Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Πρόστιμα αυθαιρέτων λόγω αλλαγής χρήσης και υπέρβασης Σ.Δ.


made

Recommended Posts

Αυτός ο τρόπος υπολογισμού ισχύει για τα αυθαίρετα που κατασκευάστηκαν μεταξύ του 1983 και του 2003.

Για τα πρό του 1983 το πρόστιμο υπολογίζεται διαφορετικά (=το διπλάσιο της ειδικής εισφοράς).

Ως προς το πρόστιμο διατήρησης για τα προ του 1983 τα πράγματα είναι μπερδεμένα.

Στην πολεοδομία της περιοχής μου αφού πρώτα γίνει εξαίρεση από κατεδάφιση του αυθαιρέτου δεν επιβάλλεται πρόστιμο διατήρησης.

Σε σεμινάριο του ΥΠΕΧΩΔΕ προς τους υπαλλήλους των πολεοδομιών τους είπαν ότι πρέπει να επιβάλλεται και πρόστιμο διατήρησης.

Σε προσωπική ερώτηση προς την Διεύθυνση ΟΚΚ, σχετικά με το πρόστιμο διατήρησης για τα πρό του 1983, απέφυγαν να απαντήσουν και με παρέπεμψαν στην πολεοδομία της περιοχής μου.

Όπως ακριβώς και στην πολεοδομία Κορίνθου δηλαδή...αποφεύγουν όλοι να απαντήσουν. Γενικά δεν έχω ιδέα τι τάξη μεγέθους πρόστιμο θα προκύψει, εννοώ άλλο 3000-5000 κι άλλο 20000! Και κανείς δε μου δίνει μια ξεκάθαρη απάντηση για τον τρόπο με τον οποίο μπορώ να κάνω έναν χοντρικό υπολογισμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 27
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Εχει υπολογίσει κανεις πρόστιμα για νομιμοποίηση αυθαιρέτου προ του '83?Επειδή έχω μπερδευτεί με ολα αυτά τα Π.Δ. ,τελικά ποιο απ όλα αφορά τα κτίσματα προ του 83?

 

Η συμβατική αξία ακινήτου,πως προκύπτει?Καποιο link ίσως?

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Εχει υπολογίσει κανεις πρόστιμα για νομιμοποίηση αυθαιρέτου προ του '83?Επειδή έχω μπερδευτεί με ολα αυτά τα Π.Δ. ,τελικά ποιο απ όλα αφορά τα κτίσματα προ του 83?

 

Η συμβατική αξία ακινήτου,πως προκύπτει?Καποιο link ίσως?

 

Μπορεί να σε βοηθήσουν τα εξής

Ν1337/83 ΦΕΚ 33Α όπως τροποποιήθηκε με 1512/85 ΦΕΚ 4Α

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στο φορουμ.

σε περίπτωση ακινητου - αυθαιρέτου το οποίο είναι αυθαίρετο λόγω του ότι δεν έχει οικοδομική άδεια (όχι υπέρβασης συντελεστη κλπ) και αυτό γιατί ο μηχανικός που το είχε αναλάβει τότε το έτος 1989 εκτέλεσε εργασίες (μόνο μπετά) χωρίς άδεια και χωρίς να το γνωρίζει ο ιδιοκτήτης δίοτι τον είχε πληρώσει για την άδεια. ο ιδιοκτήτης το ανακάλυψε όταν χρειάστηκε την άδεια, επειτα από 10 χρόνια (του είχε εμπιστοσύνη λόγω συγγένειας) και του την ζήτησε από το αρχείο του και διαπύστωσε όλα αυτά. μπορείτε να μου πείτε τι συμφέρει τον ιδιοκτήτη να κάνει τώρα που ο μηχανικός τόσα χρόνια του υπόσχεται ότι θα βγάλει την αδεια και δεν γίνεται τίποτα? τι συμφέρει νομιμοποίηση ακινήτου ή εκδοση αδείας από την αρχή?

Link to comment
Share on other sites

από την αρχή.

 

Μίλα και με προϊστάμενο αποκλειστικά μόνο ο ιδιοκτήτης, αν βέβαια ο προϊστάμενος είναι άνθρωπος συζητήσιμος και όχι της κατηγορίας των roufianius arpakticus.

8-)

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση!

Εκδοση αδείας από την αρχή σημαίνει εκτός του κόστους της αδείας και καμμία 10.000 € για το ΙΚΑ ενώ ήδη τα είχες πληρώσει τότε στον μηχανικό. Αλλά τι να κάνεις ο ιδιοκτήτης δεν του είχε ζητήσει την άδεια τότε που έπρεπε με απότέλεσμα τώρα και στα δικαστήρια να θελήσει να τον πάει θα θεωρηθεί και συνένοχος (για αγνοια νόμου.... δεν ξέρω) παρόλο που κραταει τις αποδείξεις (απλές) πληρωμής προς τον μηχανικό.

Γι΄αυτό τυφλή εμπιστοσύνη σε κανέναν!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Σε περίπτωση που το αυθαίρετο είναι μικρότερο της δεκαετίας (π.χ. 2006) τα ένσημα του ΙΚΑ πληρώνονται προσαυξημένα κατά 50%? ΕΠίσης για το πρόστιμο διατήρησης τα χρόνια είναι ημερολογιακά ή πραγματικά και από πότε λαμβάνεται? ΑΠό την ημερομηνία έκδοσης της ΟΑ ή από την ημερομηνία ρευματοδότησης αν το αυθαίρετο έγινε ταυτόχρονα με τις προβλεπόμενες από την Ο.Α. εργασίες?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχω ακριβώς την ίδια περίπτωση. 1989 άδεια που αποδείχτηκε πλαστή! ο ιδιοκτήτης ήρθε τώρα να ρωτήσει για την τακτοποίηση της pilotis του και τελικά ανακάλυψα ότι δεν έχει καν άδεια...ήθελα να ρωτήσω αν τελικά έβγαλες καινούρια άδεια, και τί έγινε με το ΙΚΑ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.