Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απόσταση κτηρίου από όριο δασικής έκτασης


pmalat

Recommended Posts

βασιλη,

να δουμε το   Δ 538/78....]

στ) Η ελάχιστη απόσταση των κτιρίων από τα όρια του γηπέδου ορίζεται: για κτίρια ύψους μέχρι 7,50 μ. σε δέκα (10) μέτρα. για κτίρια ύψους μέχρι 10,50 μ. σε δεκαπέντες (15) μέτρα.

 

στο Δ 270, οσον αφορα τις κατοικιες ειναι 15 μ.

και κατ' ελαχιστο 10  μ...ακατέβατα...

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 66
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

άρθρο 1 παρ 5

γ) Οι αποστάσεις του κτιρίου ορίζονται εκ του ορίου της ζώνης της απαλλοτριώσεως για τη σιδηροδρομική γραμμή 15μ. τουλάχιστον, από την όχθη τυχόν ρέμματος 10μ. τουλάχιστον και 10μ. τουλάχιστον από τα όρια δασικής έκτασης.

Οι αποστάσεις αυτές υπερισχύουν των αποστάσεων της προηγούμενης περίπτωσης β για τα γήπεδα που το όριο της ιδιοκτησίας ταυτίζεται με το όριο της ζώνης απαλλοτριώσεως για τη σιδηροδρομική γραμμή, την όχθη ρέμματος ή το όριο δασικής έκτασης.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
On 17/3/2011 at 8:11 ΠΜ, magellan said:

Δε γίνεται σε καμία νομοθεσία ονομαστική διάκριση.

Προκύπτει συνδυάζοντας το γνωστό σε όλους μας άρθρο 5 του ΠΔ270Δ/85 και την παρ. 6 της Εγκ-34844/5574/104/86 "Η τήρηση αποστάσεων από δασικές εκτάσεις κλπ. (Παρ.5γ αρθ. 2 ΠΔ270Δ/85) αποτελεί επί πλέον υποχρέωση των οικοδομούντων και όχι δικαίωμα τηρήσεως αποστάσεων από τα όρια μικρότερων των 15,00 μ. όταν από την Παρ.5α αρθ. 2 ΠΔ270Δ/85 (δηλ. 15μ) προκύπτει ανάλογη υποχρέωση".

 

Πως προκύπτει τώρα θα μου πεις.

Είναι πολύ απλό αν διαβάσεις το bold που έκανα στην παραπάνω παράγραφο της εγγυκλίου και εξηγώ:

 

1) Όταν έχω ιδιωτική δασική έκταση, τότε αυτή αποτελεί τμήμα του ενιαίου οικοπέδου και από το όριο της ιδιωτικής αυτής δασικής έκτασης δεν υπάρχει νομοθεσία που να λέει κάτι διαφορετικό για επιτρεπτές πλάγιες αποστάσεις-και πως να υπάρχει αφού αποτελεί οικόπεδό μου-εκτός από την παρ. 5γ του αρθ. 2 του ΠΔ270Δ/1985, οπότε αναγκαστικά πάω στο ελάχιστο επιτρεπτό όριο των 10μ. Στη ζώνη τώρα αυτή των 10μ απαγορεύεται οποιάδηποτε οικοδομική δραστηριότητα είτε μετράει είτε όχι σε δόμηση και κάλυψη.

 

