Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζώνη των 500 μ. γύρω απο οικισμούς


Recommended Posts

ευχαριστώ @dimitris GM

Έστω ότι με καλύπτουν τα τ.μ. των της παρέκκλισης των 2 στρεμμάτων υπάρχει κάποιος τρόπος να πάω με αυτή?  Συγκεκριμένα θέλω να γλιτώσω το 15μ. απο τα όρια αλλα δεν μπορώ να έχω κτίριο <10μ. για να πάω  στα 7.50μ.

Ευχαριστώ και πάλι  

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, dimitris GM said:

δεν μπορεις, διοτι

δεν εχεις 2 στρ. "απο παληα"

 

Είναι προϋφιστάμενο του 1977, αν αυτό εννοείς, κακώς δεν το ανέφερα από την αρχή.  

Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο σου πάντως 

Link to comment
Share on other sites

Το έτος 1977 αναφέρεται γι’ αυτούς που έχουν 2000τμ. 
Ο λόγος ήταν για να σταματήσουν οι κατατμήσεις των γηπέδων.

Εσυ θα πας με αυτό που έχεις.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Μια μικρή επαλήθευση της σκέψης μου.

Α. Έχω γήπεδο 3 στρ. (με τίτλο προκατόχου έτους 1969), εκτός οικισμού εντός ζώνης 500 μέτρων προ 1923 οικισμού, ( ο οικισμός φαίνεται στην στατιστική υπηρεσία έτους 1920 και σε αεροφωτογραφίες του 1945). Εγγράφεται κτίριο αν αφήσω 15μετρη λωρίδα εντός του γηπέδου.

Β. Έχω πρόσωπο σε δρόμο άγνωστης προέλευσης.

Εϊναι άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκλιση χωρίς να παίρνω υπόψη μου τον δρόμο αλλά μόνο τα δεδομένα της Α παραγράφου μου;

Ευχαριστώ,

 

Link to comment
Share on other sites

Η συγκεκριμένη παρέκκλιση δεν ζητάει πρόσωπο. Μιας όμως και υπάρχει δρόμος (αδιάφορο το πως) και είναι κοινόχρηστος, διασφαλίζεται και η προσβασιμότητα στο γήπεδο που απαιτεί η απόφαση ΣτΕ

συμπλ.

για να μπορείς να κάνεις χρήση της ζώνης, θα πρέπει να υπάρχει κάποιο νομιμοποιητικό στοιχείο για τον οικισμό (καθορισμός ορίων είτε με ΦΕΚ είτε με παλαιά έκθεση)

Edited by tetris
συμπλήρωση
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, tetris said:

Η συγκεκριμένη παρέκκλιση δεν ζητάει πρόσωπο. Μιας όμως και υπάρχει δρόμος (αδιάφορο το πως) και είναι κοινόχρηστος, διασφαλίζεται και η προσβασιμότητα στο γήπεδο που απαιτεί η απόφαση ΣτΕ

συμπλ.

για να μπορείς να κάνεις χρήση της ζώνης, θα πρέπει να υπάρχει κάποιο νομιμοποιητικό στοιχείο για τον οικισμό (καθορισμός ορίων είτε με ΦΕΚ είτε με παλαιά έκθεση)

Καλησπέρα Tetris!,

Καθορισμένα όρια δεν υπάρχουν, είναι οικισμός προ 23 χωρίς όρια (στατιστική υπηρεσία 1920, αεροφωτογραφία 1945, κτλ). Για να φανταστείς ακόμα χρησιμοποιείται η εγκύκλιος περι αυτοψίας 2 μηχανικών (αν δεν με απατά η μνήμη μου) για το αν ειναι εντός οικισμού στα προ 23 οικισμούς της περιοχή μου.

Link to comment
Share on other sites

Δες πώς ορίζεται η ζώνη σε αυτούς τους οικισμούς. Νομίζω πως είναι κύκλος με ακτίνα 500 μ και κέντρο την εκκλησία(?) ή κάποιο άλλο κεντρικό εμβληματικό κτίριο

Link to comment
Share on other sites

Είμαι σίγουρος ότι η πληροφορία που απαντά στις απορίες μου είναι διάσπαρτη στις προηγούμενες σελίδες. Αλλά επειδή σίγουρα κάποιος συνάδελφος την έχει συνεκτική στο μυαλό του θα με βοηθούσε ιδιαίτερα η γνώμη του στο συγκεκριμένο θέμα, ώστε να διαμορφώσω ορθότερα το αντίστοιχο ερώτημα στην οικία ΥΔΟΜ.

