Jump to content
  • Revit - Μαθήματα BIM
pmalat

Απόσταση κτηρίου από όριο δασικής έκτασης

Recommended Posts

Posted (edited)

βασιλη,

να δουμε το   Δ 538/78....]

στ) Η ελάχιστη απόσταση των κτιρίων από τα όρια του γηπέδου ορίζεται: για κτίρια ύψους μέχρι 7,50 μ. σε δέκα (10) μέτρα. για κτίρια ύψους μέχρι 10,50 μ. σε δεκαπέντες (15) μέτρα.

στο Δ 270, οσον αφορα τις κατοικιες ειναι 15 μ.

και κατ' ελαχιστο 10  μ...ακατέβατα...

Edited by dimitris GM

άρθρο 1 παρ 5

γ) Οι αποστάσεις του κτιρίου ορίζονται εκ του ορίου της ζώνης της απαλλοτριώσεως για τη σιδηροδρομική γραμμή 15μ. τουλάχιστον, από την όχθη τυχόν ρέμματος 10μ. τουλάχιστον και 10μ. τουλάχιστον από τα όρια δασικής έκτασης.

Οι αποστάσεις αυτές υπερισχύουν των αποστάσεων της προηγούμενης περίπτωσης β για τα γήπεδα που το όριο της ιδιοκτησίας ταυτίζεται με το όριο της ζώνης απαλλοτριώσεως για τη σιδηροδρομική γραμμή, την όχθη ρέμματος ή το όριο δασικής έκτασης.

On 17/3/2011 at 8:11 ΠΜ, magellan said:

Δε γίνεται σε καμία νομοθεσία ονομαστική διάκριση.

Προκύπτει συνδυάζοντας το γνωστό σε όλους μας άρθρο 5 του ΠΔ270Δ/85 και την παρ. 6 της Εγκ-34844/5574/104/86 "Η τήρηση αποστάσεων από δασικές εκτάσεις κλπ. (Παρ.5γ αρθ. 2 ΠΔ270Δ/85) αποτελεί επί πλέον υποχρέωση των οικοδομούντων και όχι δικαίωμα τηρήσεως αποστάσεων από τα όρια μικρότερων των 15,00 μ. όταν από την Παρ.5α αρθ. 2 ΠΔ270Δ/85 (δηλ. 15μ) προκύπτει ανάλογη υποχρέωση".

Πως προκύπτει τώρα θα μου πεις.

Είναι πολύ απλό αν διαβάσεις το bold που έκανα στην παραπάνω παράγραφο της εγγυκλίου και εξηγώ:

1) Όταν έχω ιδιωτική δασική έκταση, τότε αυτή αποτελεί τμήμα του ενιαίου οικοπέδου και από το όριο της ιδιωτικής αυτής δασικής έκτασης δεν υπάρχει νομοθεσία που να λέει κάτι διαφορετικό για επιτρεπτές πλάγιες αποστάσεις-και πως να υπάρχει αφού αποτελεί οικόπεδό μου-εκτός από την παρ. 5γ του αρθ. 2 του ΠΔ270Δ/1985, οπότε αναγκαστικά πάω στο ελάχιστο επιτρεπτό όριο των 10μ. Στη ζώνη τώρα αυτή των 10μ απαγορεύεται οποιάδηποτε οικοδομική δραστηριότητα είτε μετράει είτε όχι σε δόμηση και κάλυψη.

2) Όταν έχω δημόσια δασική έκταση, τότε το όριο αυτής αποτελεί όριο ξένης ιδιοκτησίας. Όταν έχω όριο με ξένη ιδιοκτησία μπορώ να πάω αναλόγως το οικόπεδο (βάσει του άρθ. 5 του 270Δ/85) ή τη χρήση (υπόλοιπα άρθρα του 270Δ/1985) είτε στην υποχρεωτική απόσταση των 15μ (παρ. 5α αρθ. 2 ΠΔ270Δ/85) είτε με παρέκκλιση στα 2,5, 5, 7,5 ή 10 μ. Καί έρχεται ο νομοθέτης με την εγγύκλιο και σου λέει ότι αν υπάρχει δυνατότητα να οικοδομήσεις σε μικρότερη των 10 μ απόσταση, μόνο για την πλευρά που συνορεύεις με το δασικό θα πας υποχρεωτικά στα 10 μ (στις υπόλοιπες πας άνετα στη μικρότερη δυνατή απόσταση βάσει της παρέκκλιση που εμπίπτεις), ενώ αν δεν ισχύουν για το οικόπεδο σου πλάγιες αποστάσεις μικρότερες των 15μ, τότε και από το όριο με το δασικό πας υποχρεωτικά στα 15μ. Τότε μεταξύ 10μ και 15μ επιτρέπονται κατασκευές, που δε μετρούν εννοείται στη δόμηση ή στην κάλυψη(εκτός των ανοιχτών στεγασμένων parking νομίζω), ενώ στη ζώνη των 10μ - όπως και προηγουμένως ανέφερα με την ιδιωτική δασική - απαγορεύεται οποιάδηποτε οικοδομική δραστηριότητα.

Πιστεύω να βοήθησα λίγο περισσότερο.

Τα έχω "λουστεί" πολλές φορές αυτά που σου λέω, οπότε στα γράφω μετά απόλυτης βεβαιότητας.

Επαναφέρω το θέμα, γιατί έχω κάτι ανάλογο και μπερδεύτηκα...

Είμαι σε παρέκκλιση με 5μ απόσταση από πλάγια όρια. Στο ένα πλάγιο όριο έχω και δασική έκταση.

Θα κρατήσω αποστάσεις από την δασική έκταση 10μ ή 15μ.

Εγώ θεωρώ πως θα κρατήσω 10μ. Σωστό δεν είναι?

- απο δασικη πας 15μ. καθοτι ξενη ιδιοκτησια

- αν χτιζεις με παρεκκλιση,  πας στα 10 μ. είτε απο ξενη δασικη ειτε απο ιδιωτικη ,  οπωσδηποτε.

Καλημέρα, μήπως γνωρίζει κανείς την απόσταση κτιρίου από δασική έκταση σε εντός οικισμού προ '23 ; και αν αναφέρεται κάπου;