Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ζώνη των 500 μ. γύρω απο οικισμούς


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλημέρα σας και καλό μήνα.

Μήπως γνωρίζει κανείς εάν έχει αλλάξει κάτι με της ζώνες των 800 μέτρων από οριοθετημένο οικισμό προ του 1923 χωρίς σχέδιο, όπως ορίζει το Π.Δ. 6/23-12-1982 ΦΕΚ588Δ' ;

Πρόκειται να βγάλω μία άδεια σε ένα γήπεδο (εντός της ζώνης των 800 μ)

Ευχαριστώ

Edited by Manolis gon
μεγένθυση
Link to comment
Share on other sites

αυτό που γράφεις αφορά στάσιμους οικισμούς χωρίς εγκεκριμένα όρια, οπότε αν ο οικισμός σου είναι στάσιμος τότε ισχύει η ζώνη 800 μ. από το κέντρο του οικισμού συνεκτικό τμήμα (συνήθως παίρνουμε την πλατεία ή την κεντρική εκκλησία ως αφετηριά των 800 μ. ή 200 μ.)

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως αυτή η ζώνη περιγράφεται και είναι σχεδιασμένη σε 1/5000 της ΓΥΣ στους οριοθετημένους στάσιμους οικισμούς και γράφεται και περιγραφικά από που είναι το κέντρο του κύκλου των 800 μ (το τάδε κοικοτικό κατάστημα ή εκλησσία , πλατεία κλπ)

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις, Ολα αυτά τα γνωρίζω, το πρόβλημα μου είναι ότι στην περιοχή (δήμος δυτικής Μάνης) υπήρχε έντονη φημολογία (και με άρθρα στον τοπικό τύπο) για κατάργηση της ζώνης των 800 μέτρων από στάσιμους οικισμούς με αποτέλεσμα να γίνουν μη άρτια τα αντίστοιχα γήπεδα. Επειδή είμαι στην Αθήνα και δεν έχω άμεση πρόσβαση στην πολεοδομία Καλαμάτας ρωτάω αν γνωρίζει κάτι κάποιος.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ τη σχετική μου ερώτηση γιατί έχω πελαγώσει?

Οικόπεδο επάνω στα όρια οικισμού (με αρτιότητα 300, δόμηση κλιμακωτή, και ζώνη 500μ.). τα 109,00m2 του οικοπέδου εντός και τα 3158,00m2 εκτός οικισμού αλλά εντός ζώνης! Σίγουρα χτίζει τουλάχιστον τα 200m2 λόγω ζώνης.... αλλά μήπως χτίζει και τίποτα επιπλέον λόγω του κομματιού εντός? (Τώρα που κληρώνει ακόμα!)

Link to comment
Share on other sites

οταν τέμνεται από το όριο οικισμού θεωρείτε εντός του οικισμού τμήμα αυτού όσο το όριο αρτιότητας εντός οικισμού δηλαδή στην περίπτωσή σου 300 τ.μ. και το οποίο οριοθετείς κατά την έκδοση της άδειας οικοδομής διαχωρίζοντας το υπόλοιπο εκτος σχεδίου Θα πρέπει επίσης να έχεις πρόσωπο σε δρόμο που βρίσκεται εντός των ορίων του οικισμού .

Edited by GEORGE MICHEAL
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Αγροτεμάχιο εντός ζώνης, θεωρείται ότι βρίσκεται εντός οικισμού ή εκτός οικισμού? Λογικά εκτός οικισμού, ρωτάω όμως για επιβεβαίωση.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

τα εντός ζώνης είναι υποπερίπτωση των εκτός σχεδίου,

δηλ. είναι εκτός σχεδίου, εντός ζώνης, εκτός οικισμού

Edited by axoul
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε albert, παρακαλώ μην επαναλαμβάνεις το ίδιο ερώτημα σε παραπάνω από ένα θέματα.

Το ερώτημα σου έχει απαντηθεί ήδη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Να ρωτήσω συνάδελφοι ένα τμήμα του γηπέδου θέλουμε εντός της ακτίνας ή όλο!!!???

Eπίσης το εδάφιο που αναφέρετε στους δημοτικούς και κοινοτικούς δρόμους που πρέπει να ενώνουν τους οικισμούς μεταξύ τους ισχύει ΜΟΝΟ για το εδάφιο ββ τησ παρ.2 του άρθρου 1 ή για όλη την παρ. 1???

 

Δλδ πέρα από την ζώνη οικισμού θα πρέπει να αποδείξουμε και οτι ο δρόμος είναι κυριότερος κλπ...???

Edited by Megapad
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.