Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Άδεια μικρής κλίμακας για περίφραξη


maria_geo

Recommended Posts

  • 1 month later...

Περίπτωση 1. Περιτοίχιση

 

Θέλω να κατασκευάσω μάντρα απο μπετό,επιτρεπόμενου ύψους (1μ) σε περιοχή που είναι εκτός σχεδίου αλλά πρόκειται να ενταχθεί στο Γ.Π.Σ..Μπορώ να "βγάλω" Ο.Α. ή πρέπει να περιμένω την οριστικοποίηση της Πολεοδομικής Μελέτης?

 

Περίπτωση 2. Περίφραξη

 

Στην ίδια περιοχή,θέλω να ορίσω το γήπεδο και μετά να το περιφράξω.Απ' ότι έχω διαβάσει και σε άλλα posts,αν δεν χρησιμοποιήσω μπετό για τα θεμελιακια των πασσάλων πάω με μικρής κλίμακας.Αν ρίξω μπετό, θέλει Ο.Α.,Αναλυτικό προυπ/μο,ΙΚΑ κ.λ.π.Τα λέω σωστά?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Επαναφέρω το θέμα. Μπορώ σε εκτός σχεδίου περιοχή, με έγκριση εργασιών μικρής κλίμακας να κάνω μια περίφραξη όπως την ξέρουμε όλοι (δλδ. συμπαγές από τσιμεντόλιθο μέχρι 1m και στη συνέχεια σύρμα);

 

Στο έντυπο της εγκρισης εργασιών μικρής κλίμακας αναφέρεται:

α. Απλή περιτοίχιση από λιθοδομή μέχρι ένα μέτρο (1,00 μ.) ή περίφραξη γηπέδων σε εκτός σχεδίου περιοχές. Επίσης ...

Το "περίφραξη γηπέδων" στην παράγραφο αυτή τι σημαίνει αν δε σημαίνει αυτή που εννοώ παραπάνω; Μόνο πάσσαλοι με σύρμα;

Έχει κανείς συνάδελφος εμπειρία επί του θέματος;

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει πάσσαλοι με σύρμα η αλλιώς λιθοδομή.

Αυτο που ζητάς δεν μου το είχαν επιτρέψει εμενα.

Αλλα επειδή πολλες φορές ο κάθε υπαλληλος της πολεοδομίας τα ερμηνεύει διαφορετικά, αν θες να το κανεις οπωσδήποτε έτσι, ρώτησε αυτον που θα το χρεωθεί.

Link to comment
Share on other sites

Και όταν λέμε λιθοδομή; Δεν θα βάλουμε λάσπη ή τσιμέντο; Δεν θα έπρεπε να λέει "ξηρολιθιά" ή κάτι άλλο αν ήθελε να αποκλείσει το τσιμέντο;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δίκιο αλλα προφανώς έχει να κάνει με την σωστή χρήση υλικού.

Δηλαδή μόνο πέτρα, έναντι οποιουδήποτε άλλου (τσιμεντόλιθο, μπετο).

Link to comment
Share on other sites

Η ξερολιθία δεν είναι μόνο πέτρα! Άρα θα μπορούσε να ειπωθεί έτσι, απλά δεν υπάρχουν καλές διευκρινήσεις και το εξηγεί ο καθένας όπως θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Στην Πολεοδομία Αμαρουσίου, σε αντίστοιχη περίπτωση με άφησαν να κάνω μόνο απλή περίφραξη (συρματόπλεγμα) χωρίς συμπαγές τμήμα.

Πρέπει να συνεννοηθείς με την αρμόδια Πολεοδομία.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γεια σε όλους !

 

παιδιά μου έχει τύχει μια περίπτωση φαινομενικά εύκολη...

 

Πελάτης θέλει με άδεια μικρής κλίμακας να περιφράξει άρτιο και οικοδομήσιμο (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο) γήπεδο εκτός σχεδίου, το οποίο πλευρικά συνορεύει με άλλα γήπεδα, μπροστά με αγροτικό δρόμο (πλάτους > 4,00 μ.), ενώ σε απόσταση περίπου 10 μ από το πίσω όριο υπάρχει το όριο απαλοτροίωσης σιδηροδρομικής γραμμής.

 

Επί του αγροτικού δρόμου θέλει να το περιφράξει με λιθοχτιστο τοίχο 1 μέτρου και τις άλλες 3 πλευρές με πασσάλους και συρματόπλεγμα.

 

1) Υπάρχει κάποια υποχρέωση για αποστάσεις της περίφραξης από το μπροστά και το πίσω όριο (αγροτικό δρόμο και όριο απαλοτροίωσης γραμμής τρένου);

 

2) Πρέπει να ψάξω αν αποκτήθηκε από κάποια διανομή για αγροτική αποκατάσταση; δεν νομίζω ότι ισχύει κάτι τέτοιο, αλλά θα έπαιζε κάποιο ρόλο; ακόμα ψάχνω τις διαφορές μεταξύ "γηπέδου", "αγροτεμαχίου" και "κλήροτεμαχίου", κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη... ;)

 

...ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

ΣΤΟ 1 ΑΝΑΦΕΡΕΙ : 'ΕΠΙΤΡΕΠΕΤΑΙ ΟΡΙΟΘΕΤΗΣΗ ΜΕ ΠΑΣΣΑΛΟΥΣ ΤΩΝ ΚΟΡΥΦΩΝ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ Η΄ΓΗΠΕΔΟΥ'. ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΕΡΙΦΡΑΞΗ ΜΕ ΠΑΣΣΑΛΟΥΣ ΣΕ ΕΝΤΟΣ ΟΙΚΙΣΜΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟ?

 

1) Συμπληρώστε την ειδικότητά σας αν είστε συνάδελφος.

2) Δεν γράφουμε με κεφαλαία στο φόρουμ. Πατήστε το κουμπί edit για να κάνετε τη μετατροπή σε μικρά.

Επειδή και τα δύο συνιστούν παραβάσεις των κανόνων συμμετοχής στο φόρουμ, επισύρουν ποινή κάρτας.

Επειδή είναι το 1ο μήνυμά σας.... υπάρχει ανοχή...

GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.