Jump to content

Ζώνη των 500 μ. γύρω απο οικισμούς


Recommended Posts

Nα ρωτήσω και γω κάτι : αγρος εντος ζώνης 1600 τμ στην Κασσάνδρα Χαλκιδικης, προ 1962, προσωπο ομως μικροτερο απο 20, άρα υπαγεται στην παρέκκλιση των 750 και οχι των 1200. Ως προς τη δομηση/κάλυψη, εγώ λεω ότι εφοσον ειναι εντος ζωνης, δεν ισχυει το διαταγμα Χαλκιδικής, άρα για κατοικία μπορει με άρθρο 6 να χτισει πάνω από 100 τμ, και συγκεκριμενα 150 τμ βάσει της σχεσης 100 + Ε-750 / 9, όπου το Ε ειναι ως 1200 προφανως. Βλέπετε κατι λαθος στο σκεπτικό μου λόγω Χαλκιδικής? (σημειωνω οτι και απο το ΓΠΣ δεν προκυπτει επιπλεον περιορισμός (ειναι σε προτεινομενη επεκταση και οχι σε ειδικης προστασιας περιοχες).

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχάς,την Χαλκιδικη την εχουμε "συμμεζεψει" εδω

 

και δεν νομιζω να εχουμε νεωτερες ρυθμισεις

 

http://www.michanikos.gr/topic/7447-Εκτός-σχεδίου-δόμηση-στη-Χαλκιδική/?p=719813

 

 

οσο για την ζωνη,  αυτη θελει 2000 τμ. πριν το 1977

 

αυτο με τις παρεκκλίσεις εχει σχεση με το εμβαδον, το  προσωπο σε "δρομο" και το ετος δημιουργιας..

 

σωστα?

 

εννοώ...αυτο

 

  2.Κατά παρέκκλιση από την προηγούμενη παράγραφο θεωρούνται άρτια και

οικοδομήσιμα τα γήπεδα:

  α) Τα κείμενα εντός της ζώνης των πόλεων, κωμών, και οικισμών, τα

οποία είχαν κατά την 24.4.1977 ημέρα δημοσίευσης του από 5.4.77 π.δ/τος

(ΦΕΚ 133 Δ`) ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2.

  β) Τα γήπεδα που κατά την ημέρα δημοσίευσης του παρόντος π.δ/τος

έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς Εθνικές, Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές

οδούς, καθώς και σε εγκαταλελειμένα τμήματα αυτών και σε σιδηροδρομικές

γραμμές και εφόσον έχουν:

  αα) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά την 12.11.1962 ημέρα δημοσίευσης

του από 24.10.62 β.δ/τος (ΦΕΚ 142 Δ`).                      

  Ελάχιστο πρόσωπο:10 μέτρα

  Ελάχιστο βάθος 15 μέτρα

  Ελάχιστο εμβαδόν 750μ2.

  ββ) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά τη 12.9964 ημέρα δημοσίευσής του

από 21.7.1964 β.δ/τος (ΦΕΚ 141/Δ`).

  Ελάχιστο πρόσωπο:20 μέτρα

  Ελάχιστο βάθος 35 μέτρα

  Ελάχιστο εμβαδόν 1.200 μ2

  γγ) Τα γήπεδα που υφίστανται κατά τη 17.10.1978 ημέρα δημοσίευσής του

από 6.10.75 π.δ/τος (ΦΕΚ 538/Δ`).

  Ελάχιστο πρόσωπο:25 μέτρα

  Ελάχιστο βάθος:40 μέτρα

  Ελάχιστο εμβαδόν 2000 μ2

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Σωστα, προβληματιστηκα και γω πού να το ανεβάσω αλλα εκεί εχει γινει γενικό το θεμα για όρους δομησης γι αυτό ειπα να μη το κανω συγκεκριμενο. Δημήτρη παρέλειψα να αναφέρω οτι εχω και εντος ζωνης (αλλα <2000) και προσωπο σε παλια επαρχιακη. Το εντος ζώνης ομως εχει σημασια γιατι εξ οσων γνωριζω σημαινει οτι εφαρμόζεται το γενικό διάταγμα και όχι αυτο της Χαλκιδικης.

Εκει έγκειται και το ερωτημα, εαν καλως υπολογιζω τη δομηση με άρθρο 6 του ΠΔ του 1985 και πάω στα 150 τμ με βάση το κλάσμα (αφου δεν βρηκα και κανεναν ειδικο περιορισμο στο νεο ΓΠΣ), ή αν πρέπει να μεινω στα 100 τμ?

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

Να ρωτήσω κάτι που δεν εχει πολεδομικώς σημασία, τους νομικούς κυρίως.

 

Εντός ΖΟΕ Μεσογείων, ειμαι πολυ κοντα σε σχεδιο πόλεως.Ετσι και αλλιως το οικόπεδο ειναι 400μ μη αρτιο. Έχει καποιο νόημα να ασχοληθώ με το με ποιες διατάξεις εγκρίθηκε το κοντινό σχέδιο πόλεως για να γράψω εαν ειναι εντός ζωνης 500μ;; Επιρρεαζει καπου τους φόρους μεταβίβασης σε ενα ουτως ή αλλως μη αρτιο γήπεδο ή μήπως επιρεάζεται κατι άλλο π.χ εαν χρειάζεται βεβαίωση από δασαρχείο για αποδοχή κληρονομιάς? Ρωταω γιατι ρωτάει η δικηγόρος του πελάτη!

Εμένα γιατι να με απασχολεί κατι τετοιο; αφου για τα θέματα αρτιοτητας -δομησης υπερισχυει η ΖΟΕ Μεσογείων, έχει καποιο νόημα ενα τετοιος χαρακτηρισμός ώς εντος ζώνης 500μ; δεν καταργείται εντός ΖΟΕ με ορισμό αρτιότητας πρακτικά τελείως αυτή η εννοια;

Link to comment
Share on other sites

όπως το λες

αν είναι θεσμοθετημένη ΖΟΕ δεν επηρεάζεται από άλλους περιορισμούς, εκτός αν στους όρους της προβλέπεται κάτι για τα προϋφιστάμενα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Μιλώντας για οικισμούς κάτω των 2000 κατοίκων , λέγοντας εγκεκριμένο όριο του οικισμού, νοείται και αυτό του Τομέα 2 ή λαμβάνουμε υπόψιν  μας μόνο τον Τομέα 1? ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η ζώνη λαμβάνεται περιμετρικά του παλιού ορίου του (προ του 23) οικισμού.

Αν όμως ισχύει το νέο όριο, τότε ως όριο οικισμού λαμβάνεται αυτό της ζώνης των 100 μ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε έναν οικισμό ο οποίος είναι χαρακτηρισμένος προ του 1923 με σκαρίφημα ορίων και είναι και στάσιμος οικισμός ταυτόχρονα,ισχύει τώρα η ζώνη των 500 μ. από τα όρια του προ του 23 οικισμού;;

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.