Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ζώνη των 500 μ. γύρω απο οικισμούς


Recommended Posts

Τώρα λίγο μπερδεύτηκα !

Ενας οικισμός οριοθετείται μία και μόνο φορά με την περιγραφή όπως αναγράφεται και αναγράφεται στη απόφαση. 

Αυτή δεν αλλάζει με τα νέα κτίσματα που κτίζονται αργότερα.

Εσύ στο σχέδιο 1 /5000 του οικισμού που θα πάρεις από την "κοινότητα" (δήμος τώρα ή οτι είναι) δημιουργείς από την δική σου πλευρά την γραμμή /ες που περιγράφονται,  τοποθετείς το γήπεδό σου στον ίδιο χάρτη,  μετράς με κλιμακόμετρο και αν είσαι στην ζώνη εως 500μ τότε είσαι Οκ. (Απόσπασμα από τον χάρτη αυτό αυτό το χρησιμοποιείς στο Τ.Δ. σαν οδοιπορικό σκαρίφημα )

Όπως έγραψε παραπάνω συν. το δύσκολο είναι αν είσαι στο όριο των 500μ +/- κάτι. 

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικό παράδειγμα χάρτη οριοθετημένου οικισμού όπου φαίνεται το συνεκτικό τμήμα.

Δεν έχει κάτι αντίστοιχο ο χάρτης σου;

Capture (2).jpg

 

On 30/9/2020 at 6:39 ΜΜ, nbr said:

Προσοχή σε τυχόν ΓΠΣ. Όπου υπάρχει ΓΠΣ η παρέκκλιση αυτή, της ζώνης, φεύγει από το τραπέζι.

Από πού προκύπτει αυτό συνάδελφε; Με ενδιαφέρει για μια περίπτωση που έχω.

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2020 at 6:39 ΜΜ, nbr said:

.Προσοχή σε τυχόν ΓΠΣ. Όπου υπάρχει ΓΠΣ η παρέκκλιση αυτή, της ζώνης, φεύγει από το τραπέζι.  

Με εξαίρεση τις οριζόμενες στο ΓΠΣ περιοχές προτεινόμενης πολεοδομήσης-επέκτασης οικισμών. Σε τέτοιες ζώνες δεν υφίστανται χαρακτηρισμοί τύπου 'ΑΓΡ" , "ΤΑ", ΤΗ κλπ στις οποίες θεσπίζονται οι ελάχιστη επιφάνεια αρτιότητας και κατάτμησης.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πριν, giorgosv said:

Κλασσικό παράδειγμα χάρτη οριοθετημένου οικισμού όπου φαίνεται το συνεκτικό τμήμα.

Δεν έχει κάτι αντίστοιχο ο χάρτης σου;

 

 

Τελικά βρήκα χάρτη με την οριοθέτηση του οικισμού <2000 και δείχνει και τα όρια του συνεκτικού τμήματος. Και είμαι ξεκάθαρα μέσα στην ζώνη των 500μ.

Όμως αυτος ο χάρτης είναι 1:2000 και δεν έχει υπογραφές. Στην πινακιδα γράφει Υπουργείο Χωροταξίας Οικισμού και Περιβάλλοντος ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΧΩΡΟΤΑΞΙΑΣ. Ενας παλιός μηχανικός μου είπε ότι αυτός ήταν ο αρχικός χάρτης για την απόφαση Νομάρχη και είχαν οριστεί συνεκτικά τμήματα με διαφορετική αρτιότητα (500τμ εντός συνεκτικού και 1000τμ εκτός συνεκτικού), αλλά τελικά δεν πέρασε αυτή η απόφαση Νομάρχη και έβγαλαν άλλη απόφαση με ενιαία αρτιότηα (1000τμ). Τώρα στην απόφαση Νομαρχη που ισχύει έχει προσαρτηθεί ο χάρτης 1:5000 και εκεί δεν φαίνεται το συνεκτικό τμήμα.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον αρχικό χάρτη 1:2000 ως αποδεικτικό για το συνεκτικό τμήμα ακόμα κι εαν δεν έχει υπογραφές?

