιστική Μηχανική" του ΕΜΠ και εάν υπάρχει σχετική επαγγελματική ενασχόληση στη βιομηχανία ή γενικά. Επίσης γνωρίζω ότι τα εργαλεία (λογισμικό) που απαιτούνται για να κάνει κάποιος ανάλογες εργασίες είναι αρκετά ακριβά, οπότε υπάρχουν κάποια free τα οποία σε συνδυασμό με προσωπικούς κώδικές χρησιμοποιούνται από τους ενδιαφερόμενους? ή υπάρχει πράγματι αντικείμενο και συμφέρει η ανάλογη επένδυση?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Θα ήθελα να ρωτήσω εάν κάποιος έχει κάνει αυτό το μεταπτυχιακό "Υπολογιστική Μηχανική" του ΕΜΠ και εάν υπάρχει σχετική επαγγελματική ενασχόληση στη βιομηχανία ή γενικά. Επίσης γνωρίζω ότι τα εργαλεία (λογισμικό) που απαιτούνται για να κάνει κάποιος ανάλογες εργασίες είναι αρκετά ακριβά, οπότε υπάρχουν κάποια free τα οποία σε συνδυασμό με προσωπικούς κώδικές χρησιμοποιούνται από τους ενδιαφερόμενους? ή υπάρχει πράγματι αντικείμενο και συμφέρει η ανάλογη επένδυση?

 

Ελπίζω να μην είναι αργά για απάντηση, αλλά σήμερα έγινα μέλος του forum. Σχετικά με το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό, το τελείωσα επιτυχώς τον Φεβ.2006 (3 εξάμηνα) και μπορώ να πώ πως τότε (δεν γνωρίζω τώρα τί γινεται στο ΕΜΠ) ήταν από τα καλύτερα μεταπτυχιακά όσον αφορά το επίπεδο (την ενασχόληση στη βιομηχανία την αφήνουμε για παρακάτω). Για να παρακολουθησεις το συγκεκριμένο ΔΠΜΣ καλό θα είναι να έχεις μια γνώση σχετική με προγραμματισμό (Fortran, C, MATLAB) μιας και έχει αρκετές εργασίες σχετικές. Όσον αφορά τα προγράμματα που χρησιμοποιούνται (ANSYS, NASTRAN, Abaqus), εννοείται πως ΔΕΝ θα τα αγοράσεις αφού παρέχονται από το ΔΠΜΣ στο υπολογιστικό κέντρο του. Και να ήθελες να τα αγοράσεις, είναι λίγο δύσκολο μιας και κοστίζουν ...όσο ένα καλό αυτοκίνητο... Free προγράμματα δεν θα χρειαστείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Υπάρχει ιστοσελίδα για αυτό το μεταπτυχιακό;;; Δεν έχω βρει κάτι. Που βλέπουμε τι μαθήματα κάνουν κλπ; Το οργανώνει η σχολή Χημικών ΕΜΠ αλλά αυτοί έχουν μαλώσει με το τηλέφωνο. Ξέρεις κανείς κανά σύνδεσμο;

Link to comment
Share on other sites

Άβυσσος το ΕΜΠ όσον αφορά την άντληση πληροφοριών.

 

Είχα κρατήσει στα αγαπημένα μία διεύθυνση για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό αλλά το link έχει πέσει. Πάντως παρέπεμπτε στο εργαστήριο υπολογιστικής μηχανικής της ΣΕΜΦΕ που είναι στο κτίριο αντοχής. Μιάς και το συγκεκριμένο εργαστήριο συμμετέχει αρκετά στο μεταπτυχιακό δεν χάνεις τίποτε να επικοινωνήσεις με τα παιδιά εκεί http://webserver.compmech.ntua.gr/html/contact.html

 

Επιπλέον, ψάχνοντας στο google εντόπισα το πρόγραμμα του τρέχοντος εξαμήνου

εδώ

και ένα έγγραφο με κάποιες πληροφορίες για τα μαθήματα

http://protovoulia.org/book/export/html/336

 

Κάνε μια προσπάθεια με αυτά, αν βρω και τον κανονισμό σπουδών θα τον ανεβάσω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ! Είναι παντελώς ανοργάνωτοι όσον αφορά το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Το προγραμμα το βρήκα και εγώ, το τελευταίο μου είναι χρήσιμο. Επικοινώνησα με τη σχολή Χημικών Μηχανικών και μου είπε θα μου στείλει τον οδηγό σπουδών του μεταπτυχιακού με ταχυδρομείο...καθώς δεν το έχουν σε ηλεκτρονική μορφή!!!! Άρα μην το ψάχνεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Το εν λόγω μεταπτυχιακό διαθέτει πλέον ιστοσελίδα και μου φαίνεται αρκετά αξιόλογο και ενδιαφέρον. 

 

http://compmech.chemeng.ntua.gr/

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω  εάν κάποιος απο εσάς έχει κάνει το μεταπτυχιακό στην Υπολογιστική Μηχανική. Ενδιαφέρομαι για το πρόγραμμα και θα ήθελα να πάρω κάποιές πληροφορίες.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Συνάδελφοι μηχανικοί καλησπέρα. Θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω για το συγκεκριμένο μεταπτυχιακό. Το έχει κάνει κάποιος στο ΕΜΠ ή στο εξωτερικό για να μας πει λεπτομέρειες και απασχόληση από εκεί και πέρα?

Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.