Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζώνη των 500 μ. γύρω απο οικισμούς


Recommended Posts

Συνάδελφε δεν είπε κανείς πως είναι μπακαλόχαρτο, προφανώς παρεξήγησες τους συναδέλφους. 

Το ΓΠΣ είναι μια γενική μορφή οργάνωσης των χρήσεων γης και δίνει κατευθυντήριες που εξειδικέυονται και θεσμοθετούνται με τις κατά τόπους πολεοδομικές μελέτες, αυτό λένε και οι συνάδελφοι παραπανω. 

Τώρα, για τα όρια του οικισμού πρέπει να αναζητήσεις την απόφαση της οριοθέτησης ώστε να έχεις σαφή εικόνα, μην βασιστείς στο περίγραμμα που έχει το ΓΠΣ.

Απλά, καλό είναι να είμαστε ακριβολόγοι κατά το δυνατόν, γιατί διαβάζουν και νέοι συνάδελφοι που μπορεί έυκολα να εκτροχιαστούν..

Στο δικό μου τώρα..

Η Πολεοδομία μου έστειλε το όριο προ 23 με συντεταγμένες ΕΓΣΑ και μου μνημονεύει το ΦΕΚ του ΓΠΣ..

Στο τέλος μου αναφέρει ότι δεν είναι οριοθετημενός...

Όμως, ισχύει η ζώνη  σύμφωνα με εγκύκλιο kan62...

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

Η Πολεοδομία μου έστειλε το όριο προ 23 με συντεταγμένες ΕΓΣΑ και μου μνημονεύει το ΦΕΚ του ΓΠΣ..

Στο τέλος μου αναφέρει ότι δεν είναι οριοθετημενός...

 

Αυτό είναι το σφάλμα. Στους νόμους δεν προβλέπεται διαδικασία οριοθέτησης μέσω ΓΠΣ αλλά μόνον αυτή των δύο εγκυκλίων.

Επομένως η ΥΔΟΜ, σε κάθε περίπτωση ξεχωριστά, πρέπει να βγαίνει έξω και να οριοθετεί αιτιολογημένα σύμφωνα με την αρμοδιότητα που της έχουν δώσει οι νόμοι.

Τώρα αν δεν θέλει να πάρει την ευθύνη ή βαριεται, είναι άλλο θέμα ...

Αλλά όχι και να καταργήσουμε γι' αυτό τις ζώνες !

Link to comment
Share on other sites

Kan62

+1 #150

 

Τις εγκυκλίους 124/1982 & 35/1998 εννοείς?

 

ΥΓ: Τον Μπεριάτο τον είχα καθηγητή...μούρη μεγάλη!

Edited by getsakna
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

σε οικισμό <2000κατοίκους που υπάρχει εγκεκριμένο ΓΠΣ τη τελευταία 10ετία αλλά δεν υπάρχει ακόμα σχέδιο πόλη, σε εκτός σχεδίου γήπεδο στη ζώνη των 500μ. από το όριο του οικισμού δεν επιτρέπεται να εκδοθεί οικοδομική άδεια και το γήπεδο είναι μη άρτιο και οικοδομήσιμο, βάσει βεβαίωσης Πολεοδομίας που έλαβα. ψάχνω να βρω το αρχικό ν.δ. 1923....που αναφέρεται αυτό? 

 

ΥΓ βρήκα το Αρθρο 87 του κ.βασικής.πολεοδομικής.νομοθεσίας.

(Αρθ-7 ΠΔ/24-4/3-5-85, Αρθ-1 παρ.4 ΠΔ-14/23-2-87, Αρθ-1 παρ.4 ΠΔ/25-4/16-5-89)  

 

αυτό όμως παρατηρώ ότι αναφέρεται μόνο σε βιομηχανικά κτήρια όμως, δεν ισχύει γενικά η απαγόρευση δόμησης εντός της ζώνης αυτής για κάθε χρήση κτηρίου ?

