Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Πυρασφάλεια σε φροντιστήριο


Dimitris!

Recommended Posts

Με έκθεση επιθεώρησης γίνεται. Εσύ το μόνο που έχεις να κάνεις είναι τα σχέδια,στα οποία θα υπάρχουν ΠΦ,πυροσβεστηρες,φωτιστικά ασφαλείας και κομβίο αναγγελίας κινδύνου σε περίπτωση πυρκαγιάς.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρω και εγώ, τι χρήματα να πάρω? Ούτε σχέδια θα κάνω για τη πυροσβεστική . Θα πάω δύο κατόψεις από τον ιδιοκτήτη του ακινήτου και θα τα κάνουν αυτοί. Τέλος πάντων, βλέπουμε και κάνουμε ...!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

εχω περιπτωση υφισταμενου κτιριου δηλαδη πριν το 1988 οπου ο χωρος που με απασχολει ηταν αποθηκη . το 2003 εγινε αλλαγη χρησης σε καταστημα . εγω τωρα θελω να κανω αλλαγη χρησης σε εκπαιδευτηριο.

το κτιριο συνεχιζει και θεωρειται υφισταμενο ή η αλλαγη χρησης το 2003 το καταστει νεο για την πυροπροστασια?

λογικα οχι κατα την γνωμη μου.

ψαχνω τις μελετες που απαιτουνται για την αλλαγη χρησης.

εαν θεωρειται υφισταμενο ειναι πιο απλα τα πραγματα.

σας ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

θα το κοιταξω συναδελφε και εγω αυτη την απορια εχω. να δω εαν ο συναδελφος αυθαιρετα κατ εμενα ειχε συνταξει παθητικη ενω δεν ηταν υποχρεωμενος αφου το κτιριο ηταν υφισταμενο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Για υφιστάμενο εκπαιδευτήριο (προ του 1980),  σύμφωνα με την νέα διάταξη 16/2015 απαιτείται σύστημα πυρανίχνευσης, καθώς έχει 5 ορόφους. Επίσης απαιτείται χειροκίνητο σύστημα συναγερμού, πυροσβεστικά ερμάρια κτλ.

 

Για τα παραπάνω, από πού παίρνουμε πληροφορίες για τις αποστάσεις (αισθητήρων) ή τον αριθμό τους (ερμάρια); Στην 16 δεν δίνει αναλυτικές πληροφορίες, ενώ στην 15/2014 γράφει μόνο τις προδιαγραφές των μέσων. Θα χρησιμοποιήσω κανονικά την 3/81 ή δεν ισχύει;

 

Στην 16 γράφει μόνο για τους πυροσβεστήρες, 1/150τμ και 2 μίνιμουμ.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα,

 

σε εκπαιδευτήριο 5 ορόφων παλιό (υπ-ισ-3 όροφοι) έκανα τη μελέτη και αίτηση για αποκλίσεις. Έγιναν δεκτές όσες αφορούσαν σε πλάτη κτλ. με προσθήκη πυροσβεστήρων (άπειρων..). Μέχρι εδώ καλά.

 

Τώρα, επειδή στην ΠΔ 3/2015 γράφεις αναλυτικά την πυραντίσταση πορτών-παραθύρων, δήλωσα ότι δεν μπορεί να υπολογιστεί η πυραντίσταση και σίγουρα δεν καλύπτει τα 90min που απαιτούνται. Οπότε ζήτησα απόκλιση και γι' αυτό η οποία δεν έγινε δεκτή γιατί η επιτροπή θεώρησε ότι μπορώ να συμμορφωθώ με τη νομοθεσία.

 

Σαν λύση μου ζήτησαν να περαστεί αντιπυρικό υγρό σε πόρτες-παράθυρα. Η λύση δεν μου φαίνεται αποτελεσματική. Μήπως θα μπορούσα να χωρίσω πυροδιαμερίσματα (και ας μην απαιτείται) και να βάλω μια πυράντοχη κεντρική πόρτα σε κάθε όροφο; Και φθηνότερο και πιο αποτελεσματικό μου φαίνεται..

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.