2) Όταν έχω δημόσια δασική έκταση, τότε το όριο αυτής αποτελεί όριο ξένης ιδιοκτησίας. Όταν έχω όριο με ξένη ιδιοκτησία μπορώ να πάω αναλόγως το οικόπεδο (βάσει του άρθ. 5 του 270Δ/85) ή τη χρήση (υπόλοιπα άρθρα του 270Δ/1985) είτε στην υποχρεωτική απόσταση των 15μ (παρ. 5α αρθ. 2 ΠΔ270Δ/85) είτε με παρέκκλιση στα 2,5, 5, 7,5 ή 10 μ. Καί έρχεται ο νομοθέτης με την εγγύκλιο και σου λέει ότι αν υπάρχει δυνατότητα να οικοδομήσεις σε μικρότερη των 10 μ απόσταση, μόνο για την πλευρά που συνορεύεις με το δασικό θα πας υποχρεωτικά στα 10 μ (στις υπόλοιπες πας άνετα στη μικρότερη δυνατή απόσταση βάσει της παρέκκλιση που εμπίπτεις), ενώ αν δεν ισχύουν για το οικόπεδο σου πλάγιες αποστάσεις μικρότερες των 15μ, τότε και από το όριο με το δασικό πας υποχρεωτικά στα 15μ. Τότε μεταξύ 10μ και 15μ επιτρέπονται κατασκευές, που δε μετρούν εννοείται στη δόμηση ή στην κάλυψη(εκτός των ανοιχτών στεγασμένων parking νομίζω), ενώ στη ζώνη των 10μ - όπως και προηγουμένως ανέφερα με την ιδιωτική δασική - απαγορεύεται οποιάδηποτε οικοδομική δραστηριότητα.

 

Πιστεύω να βοήθησα λίγο περισσότερο.

Τα έχω "λουστεί" πολλές φορές αυτά που σου λέω, οπότε στα γράφω μετά απόλυτης βεβαιότητας.

Επαναφέρω το θέμα, γιατί έχω κάτι ανάλογο και μπερδεύτηκα...

Είμαι σε παρέκκλιση με 5μ απόσταση από πλάγια όρια. Στο ένα πλάγιο όριο έχω και δασική έκταση.

Θα κρατήσω αποστάσεις από την δασική έκταση 10μ ή 15μ.

Εγώ θεωρώ πως θα κρατήσω 10μ. Σωστό δεν είναι?

 

Link to comment
Share on other sites

- απο δασικη πας 15μ. καθοτι ξενη ιδιοκτησια

- αν χτιζεις με παρεκκλιση,  πας στα 10 μ. είτε απο ξενη δασικη ειτε απο ιδιωτικη ,  οπωσδηποτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 6 months later...
On 23/9/2019 at 11:20 ΠΜ, Mdim said:

Καλημέρα, μήπως γνωρίζει κανείς την απόσταση κτιρίου από δασική έκταση σε εντός οικισμού προ '23 ; και αν αναφέρεται κάπου;

Είχαμε κάποιο νεότερο γι'αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έβγαλα άκρη ... και πολεοδομία που ρώτησα δεν μου απάντησαν..

Ευτυχώς ή δυστυχώς το θέμα το δικό μου δεν προχώρησε και έτσι δεν το έψαξα περαιτέρω .

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 17/5/2019 at 1:07 ΜΜ, Pavlos33 said:

Το ιδιωτικό δάσος δεν προκύπτει από "άποψη" του ιδιοκτήτη. Αποδεικνύεται με πράξη (προ 1946) και η έκταση αυτή προσμετρά στην αρτιότητα, όχι όμως και στο οικοδομήσιμο τμήμα. 

Τώρα, από τη στιγμή που ο χάρτης έχει κυρωθεί και η έκταση δεν βρίσκεται μέσα στο κίτρινο περίγραμμα, δηλαδή να μην υπάγεται στις δασικές εν γένει διατάξεις, δεν μπορείς αυτή την έκταση να την βάλεις ως μέρος της ιδιοκτησίας. 

Δεν μας αναφέρεις βεβαίως αν έχει ασκηθεί αντίρρηση για την έκταση αυτή από τους ιδιοκτήτες. Αν δεν το έχουν κάνει ο χάρτης έχει κυρωθεί όπως αναφέρεις επομένως η ενέργεια που μπορεί ίσως να κάνει (με αβέβαιο αποτέλεσμα) είναι να προσφύγει στο ΣτΕ.