Edited by anavatis
Link to comment
Share on other sites

Η ζώνη πέριξ του οικισμού μήπως στο ΓΠΣ έχει προτάθεί ως ζώνης επέκτασης ή πολεοδόμησης;

Αν ναι, πολύ πιθανόν οι παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου δόμησης, να συνεχίζουν να ισχύουν μόνο για τη ζώνη επέκτασης ή πολεοδόμησης του ΓΠΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Έχω την εξής περίπτωση:

Ενιαίο Γήπεδο Εκτάσεως σήμερα 9020 τμ (σύμφωνα με τον τίτλο κτήσεως 8750) κατατμήται σε δύο φάσεις

 

Α) το 1978 αποκόπτεται το νότιο τμήμα Α= 1000 τμ (σήμερα το βρίσκω 700)

Β) το 1985  χωρίζεται το εναπομείνον σε Β= 4050(σήμερα 3700) και Γ= 4500 (όσο είναι και σήμερα).

 

Η ζώνη 500μ. διατρέχει το αρχικό τμήμα έτσι ώστε

το τμήμα Α να είναι εντός ζωνής όλο πλην 30 τμ. (δλδ 670 περίπου)

το τμήμα Β να είναι εντός κατά 1700τμ. από τα 3700

το τμήμα Γ να είναι εντός κατά 570 τμ από τα 4500.

 

Σήμερα ισχύει ΖΟΕ στην περιοχή (από το 2012), οπότε σήμερα η ζώνη 500μ δεν έχει κάποια εφαρμογή.

 

Εξετάζω την πιθανότητα παράνομων κατατμήσεων κατά τις ημερομηνίες των δικαιοπραξιών .

 

Αν έχω βρει σωστά, μέχρι τον καθορισμό ΖΟΕ, ισχύει κατώτατο όριο κατάτμησης 1000 τμ, σύμφωνα με το άρθρο 26 του ν.δ. του 1923. Δηλαδή μικρότερο από το όριο αρτιότητας.

 

Οι εγκύκλιοι που έχω μέχρι στιγμής αναφέρουν για την αρτιότητα σε γήπεδα που είναι κατά τμήμα τους εντός και κατά τμήμα τους εκτός οικισμού και εκτός σχεδίου. Ενδεικτικά αναφέρω την γνωμοδότηση 1/88 της νομικής υπηρεσιας του ΥΠΕΧΩΔΕ που έχει αναφερθεί και στο νήμα.

Τι συμβαίνει λοιπόν στη περίπτωση της κατάτμησης σε γήπεδο που είναι στα όρια της ζώνης;

 

Σημείωνω ότι ποτέ σε κανένα συμβόλαιο δεν αναφέρεται ότι είναι εντός ζώνης.

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω ανάποδα

Το ότι δεν αναφέρεται σε κανένα συμβόλαιο, δεν αναιρεί την πραγματικότητα (βάσει της οποίας θα κινηθείς)

Το τμήμα που τέμνεται από τη ζώνη πρέπει να έχει επιφάνεια >=1000 μ². Το ότι σήμερα είναι 700 μ² μπορεί να αποδοθεί σε "καταπάτηση" από όμορους. Αφού ο τίτλος του 78 αναφέρει 1000 μ² δεν τίθεται θέμα παρανομίας. 

Για την κατάτμηση του 85 δεν υπάρχει πρόβλημα, αφού οι επιφάνειες (σύμφωνα με αυτήν) είναι >4000 μ² και συνεπώς καλύπτουν την τότε απαίτηση

Πρόβλημα (σήμερα) έχει το γήπεδο των 3700 μ² που δεν είναι (βάσει της υφιστάμενης κατάστασης) άρτιο. Μπορεί όμως να τακτοποιηθεί με άτυπη προσάρτηση τμήματος του όμορου (αν συμφωνήσει ο ιδιοκτήτης του, και φυσικά με το ανάλογο τίμημα).

Το ελάχιστο όριο κατάτμησης 1000 μ² αφορά σε αυτοτελή γήπεδα εντός (μέρους ή όλου) ζώνης.

