Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ζώνη των 500 μ. γύρω απο οικισμούς


Recommended Posts

Συναδελφοι βοηθεια, μολις ακουσα οτι καταργηθηκε η ζωνη των 500 μ., ειναι αληθεια, εχετε ακουσει κατι τετοιο; προκειται να βαλω για αδεια το οικοπεδο της οικογενειας μου και με επιασε ενας μικρος πανικος.

Link to comment
Share on other sites

η μέτρηση των 500 μ για τον καθορισμό της ζώνης οικισμού προυφιστάμενου του 1923 γίνεται:

1) από το όριο του συνεκτικού τμήματος έαν αυτό έχει καθοριστεί. Θεωρούμε δηλαδή ότι το συνεκτικό τμήμα αποτελεί τον πυρήνα του οικισμού του 1923

2) Εαν δεν υπάρχει καθορισμένο όριο συνεκτικού τμήματος τότε θεωρούμε ώς αφετηρία μέτρησης της ζώνης του οικιμού την νοητή γραμμή που ορίζουν τα ακραία παλαιά κτίσματα του οικισμού (όπως αυτά φαίνονται στους παλαιούς χάρτες Γ.Υ.Σ.

3) Εαν έχει γίνει οριοθέτηση του οικισμού με απόφαση Νομάρχη και αντίστοιχη δημοσίευσή της σε ΦΕΚ σε έτη παλαιότερα της 24-4-85 τότε θεώρησε αυτό το όριο ως όριο του προ του 1923 οικισμού.

 

Πάντως ποτέ μα ποτέ μην μετράς την ζώνη από τα όρια των οικισμών όπως αυτοί καθορίστηκαν το 1985.

 

καλή τύχη

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Να ρωτησω κατι και γω, για να μην ανοιγω νεο θεμα...

 

Εχω ενα οικισμο στον οποιο εχει οριστει προσωρινα το οριο του οικισμου προ του 1923 για τον καθορισμο της ζωνης των 500μ. Να πω οτι ο κυκλο που εχει σχεδιαστει ειναι για τα πανηγυρια...Εχει ακτινα 750μ.....Οποτε παω γραφηκα...

 

Το θεμα ειναι το εξης..

 

1. Παιρνω αποσταση απο το οριο του οικισμου μεχρι τα 500μ προς το αγροτεμαχιο μου???

2. Γτ να μην κανω offset απο την polyline του προσωρινου οριου?????????

Link to comment
Share on other sites

Συναδελφοι, θα ηθελα να ακουσω τη γνωμη σας σε αυτο:

 

Αγροτεμαχιο 3στρ εντος ζωνης, για το οποιο εχει γινει αποδοχη κληρονομιας το 1996, αναφερει οτι το κατειχε η θανουσα συνεχως και αδιαλειπτως απο σαρακονταετιας και πλεον (δεν ειχε γινει χρησικτησια).

Ο χρονος θανατου ειναι το 1979.

Εμπιπτει κατα τη γνωμη σας στην παρεκκλιση του '77 ή οχι;

Link to comment
Share on other sites

κατά την γνώμη μου ναί

προυπόθεση κτήσης της κυριότητας με έκτακτη χτησικτησία σύμφωνα με το άρθρο 1045 του ΑΚ είναι ή άσκηση νομής επι εικοσαετία τουλάχιστον και αποτελεί-συνιστά πρωτότυπο τρόπο κτήσης της κυριότητας για τον οποίο αρκεί η συμπλήρωση απλώς για συγκεκριμένο πρόσωπο/α του χρόνου νομής μάλιστα στη έκτακτη χρησικκτησία ο τρόπος με τον οποίο ο νομέας απόκτησε την νομή είναι αδιάφορος

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε terry

offset και polyline σε αυτού του επιπέδου χαρτογραφικά υπόβαθρα δεν ξέρω αν είναι εφικτό

στις περιπτώσεις πάντως που οι διαφορετικές προσεγγίσεις της ζώνης διαφέρουν τα πράγματα θα πρέπει να ερμηνεύονται κατα το εθιμικό δίκαιο προς το συμφέρον του ιδιοκτήτη

προφανώς συμφέρον είναι για ένα ιδιοκτήτη η οικοδομική και πολεοδομική εκμετάλλευση του γεωτεμαχίου του

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαινω αυτο που λες...Αλλα να μιλαμε για ζωνη 500μ "γυρω απο ενα οικισμο" θα ισχυε μονο αν το οριο του οικισμου ηταν σωστος κυκλος..

 

Αν το οριο αυτο ειναι πχ τραπεζιο, που θα παρω το κεντρου του κυκλου με ακτινα 500μ??

Ενω με μια offeset στην polyline του οριου ειναι εφικτο...Παλι 500μ απο το οριο θα εχω...

 

Για το γραφικο τροπο που ειπες

Ειναι ο μονος τροπος να αποδειξεις οτι εισαι μεσα στο 500μ, γινεται διαφορετικα??

Και αν το αγροτεμαχιο μου ειναι εκτος του χαρτη του οικισμου ο οποιος τελειωνει ακριβως στο οριο του οικισμου, πως θα το μετρησω???Θα πρεπει να βαλλω το χαρτη αυτο πανω στον 1:5000. Και τι γινεται αν ο χαρτης του οικισμου δεν εχει καναβο συντεταγμενων???

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.