IMG_20201002_104431.thumb.jpg.6512eab4dd87075610ff4d299a0e85b9.jpg

IMG_20201002_092438.jpg

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

22 ώρες πριν, nbr said:

Εσύ στο σχέδιο 1 /5000 του οικισμού που θα πάρεις από την "κοινότητα" (δήμος τώρα ή οτι είναι) δημιουργείς από την δική σου πλευρά την γραμμή /ες που περιγράφονται,  τοποθετείς το γήπεδό σου στον ίδιο χάρτη,  μετράς με κλιμακόμετρο και αν είσαι στην ζώνη εως 500μ τότε είσαι Οκ. (Απόσπασμα από τον χάρτη αυτό αυτό το χρησιμοποιείς στο Τ.Δ. σαν οδοιπορικό σκαρίφημα )

Όπως έγραψε παραπάνω συν. το δύσκολο είναι αν είσαι στο όριο των 500μ +/- κάτι.

Eίμαι γύρω στα 200-300μ από τα όρια του συνεκτικού τμήματος. Αρκεί αυτό ή πρέπει να πάρω υποχρεωτικά έγκριση και βεβαίωση από την Πολεοδομία ότι βρίσκεται εντός της ζώνης των 500μ ?

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε για το ΦΕΚ  οριοθέτησης του οικισμού. Αν το συνοδευτικό σχέδιο ταυτίζεται με αυτό που έχεις, δεν χρειάζεται αίτηση στηνΥ.ΔΟΜ.

Link to comment
Share on other sites

52 λεπτά πριν, tetris said:

Ψάξε για το ΦΕΚ  οριοθέτησης του οικισμού. Αν το συνοδευτικό σχέδιο ταυτίζεται με αυτό που έχεις, δεν χρειάζεται αίτηση στηνΥ.ΔΟΜ.

Εαν ταυτίζονται τα ορια του οριοθετημένου οικισμού<2000 στα δύο σχέδια?

Τα όρια του οικισμού <2000 και στα δυο σχέδια ταυτίζονται. Αλλά υπάρχουν κάποιες διαφορές μεταξύ των δυο σχεδίων. Αυτό που πόσταρα και φαίνεται το συνεκτικό τμήμα είναι 1:2000 και είναι ευκρινές. Το σχέδιο που συνοδεύει το ΦΕΚ οριοθέτησης είναι 1:5000 και δεν υπάρχουν τα όρια του συνεκτικού τμήματος.

Όπως έγραψα πιο πάνω, μου είπαν ότι στο αρχικό σχέδιο είχαν ορίσει συνεκτικό τμήμα για να καθορίσουν διαφορετική αρτιότητα. Τελικά αυτό δεν πέρασε και όρισαν ενιαία αρτιότητα σε όλον τον οικισμό. Οπότε μάλλον δεν πρόσθεσαν τα όρια του συνεκτικού τμήματος στο τελικό σχέδιο. Επαναλαμβάνω όμως ότι τα όρια του οικισμου<2000 είναι ίδια και στα δύο σχέδια. Δεν ξέρω εαν αυτό αρκεί.

Δεν έχει σημασία εαν δεν έχει υπογραφές?

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Για τον Paul-mix: Νομίζω πολύ το έψαξες αρκετά. τα 200-300 μ. έχουν μεγάλα περιθώρια ασφάλειας.

Χρωστάω όμως μία απάντηση στον giorgosv, που μας έδωσε παραπάνω ένα ωραίο σχεδιάκι, πως δηλ. είναι οι οριοθετήσεις των οικισμών με συνεκτικά τμήματα, αν και απάντησε ο Pavlos33 .

Για την περίπτωση λοιπόν που έχουμε σε έναν οικισμό ένα ΓΠΣ με ΖΟΕ (ζώνες οικιστικού ελέγχου).

Σε αυτές λοιπόν τις περιπτώσεις έρχεται το κυρωμένο ΓΠΣ και βάζει τους δικούς του κανόνες. Και είναι λογικό.

Συνήθως τα ΓΠΣ γίνονται για τις επεκτάσεις οικισμών ή πολλές φορές περιλαμβάνουν και τους οικισμούς, ας πούμε που στερούνται ρυμ. σχεδίων.

Σε όλες τις επεκτάσεις και τις Π,Ε., που έγιναν εως τώρα, ή που θα γίνουν, πάντα μα πάντα προυπήρξε & ένα ΓΠΣ κλπ. 