Τυχαία έπεσε το μάτι μου στο ανωτέρω και έχω να προσθέσω τα εξής γιατί έχω πάρει τα απαιτούμενα για τη σύνταξη συμβολαίων και έχω μιλήσει εκτεταμένα τόσο με Δ/νση Δασών όσο και με το Δασαρχείο (ανεξάρτητες Υπηρεσίες, αλλά απαραίτητες για τα πιστοποιητικά).
α) Αν έχουμε κυρωμένους Δ.Χ. (το σωστό είναι να λέμε "μερικώς κυρωμένους" αφού η οριστική κύρωση θα έρθει με το πέρας της εκδίκασης των ενστάσεων) εξετάζουμε όπως σωστά λες αν είμαστε στο κίτρινο περίγραμμα οπότε τότε ΔΕΝ έχουμε θέμα.
β) Αν δεν βρίσκεται στο κίτρινο περίγραμμα ακολουθούμε την κάτωθι διαδικασία γιατί ενδέχεται και πάλι να μην έχουμε θέμα. Δεν απορρίπτουμε αυτήν την περίπτωση. Βλέπουμε από την αρχική ανάρτηση τι είδους κωδικό έχει η δασική μας περιοχή που βρίσκεται εντός του γηπέδου μας. Αν είναι εν γένει και από παλιά 100% δασική (π.χ. ΔΔ, Χ κλπ) τότε δεν την υπολογίζουμε καν για ιδιωτική πόσο μάλλον περισσότερο αν δεν έχει υποβληθεί και ένσταση (αν είχε υποβληθεί πιθανόν να ήταν "λευκή" άλλωστε).
Αν όμως είναι χαρακτηρισμένη ως Α.Δ. και γενικά ως "κάτι άλλο παλαιότερα και τώρα δάσος" τότε ΑΝ έχουμε ισχυρά συμβόλαια (π.χ. κληροτεμάχιο με παραχωρητήριο και μεταγραφή αυτού, τότε ΔΕΝ έχουμε πρόβλημα). Υποβάλουμε την αίτηση στη Δ/νση Δασών μαζί με 1 αντίγραφο εξαρτημένου τοπογραφικού για έλεγχο των συντ/νων της δασικής έκτασης (+ 20€ παράβολο που το πληρώνουμε ΜΟΝΟ στην Τράπεζα της Ελλάδος και όχι ηλεκτρονικά). Μετά, αυτό το πιστοποιητικό μαζί με 3 αντίγραφα τοπογραφικών και μεταγραμμένους τίτλους (δίνουν μεγάλη προσοχή στη μεταγραφή των τίτλων και το χρόνο κτήσης) το υποβάλλουμε στο Δασαρχείο το οποίο ελέγχει ΑΝ κάηκε στο παρελθόν η έκταση και ΑΝ διεκδικείται από το Δημόσιο. Αν όλα αυτά είναι εντάξει σου δίνουν το πιστοποιητικό (ακαΐας και μη διεκδίκησης λέγεται). Τότε αυτή η δασική έκταση πιστοποιείται και επίσημα ως ιδιωτική και συμπεριλαμβάνεται κανονικά στο εμβαδόν του γηπέδου, χωρίς όμως να μπορεί να γίνει κάπου είδους οικοδομική επέμβαση εκεί. Για να είμαστε ακριβείς, μπορεί να γίνει μόνο όμως μετά από σχετική άδεια από το Δασαρχείο. Απόσταση από τα όριά της 10μ. για τοποθέτηση οικοδομής.

Ρωτήστε ό,τι θέλετε επειδή έχω περάσει τη διαδικασία. Αποκεντρωμένη Περιφ. Ηπείρου και Δ.Μακεδονίας.

Υ.Γ. Εννοείται πως αν σε κάποια Περιφερειακή Ενότητα δεν έχουν αναρτηθεί δασικοί χάρτες, τότε για τη βεβαίωση αρτιότητας/οικοδομησιμότητας αναφέρουμε ότι απαιτείται ο ανωτέρω έλεγχος από το Δασαρχείο. Εκτός αν θέλει ο ιδιοκτήτης (και το πιο σωστό) να περάσει την ανωτέρω διαδικασία προτού πάρει στα χέρια του το τοπογραφικό.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
On 17/3/2011 at 8:11 ΠΜ, magellan said:

Δε γίνεται σε καμία νομοθεσία ονομαστική διάκριση.