Για σύνταξη τοπογραφικού ψάχνω τους όρους δόμησης γηπέδου εκτός σχεδίου, πλησίον οικισμού προϋφιστάμενου (λογικά) του 1923 και προσπαθώ να καταλάβω αρχικά αν είναι άρτιο και περαιτέρω αν ισχύουν οι εντός ζώνης παρεκκλίσεις ή οι εκτός σχεδίου όροι.

Δεδομένα:

Το γήπεδο, 3100 τετραγωνικών μέτρων, αναφέρεται σε συμβόλαιο του 1968 και έχει εκδοθεί σε αυτό Ο.Α. το 1971 ως "εκτός σχεδίου" με το "ΒΔ 3/14-10-1966". Υπάρχει μόνο το στέλεχος.

Η θέση του γηπέδου είναι σήμερα εντός εγκεκριμένου ΓΠΣ και η περιοχή ορίζεται ως (ΕΠ1) Ειδική Περιοχή Ζεύγους Εθνικών Οδών. Σύμφωνα με το ΓΠΣ για την περιοχή ισχύουν τα εξής:

Κατώτατο όριο κατάτμησης: 10.000 Μ2
Κατώτατο όριο αρτιότητας: 10.000 Μ2
Μελλοντικές ρυθμίσεις υποδοχέων δύνανται να θέτουν όρους και περιορισμούς που θα κατισχύουν των ανωτέρω. Για τους λοιπούς όρους και περιορισμούς δόμησης εφαρμόζονται οι διατάξεις των ΠΔ/6.10.78 (ΦΕΚ 538/Δ/6.10.78) και ΠΔ/24−5−85 (ΦΕΚ−270/Δ/31.5.85).

Ο οικισμός είχε οριοθετηθεί το 1986 και χαρακτηρίζεται ως συνεκτικός, χωρίς να επισημαίνονται όρια συνεκτικού τμήματος.

Επιμέρους απορίες:

Έτσι όπως τα γράφει στο ΓΠΣ, τα 10 στρέματα αρτιότητας αφορούν και στα πριν το ΓΠΣ γήπεδα; Δηλ. το εν λόγω γήπεδο δεν είναι άρτιο επειδή είναι < 10στρ και οι λοιποί όροι του ΠΔ/6.10.78 θα ίσχυαν αν τυχόν ήταν άρτιο (δηλ. >10 στρ);

Αν τυχόν το συγκεκριμένο γήπεδο γλιτώνει του περιορισμού των 10 στρεμάτων μπορώ να χρησιμοποιήσω τους όρους δόμησης εντός ζώνης δεδομένου ότι η πιο απομακρυσμένη κορυφή του βρίσκεται περίπου 350μ από το πιο κοντινό όριο της οριοθέτησης του οικισμού; Το ότι χαρακτηρίστηκε ως συνεκτικός συνεπάγεται και την ταύτιση του προ 1923 συνεκτικού τμήματος με τα σημερινά όρια; 'Η θα πρέπει να αναζητήσω το παλιό συνεκτικό τμήμα;

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πριν, tettris said:

οικισμού προϋφιστάμενου (λογικά) του 1923

δεν έχει λογικά εδώ, αυτό είναι ορισμένο σε ΦΕΚ, η λοκαλ πολεοδομία θα το ξέρει (κ αν είναι σωστή θα το έχουν ανεβάσει και στο e-pol)

17 ώρες πριν, tettris said:

Έτσι όπως τα γράφει στο ΓΠΣ, τα 10 στρέματα αρτιότητας αφορούν και στα πριν το ΓΠΣ γήπεδα;

ανέβασε κ το ΦΕΚ να δούμε ακριβώς το κείμενο, δώσε κ τη σελίδα αφου την έχεις βρει να μην ψάχνουμε

στο tibet πάντως σέβονται τις παρεκκλίσεις, ακόμα και αν το γπσ λέει 4στρ, διόρθωση: λάθος θυμομουνα, το ΓΠΣ ΔΕ Tibet έχει κατά κύριο λόγο αρτιότητα 4στρ κ δέχονται την παρέκκλιση των τυφλών προ 31.12.2003, για κάτω από 4στρ δεν μου έχει τύχει.

Edited by zazeng
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.