Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση κτηρίου από όριο δασικής έκτασης


pmalat

Recommended Posts

  • 7 years later...
  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν ένα γεωτεμάχιο τηρεί τις προϋποθέσεις αρτιότητας αλλά βρίσκεται όλο ή ένα μεγάλο τμήμα του εντός δάσους ή δασικής έκτασης (ώστε να μην μένει οικοδομήσιμος χώρος με την απόσταση 10 μ. ) τι γράφουμε στην βεβαίωση του τοπογραφικού;

1. Άρτιο και οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις κείμενες πολεοδομικές διατάξεις ή

2. Άρτιο και ΜΗ οικοδομήσιμο σύμφωνα με τις κείμενες πολεοδομικές διατάξεις

Link to comment
Share on other sites

Το ακίνητο βρίσκεται σε περιοχή ανάρτησης ή μερικώς κυρωμένου δασικού χάρτη;

Υπάρχει χαρακτηρισμός ιδιωτικού δάσους αναφορικά με την έκταση εντός δασικής έκτασης ή δάσους;

 

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο στοιχείο που έχω είναι οι κυρωμένοι δασικοί χάρτες.

Είναι και λίγο γενική η ερώτηση γιατί τώρα με το κτηματολόγιο και τους κυρωμένους δασικούς χάρτες προκύπτουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις. 

Οι πελάτες μου προφανώς την θεωρούν ιδιωτική έκταση αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις δεν υπάρχει κάποιο δημόσιο έγγραφο.

Γιατί ρωτάτε αν είναι ιδιωτικό δάσος; Παίζει κάποιο ρόλο;

 

ΟΚ. κατάλαβα γιατί ρωτάται για ιδιωτικό. Βασικά το διάβασα στην προηγούμενη σελίδα. Εγώ το θεωρώ ιδιωτικό αφού ο πελάτης μου μου υποδεικνύει ότι το δάσος (ή δασική έκταση) εκτείνεται και μέσα στην ιδιοκτησία του.

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιωτικό δάσος δεν προκύπτει από "άποψη" του ιδιοκτήτη. Αποδεικνύεται με πράξη (προ 1946) και η έκταση αυτή προσμετρά στην αρτιότητα, όχι όμως και στο οικοδομήσιμο τμήμα. 

Τώρα, από τη στιγμή που ο χάρτης έχει κυρωθεί και η έκταση δεν βρίσκεται μέσα στο κίτρινο περίγραμμα, δηλαδή να μην υπάγεται στις δασικές εν γένει διατάξεις, δεν μπορείς αυτή την έκταση να την βάλεις ως μέρος της ιδιοκτησίας. 

Δεν μας αναφέρεις βεβαίως αν έχει ασκηθεί αντίρρηση για την έκταση αυτή από τους ιδιοκτήτες. Αν δεν το έχουν κάνει ο χάρτης έχει κυρωθεί όπως αναφέρεις επομένως η ενέργεια που μπορεί ίσως να κάνει (με αβέβαιο αποτέλεσμα) είναι να προσφύγει στο ΣτΕ.

Link to comment
Share on other sites

Όταν με καλεί ένας ιδιώτης να αποτυπώσω μια έκταση καθ υπόδειξή του και ισχυρίζεται ότι είναι ιδιοκτησία του εγώ την αποτυπώνω και συντάσσω τοπογραφικό. Το αν έχει ισχυρούς τίτλους ή όχι θα το κρίνον οι αρμόδιες υπηρεσίες, δικαστήρια, ΣτΕ. Κάνω λάθος;

Δεν έχει ασκηθεί αντίρρηση.

Το ερώτημά μου είναι αν στη βεβαίωση αρτιότητας οικοδομησιμότητας λαμβάνουμε υπόψιν τους κυρωμένους δασικούς χάρτες (αποστάσεις από δάσος κτλ) για να αποφασίσουμε αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Edited by teo_z
Link to comment
Share on other sites

Ο ιδιωτης δεν μπορει πλεον να λεει "ο,τι θελει"

εχεις θεμα με το "δασικο πιστοποιητικο"

 
εχεις και αυτο
Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2019 at 1:29 ΜΜ, teo_z said:

Όταν με καλεί ένας ιδιώτης να αποτυπώσω μια έκταση καθ υπόδειξή του και ισχυρίζεται ότι είναι ιδιοκτησία του εγώ την αποτυπώνω και συντάσσω τοπογραφικό. Το αν έχει ισχυρούς τίτλους ή όχι θα το κρίνον οι αρμόδιες υπηρεσίες, δικαστήρια, ΣτΕ. Κάνω λάθος;

Δεν έχει ασκηθεί αντίρρηση.

Το ερώτημά μου είναι αν στη βεβαίωση αρτιότητας οικοδομησιμότητας λαμβάνουμε υπόψιν τους κυρωμένους δασικούς χάρτες (αποστάσεις από δάσος κτλ) για να αποφασίσουμε αν είναι άρτιο και οικοδομήσιμο.

Η μερική ή ολική κύρωση δασικού χάρτη έχει γίνει με διοικητική πράξη. Ανάλογη περίπτωση θα μπορούσε να είναι η οριογραμμή παραλίας. Είναι  σαν να λες ότι δεν λαμβάνεις υπ όψιν σου μια ρυμοτομική γραμμή σχεδίου πόλης (την οποία φυσικά και την λαμβάνεις).

Με την ανάρτηση στον διαδικτυακό τόπο της ΕΚΧΑ. ΑΕ δεν μπορείς να ισχυρισθείς ότι δεν γνώριζες. Δεν είναι όπως παλιά που μπορούσες να πεις ότι δεν σου προσκομίστηκε πράξη χαρακτηρισμού ή γενικώς (έχει συζητηθεί και αυτό) ήταν εκτός ορίων αρμοδιότητας ιδιώτη μηχανικού στη δήλωση Ν 651. Επιπλέον κατά τη σύνταξη τοπογραφικού βάσει της κείμενης νομοθεσίας υποχρεούσαι να δηλώσεις (Ν. 1599/86) ότι η έκταση δεν εμπίπτει στις δασικές εν γένει διατάξεις.

Αναφορικά με την τοποθέτηση της μελλοντικής οικοδομής, λαμβάνεται υπ όψιν η απόσταση από την καθορισμένη πλέον πολυγωνική γραμμή δασικής έκτασης όπως λαμβάνονταν πάντοτε. Η έκταση εντός δασικής έκτασης ή δάσους δεν ανήκει στον ιδιοκτήτη (σημείωσε ότι πρόσφατα βγήκε απόφαση του ΣτΕ  Tεχνικού Συμβουλίου Δασών για φρυγανικής βλάστησης εκτάσεις, οπότε το βλέπεις και αυτό το θέμα). Αν θέλει να την διεκδικήσει θα πρέπει να προσφύγει στο ΣτΕ . Φυσικά από τη στιγμή που δεν ασκήθηκε αντίρρηση (ενδεχομένως να μην υπήρχαν καν στοιχεία για να αρθεί ο χαρακτηρισμός της δασικής έκτασης) καταλαβαίνεις ότι ένα τέτοιο εγχείρημα είναι κοστοβόρο αλλά το κυριότερο με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Edited by Pavlos33
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

(μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos33)

τα κτίρια μιας τουριστικής μονάδας εκτός σχεδίου, τι απόσταση πρέπει να έχουν  από την δασική έκταση ΔΔ  -την ελάχιστη ?

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.