Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη


maria_geo

Recommended Posts

Στην άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη, στην περίπτωση 1 αναφέρεται:

"Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ένα μέτρο (1.00 μ) ή περίφραξη γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επίσης οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου."

Η ερώτηση μου είναι:

1) Επιτρέπεται το τσιμέντο;

Αν ρίξω τσιμέντο μόνο στις κολώνες που οριοθετούν το οικόπεδο, θα έχω πρόβλημα μετά από καταγγελία γείτονα;

2) Επειδή πρόκειται για οικόπεδο πρέπει να βγάλω κανονική άδεια με αμοιβές κτλ.;

Link to comment
Share on other sites

συναδέλφισσα maria_geo

κατά την γνώμη μου πρέπει να εκδοθεί άδεια και έτσι θα κάνεις την περίφραξη όπως θα την μελετήσεις και την θέλεις

αν υπάρχει φόβος απο τους 'γείτονες' ένας λόγος παραπάνω

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι οικόπεδο (εντός οικισμού, εντός σχεδίου) και όχι αγροτεμάχιο θέλει οπωσδήποτε άδεια και όχι βεβαίωση εργασιών μικρής κλίμακας.

 

Υ.Γ. Έλεος, μπετόν θα ρίξεις και όχι τσιμέντο

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σταθώ σε ένα μόνο σημείο :

"Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ένα μέτρο (1.00 μ) ή περίφραξη γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επίσης οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου."

Θέλω να πω , η περίφραξη με σεναζάκι και σιδηροπασάλους , δεν αποτελεί περίφραξη ; Τι είναι δηλαδή ; πακοτίνια ;

Αφού μπαίνουν που μπαίνουν στον κόπο και γράφουν το νόμο , τι μπαίνουν στον κόπο και να τα μπερδέψουν τα πράγματα ; Διότι έτσι που το αντιλαμβάνομαι εγώ , επιτρέπεται . Άλλοι όμως το αντιλαμβάνονται ως "απαγορεύεται" ...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

κανονικά δεν επιτρέπεται να βάλεις σκυρόδεμα.

Απλή περιτοίχιση..ή περίφραξη.

Χωρίς μπετόν.

Σε εντός οικισμών ή σχέδιο πόλης κανονική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Άρη,

Περιτοίχιση : εγώ το καταλαβαίνω ως συμπαγές τοιχίο, κατασκευασμένο είτε από τούβλα είτε από τσιμεντόλιθους είτε από μπετό. Η κατασκευή του ... μάλλον απαιτεί Ο.Α.

Άρα μάλλον για περίφραξη (από συρματόπλεγμα ή ξύλο) πρέπει να μιλάμε.

Link to comment
Share on other sites

Στην άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη, στην περίπτωση 1 αναφέρεται:

"Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ένα μέτρο (1.00 μ) ή περίφραξη γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επίσης οριοθέτηση με πασσάλους των κορυφών οικοπέδου ή γηπέδου."

 

Αναφέρθηκα σε αυτά που λέει η πίσω σελίδα της Έγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας.

 

Περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι 1 μ. (Όχι μπετά)

περίφραξη γηπέδων (Όχι μπετά - ούτε για την παγίωση!)

Τα παραπάνω με μικρή κλίμακα.

 

Οτιδήποτε άλλο ή αν είναι εντός σχεδίου - οικισμού θέλει Ο.Α (αναλυτικό κ.λ.π)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Για περίφραξη αγρού εκτός σχεδίου, με μεταλλικούς ή ξύλινους πασσάλους και συρματόπλεγμα, χωρίς χρήση μπετόν για τους πασσάλους, χρειάζεται άδεια εργασιών μικρής κλίμακας;

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι υπάρχει μια απόφαση ΣτΕ (1928/68 ) που λέει πως για εκτός σχεδίου και για κατασκευή χωρίς σκυρόδεμα δε χρειάζεται μικρής κλίμακας.

Το θέμα είναι οτι δεν μπόρεσα να τη βρω πουθενά τότε που την έψαχνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.