Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απαλλοτριώσεις Ιονίας Οδού


DionisisK

Recommended Posts

Καλησπέρα σας και απο μένα. Μπορει να μην εχω ποσταρει αλλα παρακολουθω συνεχεια το φορουμ. Ειμαι νεος πολ/κος μηχ/κος και εχω αναλαβει καποιες υποθεσεις απαλλοτριωσης στην περιοχη μου. Θα ήθελα εάν φυσικα είναι ευκολο να μου πειτε που μπορω να βρω πληροφοριες για την ερμηνεια του κτηματολογικου πινακα. Εννοω πως ερμηνευεται η στηλη του Ε/2 η ποιο κομματι παει για αυτοαποζημειωση ποιο οχι και γενικα την θεωρια πισω απο τον πινακα.

 

Ελπιζω να ημουνα ξεκαθαρος και να μην σας ταλαιπωρησα....

 

Ευχαριστω προκαταβολικα....

 

Παρατήρηση: Οι τίτλοι των θεμάτων πρέπει να είναι με σωστή ορθογραφία, με τόνους και το πρώτο γράμμα κεφαλαίο

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, acnt

Link to comment
Share on other sites

Ψάξε την σχετική νομοθεσία. Είχα ασχοληθεί απαλοτριώσεις παλιά αλλά δεν θυμάμαι τώρα απ' έξω νομοθεσία. Από βιβλία, ίσως έχει ο Ρωμαλιάδης τίποτα. Η anadelta software έχουν πρόγραμμα που υπολογίζει πίνακες αναλογισμού.

Link to comment
Share on other sites

Γιάννη σε ευχαριστώ για την απαντηση σου. Εχω στα χερια μου ενα βιβλιο του Ρωμαλιαδη αλλα δεν αναφερεται σε επεξηγηση αλλα καθαρα στο νομικο κομματι.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ GRTOPO. Του εχω ριξει μια ματια. Δεν αναφερει και αυτο τιποτα σχετικο. Ειναι σαν να εχει γραφτει η νομοθεσια μονο για τους δικηγορους..... : )))))

Link to comment
Share on other sites

Είναι ένας νόμος του '92 (ο 2052 ίσως??) και κάποιος του '77 (651 ή 653) αλλά τι να σου πω τώρα... Αυτά που σου γράφω είναι ότι θυμάμαι απέχω από το '01 που έχω ν' ασχοληθώ

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις? να υπολογίσεις τις υποχρεώσεις των παροδίων με αναλογισμούς? Τη διαδικασία της απαλλοτρίωσης? Ριξε λίγο φως να βοηθήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, έχοντας λίγο χρόνο, έψαξα στην δομική: Η μνήμη μου είναι αρκετά καλή:

 

Βασικός νόμος 653/77

Τροποποίηση με 2052/92 και ερμηνευτική εγκύκλιος του ΥΠΕΧΩΔΕ Εγκ-Δ12/0/35572/92

 

Ανέβασα (προσπάθησα τουλάχιστον) τον 653 με όλες τις τροποποίησεις στα downloads...

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφοι

η νομοθεσία για το θέμα είναι πολύπλοκη και οι εγκύκλιοι πάρα πολλές

συνάδελφε DionisisK

υπάρχουν οδηγίες σύνταξης διαγραμμάτων και πινάκων τις οποίες πρέπει να αναζητήσεις σε υπηρεσίες δυστυχώς δεν τα έχω σε ηλεκτρονική μορφή αλλά σε έντυπα

κάνε μια προσπάθεια και αν δεν βρείς άκρη βλέπουμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.