Εκεί που έχεις εσύ λοιπόν ένα γήπεδο, εντός ζ΄ώνης των 500μ., άρτιο και οικοδομήσιμο, έρχεται το ΓΠΣ και σου αλλάζει τα δεδομένα. Ακόμη και απαγόρευση δόμησης μπορεί να υπάρχει (τραβηγμένο λίγο).

Τα ΓΠΣ - ΖΟΕ,  Νatura 2000, kλπ καταργούν πολλές παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου δόμησης.  Αυτό γράφτηκε αρκετές φορές εδώ στο φορουμ. 

Θετικό, από τη ύπαρξη ενός ΓΠΣ, είναι πως ίσως να υπάρξει στο μέλλον επέκταση κάποιου Ρ.Σχ. και να βρεθει ένα γήπεδο να είναι εντός σχεδίου!

Γι 'αυτό, γράφτηκε και παραπάνω, νομίζω πάλι και από τον Παύλο, πως πρέπει να γίνεται, πάντα και αυτός ο έλεγχος πριν υπογράψει κάποιος την δήλωση του ν. 651/77 !  

Δεκτή κάθε παρατήρηση. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατανοητό αυτό που λες, απλά έτσι όπως το έγραψες νόμιζα ότι γενικά καταργείται η ζώνη αν υπάρχει ΓΠΣ.

Σαφώς αν είσαι σε ΠΕΠΔ ή άλλη περιοριστική περιοχή συμβουλεύεσαι το ΦΕΚ του ΓΠΣ!!

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω πιο συγκεκριμένα τώρα. Εχω οικισμό <2000 οριοθετημένο με απόφαση Νομάρχη το '87. Στο σχέδιο 1:5000 που συνοδεύει το ΦΕΚ για την οριοθέτηση του οικισμού, δεν υπάρχουν τα όρια για το συνεκτικό τμήμα. Πιό κάτω ο χάρτης του ΦΕΚ (με κίτρινο είναι οι δρόμοι) και το γήπεδο μου. Θα βρω εγώ το συνεκτικό τμήμα και θα μετρήσω την απόσταση από το γήπεδο (Ε=2.500τμ) ?

Εδώ φαίνεται μια συστάδα από οικοδομές (πιθανότατα συνεκτικό τμήμα) με απόσταση 250μ , υπό κλίμακα 1:5000

IMG_20201006_141648.thumb.jpg.dc4278e0a043792b3a8a4bb579ab2f82.jpg

 

Εδώ φαίνεται μια άλλη συστάδα οικοδομών (πιθανότατα συνεκτικό τμήμα) με απόσταση 350μ

IMG_20201006_141804.thumb.jpg.ea3f674da3d34aea1a8817c45d42781a.jpg

 

Πιο κάτω έχω ανεβάσει ένα άλλο σχέδιο με κλίμακα 1:2000 με πινακίδα του Υπουργείου. Σε αυτό όμως έχουν σημειώσει το συνεκτικό τμήμα του οικισμού.

IMG_20201006_140921.thumb.jpg.24a68466ab0bdc711f02309c230894ed.jpg

 

Σε αυτό το σχέδιο ομως σημειώνουν με διακεκομμένες γραμμές τις παραπάνω συστάδες οικοδομών ως συνεκτικό τμήμα, υπό κλίμακα 1:2000

IMG_20201006_141421.thumb.jpg.52034489cba215bdeda1a9e7b8b19d56.jpg

IMG_20201006_141355.thumb.jpg.cc35bcd07cef3c08607e7fc2307bcbbb.jpg

με διακεκκομένη αχνή γραμμή φαίνεται το συνεκτικό τμήμα. Επαναλαμβάνω αυτό το σχέδιο δεν είναι το επίσημο που συνοδεύει το ΦΕΚ της απόφασης Νομάρχη για την οριοθέτηση

IMG_20201006_141308.thumb.jpg.c807af4352e0d175bba188749284db30.jpg

 

Είμαι εντός της ζώνης? Στην πολεοδομία, μου είπαν να βρω εγώ το συνεκτικό τμήμα. Αυτό το σχέδιο μπορεί να αποτελέσει απόδειξη ύπαρξης συνεκτικού τμήματος?

 

 

Edited by Paul_Mix
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.