Και όλα αυτά, με την προϋπόθεση ότι :

1. η κατάτμηση του 85 έγινε πριν την 31-5-85

ή 

2. Η κατάτμηση έγινε μετά την 31-5-85 αλλά τα τα προκύπτοντα γήπεδα δεν έχουν πρόσωπο σε Διεθνείς, Εθνικές Επαρχιακές, Δημοτικές και Κοινοτικές οδούς ως και σε εγκαταλελειμμένα τμήματά τους και σε σιδηροδρομικές γραμμές, 

ή

3. Η κατάτμηση έγινε μετά την 31-5-85 και τα πρόσωπα στις ανωτέρω οδούς είναι τα προβλεπόμενα από τις διατάξεις

 

και σε συνδυασμό με την  Αποφ-26033/46/77 Εγκ-46/77 Ε-46/77 (απαίτηση πρόσβασης σε τυφλά γήπεδα με δουλεία ή δικαστική απόφαση)

Link to comment
Share on other sites

tetris, καλημερα

 

ημερομηνια για την ζωνη ειναι η 24/4/1977

[και δεν λεει ο ερωτων τι εννοει οταν γραφει "το 1985 χωριζεται το εναπομειναν  ..." και με ποιον τροπο "χωρισθηκε"

κατα τα λοιπα

βλεπουμε σε αυτο απο τον φιλο παυλο

 

Οι όροι δόμησης της Ζ.Ο.Ε θα αναφέρουν όριο αρτιότητας και κατάτμησης στις εκτός σχεδίου περιοχές. Αν αυτό είναι 10.000 τ.μ απλώς το γήπεδο δεν έχει την οριζόμενη αρτιότητα ώστε να είναι άρτιο.

Δες και το παρακάτω:

ΝΣΚ-542/02   ( Γνωμ-542/02   Τμήμα Α της 9-10-02)
Κατά παρέκκλιση αρτιότητα και οικοδομησιμότητα σε εκτός σχεδίου περιοχές
που εμπίπτουν σε Ζώνες Οικιστικού Ελέγχου (ΖΟΕ)
- Οι όροι και περιορισμοί δόμησης που καθορίστηκαν για κάθε συγκεκριμένη περιοχή της ΖΟΕ κατισχύουν, κατ' αρχήν, ως νεότερη και ειδική ρύθμιση, των γενικών όρων και περιορισμών περί της εκτός σχεδίου πόλεως και εκτός οικισμών προ του 1923 δόμησης
- για ειδικούς λόγους που άπτονται της ανάγκης αυξημένης προστασίας των περιοχών της ΖΟΕ, οι γενικές διατάξεις περί της εκτός σχεδίου δόμησης του ΠΔ/24-5-85 μπορεί, αν δεν είναι αντίθετου περιεχομένου, να εφαρμοσθούν μόνο συμπληρωματικά
[Σ.Σ. Η παρούσα κοινοποιήθηκε και έγινε αποδεκτή στις 17-11-03 από την Υπουργό ΠΕΧΩΔΕ]

 

και παραπεμπω σε αυτη την συζητηση που καναμε προ ετων

 

http://www.michanikos.gr/topic/7375-Ζώνη-των-500-μ-γύρω-απο-οικισμούς/?p=748214

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Δημήτρη

Η ημερομηνία που αναφέρεις, είναι για την κατά παρέκκλιση αρτιότητα (>2000 μ²). Αν κατάλαβα καλά, ο συνάδελφος ρωτάει για πιθανή ακυρότητα τίτλου (<1000 μ² ---> Ν.Δ. 1923)

Η ανωτέρω ΖΟΕ ισχύει από το 2012, οπότε τα νομίμως δημιουργηθέντα προ αυτής (άρτια και οικοδομήσιμα κατά το χρόνο δημιουργίας τους), είναι άρτια κατά παρέκκλιση μετά την εφαρμογή της ΖΟΕ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.