Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ζώνη των 500 μ. γύρω απο οικισμούς


Recommended Posts

Υποθέτω ότι το κεντρικό-συνεκτικό-τμήμα του οικισμού είναι προ 23. Εντός ζώνης 800 μ από το κέντρο (συνήθως εκκλησία, σχολείο, πρώην κοινοτικό κατάστημα)  του στάσιμου οικισμού ισχύουν οι όροι δόμησης του ΠΔ 6-12-82 ΦΕΚ 588/Δ για χρήση κατοικίας. Συνεπώς η ζώνη των 500 μ που θα ίσχυε από τα περιμετρικά όρια του προ 23 οικισμού καλύπτεται από τη ζώνη (ακτίνα) των 800 μ.

Οπωσδήποτε να επισκεφτείς την οικεία πολεοδομία ώστε να εξακριβώσεις το ενδεχόμενο να έχει οριοθετηθεί ο οικισμός, οπότε οι όροι δόμησης του στάσιμου οικισμού δεν θα ισχύουν. 

Link to comment
Share on other sites

Σε έναν οικισμό ο οποίος είναι χαρακτηρισμένος προ του 1923 με σκαρίφημα ορίων και είναι και στάσιμος οικισμός ταυτόχρονα,ισχύει τώρα η ζώνη των 500 μ. από τα όρια του προ του 23 οικισμού;;

επειδή έχω δει "πολλά"

μπορείς να διευκρινίσεις τι εννοείς σκαρίφημα

είναι δηλ. δημοσιευμένο σε ΦΕΚ? περιλαμβάνεται σε κάποια απόφαση νομάρχη? ή συντάχθηκε κάπως κάποτε και "κυκλοφορεί" ως "έγκυρο"?

Link to comment
Share on other sites

 

Υποθέτω ότι το κεντρικό-συνεκτικό-τμήμα του οικισμού είναι προ 23. Εντός ζώνης 800 μ από το κέντρο (συνήθως εκκλησία, σχολείο, πρώην κοινοτικό κατάστημα) του στάσιμου οικισμού ισχύουν οι όροι δόμησης του ΠΔ 6-12-82 ΦΕΚ 588/Δ για χρήση κατοικίας. Συνεπώς η ζώνη των 500 μ που θα ίσχυε από τα περιμετρικά όρια του προ 23 οικισμού καλύπτεται από τη ζώνη (ακτίνα) των 800 μ.

Οπωσδήποτε να επισκεφτείς την οικεία πολεοδομία ώστε να εξακριβώσεις το ενδεχόμενο να έχει οριοθετηθεί ο οικισμός, οπότε οι όροι δόμησης του στάσιμου οικισμού δεν θα ισχύουν.

Και όμως στην περίπτωση μου ,το ακίνητο βρίσκεται σε απόσταση 1000 μ. και από το κέντρο του στάσιμου οικισμού αλλά μόνο 50 μ. από τα όρια του προ του 23 οικισμού. Έχει περίεργο σχήμα (κάπως μακρόστενο ) το σκαρίφημα των ορίων του προ του 23 οικισμού...

Απλα η ερωτηση μου είναι αν ισχυει η ζωνη των 500μ. από τα όρια των 500μ. του προ του 23 η εχει καταργηθει;;

 

 

επειδή έχω δει "πολλά"

μπορείς να διευκρινίσεις τι εννοείς σκαρίφημα

είναι δηλ. δημοσιευμένο σε ΦΕΚ? περιλαμβάνεται σε κάποια απόφαση νομάρχη? ή συντάχθηκε κάπως κάποτε και "κυκλοφορεί" ως "έγκυρο"?

περιλαμβανεται σε αποφαση νομαρχη και το σκαριφημα το πηρα απο την πολεοδομια.

η ζωνη των 500μ. απο τα όρια του προ του 23 ισχυουν η εχουν καταργηθει;;

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, αρχικά παρακαλώ να αποφεύγεις τις διαδοχικες δημοσιεύσεις.

Οσο για το θέμα, η ζώνη ισχύει στην περίπτωση που για την περιοχή σου δεν ισχύει κάποιο διάταγμα ΖΟΕ.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως στην περίπτωση μου ,το ακίνητο βρίσκεται σε απόσταση 1000 μ. και από το κέντρο του στάσιμου οικισμού αλλά μόνο 50 μ. από τα όρια του προ του 23 οικισμού. Έχει περίεργο σχήμα (κάπως μακρόστενο ) το σκαρίφημα των ορίων του προ του 23 οικισμού...

