Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ζώνη των 500 μ. γύρω απο οικισμούς


Recommended Posts

έχω γήπεδο εκτός  οικισμού ο οποίος αναγράφεται πρώτη φορά σε απογραφή το 1961. Όμως έχει σπίτια 100 και πλέον ετών.  Το γηπεδο μου ειναι 3100 τ., και απεχει 200 μ. απο το όριο οικισμού του 1985, και 300 μ. απο ένα σπίτι 100 ετων που ειδα.  Φυσικά θελω να οικοδομήσω και ρωτω αν ειμαι εντος ζωνης η οχι. 

Link to comment
Share on other sites

Κατά μια ερμηνεία, η ζώνη των 500 μ. ορίζεται από το όριο του οικισμού όπως αυτό είχε καθοριστεί πριν το 1985 (οικισμός προϋφιστάμενος του 1923). Κι αυτό, γιατί ο όρος "ζώνη των 500 μ" αναφέρεται για πρώτη φορά στο Ν.Δ./17-7-23  

Αν λοιπόν βρεις την παλιά οριοθέτηση, μπορείς να διαπιστώσεις αν είσαι μέσα. Αν δεν τη βρεις, ρώτα την αρμόδια ΥΔΟΜ.

Το δεύτερο βασικό: το ακίνητο να ΜΗΝ έχει δημιουργηθεί μετά την 24/4/77  

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

έχω γήπεδο εκτός  οικισμού ο οποίος αναγράφεται πρώτη φορά σε απογραφή το 1961. Όμως έχει σπίτια 100 και πλέον ετών.  Το γηπεδο μου ειναι 3100 τ., και απεχει 200 μ. απο το όριο οικισμού του 1985, και 300 μ. απο ένα σπίτι 100 ετων που ειδα.  Φυσικά θελω να οικοδομήσω και ρωτω αν ειμαι εντος ζωνης η οχι. 

η απάντηση της αρμόδιας πολεοδομίας ήταν : βρίσκεις ένα τουλάχιστο σπίτι με νόμιμη άδεια πριν από την εφαρμογή του νέου σχέδιου οικισμού, δηλ. από το 85 και πισω περίπου, και μετρας απόσταση 500 μέτρων από αυτό. αν είσαι μέσα κτίζεις σαν εντός ζώνης του παλαιού (προ 23) οικισμού. Χρειάζεται όμως και αυτοψία της πολεοδομίας να πιστοποιήσει το γεγονός πριν προχωρήσει η άδεια. 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θελω να επαναφερω το θεμα σχετικα με γεωτεμαχιο που η γραμμη των 500μ. το τεμνει στη μεση περιπου και

εντος ζωνης ειναι περιπου τα 2500τμ και εκτος τα 3500.

 

Διαβασα παραπανω οτι αν τουλαχιστον τα 2000τμ ειναι εντος ζωνης, τοτε θεωρειται ολο εντος.

Αυτο που θελω να ρωτησω πιο πολυ στους συναδελφους που απαντησαν, αν γνωριζουν

αν αυτο με το τμημα τουλαχιστον των 2000τμ εντος υπαρχει σε καμμια εγκυκλιο ή ΦΕΚ ή αν προκυπτει

βασει της ερμηνειας που μπορουμε να κανουμε εμεις στον νομο

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που διάβασες, αφορά μάλλον σε όριο οικισμού <2000 κατ.

Το γήπεδό σου είναι >4000 μ², οπότε είναι άρτιο (στο σύνολό του, και οικοδομήσιμο εφόσον προϋπάρχει της 31/12/2003) ανεξαρτήτως αν ένα τμήμα του είναι εντός ζώνης.

Επειδή όμως δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς θέλεις, δώσε περισσότερες πληροφορίες.

Link to comment
Share on other sites

Την εγκύκλιο ή το ΦΕΚ

 

 

(στο οποίο αναφέρει ότι αν ένα γήπεδο -μεγαλύτερο των 2στρεμ- έχει τουλάχιστον 2000τμ εντός ζώνης και τα υπόλοιπα εκτός ζώνης: τότε εντάσσεται έξ ολοκλήρου σε εντός ζώνης όλο το γήπεδο.)

Edited by jojo
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που ζητάς δε θα το βρεις πουθενά γιατί είναι το αυτονόητο που εξάγεται από την αρτιότητα των γηπέδων που βρίσκονται εντός ζώνης και είναι τα 2 στρέμματα.Είναι το ίδιο σα να ρωτάς αν εχω γήπεδο εμβαδού 10 στρεμ. με αρτιότητατα  4 στρ.,  αν ολόκληρο το γήπεδο δηλ και  τα 10 στρ. είναι αρτιο.

Μήπως ζητάς κάτι άλλο ? Σκέψου και επαναδιατύπωσέτο!

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας δεν με ενδιαφερει η αρτιοτητα μιας και ειμαι αρτιος κατα κανονα.

Θελω να κανω τεχνικη εκθεση και να διατυπωσω/ενταξω το αγροτεμαχιο που ανεφερα παραπανω εντος ζωνης.

Μιας και θελω να ειμαι αναλυτικος, γιαυτο και υπεβαλα το συγκεκριμενο ερωτημα.

(για μενα ειναι αυτονοητο, αλλα ισως στην τεχνικη μου εκθεση μπορουσα να αναφερω αν υπηρχε και

εγκυκλιος η κατι αλλο που να το αναφερει)

 

Λοιπον θα προσπαθησω να το επαναδιατυπωσω.

Αγροτεμαχιο 6000τμ εχει αποσταση απο τον οικισμο 500μ.

Συγκεκριμενα: Τα 2500τμ ειναι "μεσα" στα ορια των 500μ. και τα 3500 "εξω" απο τη γραμμη των 500μ.

Φυσικα για μενα ειναι αυτονοητο οτι ειμαι εντος ζωνης(αφου εχω 2500τμ εντος>2στρ),

αλλα αυτο που ρωταω ειναι αν εχει διευκρινηστει καποια στιγμη στο παρελθον αυτο ή αν

οντως βγαινει απο το αυτονοητο.

 

ΥΓ

Να θυμισω οτι σε αλλες περιπτωσεις, για γηπεδα που ειναι πανω στα ορια οικισμων:

για γηπεδα, δηλαδη που τα χωριζει στη μεση η γραμμη του οριου του οικισμου,

λειτουργουμε/εφαρμοζουμε το οριο του οικισμου,

το ενα τμημα ειναι εντος οικισμου και το υπολοιπο το δειχνουμε εκτος οικισμου

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι  "αυτονοητο"  το εντος ζωνης

 

αυτο το "εντος  ζωνης"  θα σε ενδιαφερε αν  ζητουσες παρεκκλιση  για αυτο...σαν 2000τμ..με ετος δημιουργιας προ 1977

 

 

τωρα εχεις ενα εκτος σχεδιου 6  στρ. χτιζει σαν 6 στρ..ενα τμημα ειναι μεσα στη ζωνη

 

. αλλα δεν εχεις κανενα "μπονους" απο αυτο...

 

υγ

για το υγ

μαλλον πρεπει να το ξαναδουμε ως προς  την "ακριβη διατυπωση" σε σχεση με την οικοδομησιμοτητα κλπκλπ...

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

1. Ξεχνα το ΥΓ

2. Περι μπονους,1977 κλπ ειναι γνωστα.

3. Το χωραφι οκ, ειναι αρτιο κατα κανονα οκ

 

Στην τεχνικη μου εκθεση θελω να αναφερω οτι ειναι εντος ζωνης.

Εντος ζωνης ειναι. Σωστα?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.