Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πυρασφάλεια σε φροντιστήριο


Dimitris!

Recommended Posts

  • 2 months later...

Σε φροντιστήριο

1) ο εξωτερικός διάδρομος και το κλιμακοστάσιο θεωρούνται προστατευμένη όδευση ή απροστάτευτη;

2) Η μέγιστη απόσταση της πραγματική απροστάτευτη όδευσης διαφυγής από τους χώρους κύριας χρήσης του εκπαιδευτηρίου έως την πλησιέστερη έξοδο κινδύνου είναι τα 45μ, δηλ. εννοεί από το πιο απομακρυσμένο σημείο του φροντιστηρίου έως το κλιμακοστάσιο; ως τον διάδρομο (εφόσον θεωρηθεί προστατευμένη περιοχή);

 

Τα φώτα σας γιατί έχω μπερδευτεί.Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι πριν το '89 πάει με την Π.Δ.16/2015 ...

 

Απάνταω στο μήνυμα σου #22 :

 

1) Θεωρούνται απροστάτευτες διαδρομές (δεν έχουν κάποιο ενεργητικό μέτρο προστασίας πχ καταιονισμό νερού)

 

2) Εννοεί από το πιο απομακρυσμένο σημείο του φροντιστηρίου (συμπεριλαμβανομένου του κλιμακοστασίου) έως την έξοδο απο το κτήριο.

 

Αν δεν πληρούνται οι απαιτήσεις των άρθρων 3 + 4 της ανωτέρω ... ζητάς απόκλιση μετά απο τεκμιριωμένη έκθεση ...

(συνήθως είναι η αδυναμία εφαρμογής των μέτρων σε υφιστάμενο κτήριο λόγω υπερβολικού χρηματικού ποσού).

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα σε υφιστάμενο κτίριο (άδεια προ του 1989) που χρησιμοποιείται σαν δημοτικό σχολείο 

η μελέτη που κατατίθεται στην πυροσβεστική υπηρεσία πρέπει να αποτελείται από την 16/2015 και από τις κατόψεις ορόφων όπου εκεί τι ακριβώς πρέπει να δείχνουμε?

Ρωτάω γιατί δεν έχω ξανακάνει αντίστοιχη.

Η επιχείρηση αποτελείται από υπόγειο-λεβητοστάσιο, Ισόγειο(χώροι υγιεινής- αύλειοι χώροι- αποθηκευτικός χώρος - κλιμακοστάσιο -αιθ. διδ) , Ά όροφος ( αιθ. διδ και κλιμακοστάσιο) και  ΄Β όροφος (αιθ. διδ. - γραφεία - αποθ. - κλιμ )

Link to comment
Share on other sites

Τα έχουμε ξαναγράψει και αλλού

Λεπτομερείς κατόψεις με πόρτες και σκάλες και αποτύπωση των χώρων πάνω στα σχέδια (αυλή - κλπ)

Δείχνεις:

Πυροσβεστήρες φορητούς, Π. Φωλιές, πυροσβεστήρες οροφής (λεβητοστάσιο), εξόδους κινδύνου (ΕΧΙΤ)

πλάτη εξόδων, οδεύσεις διαφυγής, επικίνδυνους χώρους (λεβητοστάσιο - μηχανοστάσιο)

μπουτόν - φαροσειρήνα (αν υπάρχουν)

Αυτά στα γρήγορα...

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...

Στον ΕΟΠΠΕΠ αναγράφει σαν δικαιολογητικο για φροντιστηριο ξενων γλωσων για κατω απο 75 ατομα :

Πιστοποιητικό πυροπροστασίας για την αιτηθείσα προς αδειοδότηση χρήση

α) απαιτειται τοσο πιστοποιητικο ενεργητικης πυροπροστασιας απο  την πυροσβεστικη;

β) απαιτειται και πιστοποιητικο παθητικης πυροπροστασιας; εκδιδεται απο την πυροσβεστικη;  

Link to comment
Share on other sites

@thessalon-77 έχω ακριβώς το ίδιο ερώτημα ... προσπαθήσατε να επικοινωνήσετε με το αρμόδιο τμήμα πυρασφάλειας της περιοχής;

Link to comment
Share on other sites

On 23/7/2022 at 1:35 ΜΜ, ppanag said:

@thessalon-77 έχω ακριβώς το ίδιο ερώτημα ... προσπαθήσατε να επικοινωνήσετε με το αρμόδιο τμήμα πυρασφάλειας της περιοχής;

απο συναδελφο μου ειπε: υποβάλλεις ενεργοπαθητικη

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.