Απλα η ερωτηση μου είναι αν ισχυει η ζωνη των 500μ. από τα όρια των 500μ. του προ του 23 η εχει καταργηθει;;

Δηλαδή με απόφαση κοινοτικού συμβουλίου ορίστηκε κέντρο στάσιμου οικισμού, με όρια προ 23 οικισμού μεγαλύτερα από την ακτίνα των 800 μ? Πολύ περίεργη η περίπτωση σου γιατί συνήθως συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο. Τα προ 23 όρια είναι εσώτερα της ακτίνας των 800 μ.

Αναρωτιέμαι επίσης για ποίο λόγο χαρακτήρισαν έναν οικισμό με προ 23 όρια 950 μ από το κέντρο του, ως στάσιμο οικισμό. 

Όπως είπε και ο Δημήτρης (με τις καλησπέρες μου) η ζώνη των 500 μ. από τα περιμετρικά όρια προ 23 οικισμού συνεχίζει να ισχύει εφόσον με ειδικότερες διατάξεις περί εκτός οικισμού δόμησης δεν έχουν καταργηθεί οι παρεκκλίσεις.

Σε κάθε περίπτωση να ελέγξεις αν ο οικισμός έχει οριοθετηθεί και μη  μείνεις μόνο σε προφορική απάντηση υπαλλήλου της πολεοδομίας.

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Συνάδελφοι, σε οικισμό προ 23 έχω γήπεδο που είναι εντός ζώνης 500μ..

Το εμβαδόν του είναι 2100τμ και προέρχεται από κατάτμηση μεγαλύτερου κατά το έτος 2006..

Τότε και αναφέρθηκε 1η φορά ως αυτοτελές..

Άρα, την ημερομηνία 24-4-1977 την ΄΄εχω'' (μετράει που ήμουν τμήμα ενιαίου οικοπέδου?) ή είμαι εκτός?

 

υγ: Το αρχικό οικόπεδο είναι δημιουργημένο το 1960..

Link to comment
Share on other sites

το 1960 υπηρχε  ενα γηπεδο...Χ εμβαδου...

 

το 2006 "κοπηκε" ενα τμημα 2100 τμ..

 

επομενως, αφου δημιουργηθηκε το 2006

 

προφανως εισαι  ¨"εκτος"   πασης παρεκκλισης :sad:

 

υγ

ειδες στο συμβολαιο του 2006???

εκει πρεπει να αναφερεται στο τοπογραφικο αν ειναι αρτιο και οικοδομησιμο

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πολύ σωστά Δημήτρη.

Ενδεχομένως κράτησαν αρτιότητα στο ένα, το οποίο να ήταν  πάνω από 4.000 τ.μ. Τι λογική έχει να φτιάξουν 2 μη άρτια γήπεδα το 2006;

Θα μας πει ο ερωτών.

Link to comment
Share on other sites

Ξαναδιατυπώνω το ερώτημά μου διότι λόγω βιασύνης (και διαφόρων άλλων στο μυαλό μου!! :mrgreen:) δεν σας το παρουσίασα πλήρως..

Αρχικό οικόπεδο 1960: 8200τμ

Κατάτμηση 1993 (και όχι το 2006!): 4100τμ+4100τμ (για κάθε αδερφό)

Απ' τα 4100τμ του πελάτη μου διέρχεται το όριο οικισμού, όπου τα 2000 είναι εντός οικισμού προ 23 (138Δ), άρα είναι άρτιος & τα υπόλοιπα 2100 εντός ζώνης 500μ

 

Ερώτημα: Την παρέκκλιση 24-4-77 την χάνω? Προφανώς. ..ε? (Δεν μετράει ως μπόνους το αρχικό του 1960?)

Το εντός ζώνης είναι ΜΗ αρτιο και επομένως στη δήλωση μηχανικού αναγράφω ένα τμήμα άρτιο εντός οικισμού και ένα ΜΗ άρτιο εντός ζώνης.

Σωστά?

 

ΥΓ: Το συμβόλαιο κατάτμησης το 1993 δεν αναφέρει καν ότι υφίσταται όριο οικισμού... :sad:

 

Κan62

Εϊναι οικισμός προ 23..Οριοθετημένος δεν είναι (δεν εχει ΦΕΚ οριοθέτησης), είναι >2000 κατ, άρα πάω με το 138Δ

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.