Προκύπτει συνδυάζοντας το γνωστό σε όλους μας άρθρο 5 του ΠΔ270Δ/85 και την παρ. 6 της Εγκ-34844/5574/104/86 "Η τήρηση αποστάσεων από δασικές εκτάσεις κλπ. (Παρ.5γ αρθ. 2 ΠΔ270Δ/85) αποτελεί επί πλέον υποχρέωση των οικοδομούντων και όχι δικαίωμα τηρήσεως αποστάσεων από τα όρια μικρότερων των 15,00 μ. όταν από την Παρ.5α αρθ. 2 ΠΔ270Δ/85 (δηλ. 15μ) προκύπτει ανάλογη υποχρέωση".

 

Πως προκύπτει τώρα θα μου πεις.

Είναι πολύ απλό αν διαβάσεις το bold που έκανα στην παραπάνω παράγραφο της εγγυκλίου και εξηγώ:

 

1) Όταν έχω ιδιωτική δασική έκταση, τότε αυτή αποτελεί τμήμα του ενιαίου οικοπέδου και από το όριο της ιδιωτικής αυτής δασικής έκτασης δεν υπάρχει νομοθεσία που να λέει κάτι διαφορετικό για επιτρεπτές πλάγιες αποστάσεις-και πως να υπάρχει αφού αποτελεί οικόπεδό μου-εκτός από την παρ. 5γ του αρθ. 2 του ΠΔ270Δ/1985, οπότε αναγκαστικά πάω στο ελάχιστο επιτρεπτό όριο των 10μ. Στη ζώνη τώρα αυτή των 10μ απαγορεύεται οποιάδηποτε οικοδομική δραστηριότητα είτε μετράει είτε όχι σε δόμηση και κάλυψη.

 

2) Όταν έχω δημόσια δασική έκταση, τότε το όριο αυτής αποτελεί όριο ξένης ιδιοκτησίας. Όταν έχω όριο με ξένη ιδιοκτησία μπορώ να πάω αναλόγως το οικόπεδο (βάσει του άρθ. 5 του 270Δ/85) ή τη χρήση (υπόλοιπα άρθρα του 270Δ/1985) είτε στην υποχρεωτική απόσταση των 15μ (παρ. 5α αρθ. 2 ΠΔ270Δ/85) είτε με παρέκκλιση στα 2,5, 5, 7,5 ή 10 μ. Καί έρχεται ο νομοθέτης με την εγγύκλιο και σου λέει ότι αν υπάρχει δυνατότητα να οικοδομήσεις σε μικρότερη των 10 μ απόσταση, μόνο για την πλευρά που συνορεύεις με το δασικό θα πας υποχρεωτικά στα 10 μ (στις υπόλοιπες πας άνετα στη μικρότερη δυνατή απόσταση βάσει της παρέκκλιση που εμπίπτεις), ενώ αν δεν ισχύουν για το οικόπεδο σου πλάγιες αποστάσεις μικρότερες των 15μ, τότε και από το όριο με το δασικό πας υποχρεωτικά στα 15μ. Τότε μεταξύ 10μ και 15μ επιτρέπονται κατασκευές, που δε μετρούν εννοείται στη δόμηση ή στην κάλυψη(εκτός των ανοιχτών στεγασμένων parking νομίζω), ενώ στη ζώνη των 10μ - όπως και προηγουμένως ανέφερα με την ιδιωτική δασική - απαγορεύεται οποιάδηποτε οικοδομική δραστηριότητα.

 

Πιστεύω να βοήθησα λίγο περισσότερο.

Τα έχω "λουστεί" πολλές φορές αυτά που σου λέω, οπότε στα γράφω μετά απόλυτης βεβαιότητας.

Που μπορώ να βρώ στην νομοθεσία ότι στην ζώνη 10 μέτρων από δασική έκταση απαγορεύεται οποιαδήποτε οικοδομική δραστηριότητα? Αναφέρομαι σε καταστευές εκτός κτιρίου πισίνα, αναλληματικοί τοίχοι κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.