Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Έλεγχος λογισμικού για στατικά


maximos75

Recommended Posts

Συμφωνώ απόλυτα με την <<ποιοτική>> αξιολόγηση των αποτελεσματων κάποιας μελέτης,όπως αναλυτικά την παρέθεσαν ο iovo και ο Χάρης.

Μην μπούμε στο τρυπάκι να συγκρίνουμε προγράμματα με τόσο απλή διαδικασία-δεν είναι τόσο απλό -και είναι και άδικο να αμαυρώνουμε προγράμματα με 20ετή πορεία έτσι απλά-Η σύγχρονη Ελλάδα με αυτά είναι κτισμένη! Είναι σίγουρο πως αν λύσουμε με 5 προγράμματα θα πάρουμε 5 διαφορετικά αποτελέσματα, το θέμα είναι πως ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΜΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ,τα οποία δεν είναι σε θέση να αξολογήσουν κάποια λάθη, ή παραλείψεις, ή χονδροειδής προσωμειώσεις και παραλήψεις του προγράμματος και να επέμβουν κατάλληλα στα αποτελέσματα.

Πρέπει να αναφέρω το αυτονόητο: το πρόγραμμα δεν σου βγάζει τη μελέτη αλλά σε βοηθάει να τη βγάλεις εσύ.

Κλείνοντας συνάδελφοι θέλω να προτείνω να μην αναφέρονται άσκοπα ονόματα λογισμικών με πιθανόν κάποια λάθη-διότι η <<μαύρη>>λίστα αυτή τελικά δεν θα έχει τέλος!! είναι γνωστό ότι όλα έχουν λάθη (αναφέρομαι και στα πολυ γνωστά 2-3 ξένα ,κάτοχος του ενός είμαι και εγώ και το τελευταιο εξάμηνο έχω αναφέρει 3 σοβαρά λάθη που τα δέχθηκαν.

Πιστευω ότι πρέπει να υπάρχει συστηματική επικοινωνια των χρηστών με την εταιρία του προγράμματος τους και επικοινωνία ,σε ατομικό επίπεδο των χρηστών μεταξύ τους για μεγαλύτερη εμβάθυνση στο πρόγραμμα και τις παραδοχές-ελλείψεις του καθώς και ανταλλαγή απόψεων.

Link to comment
Share on other sites

Κλείνοντας συνάδελφοι θέλω να προτείνω να μην αναφέρονται άσκοπα ονόματα λογισμικών με πιθανόν κάποια λάθη-διότι η <<μαύρη>>λίστα αυτή τελικά δεν θα έχει τέλος!!

Καμία αντίρρηση, κανένας "αναμάρτητος".

Θεωρώ όμως ότι τα λάθη των προγραμμάτων πρέπει να αναφέρονται πρώτα στην εταιρία και μετά δημόσια, πχ σ' αυτό το forum, για να ενημερώνονται και να προστατεύονται οι λοιποί χρήστες του λογισμικού.

Το κακό κατά τη γνώμη μου είναι τα λάθη των προγραμμάτων να κουκουλώνονται από τις εταιρίες και να διορθώνονται στα μουλωχτά.

Αυτό βέβαια δε συμβαίνει μ' όλες τις εταιρίες, για να μην τις βάζουμε όλες στο ίδιο καλάθι, αλλά με μερικές απ' αυτές.

Το ποιες εταιρίες είναι αυτές δε χρειάζεται να το αναφέρω. Μια ματιά στις ανακοινώσεις των εταιριών για τις νέες εκδόσεις και θα καταλάβει κανείς ποιες κρύβουν τα λάθη τους και ποιες όχι. Εκτός πια και αν κάποιοι είναι αλάθητοι!

 

Συμπέρασμα

Συνάδελφοι αναφέρετε όποιο λάθος βρίσκεται στο λογισμικό που χρησιμοποιείται πρώτα στην εταιρία που το παράγει και αφού η εταιρία παραδεχτεί ότι όντως πρόκειται για λάθος ανακοινώστε το στους συναδέλφους μέσα από αυτό το βήμα (forum) που δεν ανήκει σε καμιά εταιρία λογισμικού.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Όταν λέτε ότι ελέγχεται τις ιδιοπεριόδους της δυναμικής ανάλυσης τι ακριβώς εννοείται.

πχ. για μια οικοδομή 4 ορόφων (μαζι με το ισόγειο) ποσο πρέπει να είναι η ιδιοπερίοδος εμπειρικά?

Link to comment
Share on other sites

Μιλάμε κυρίως για ποιοτικό έλεγχο. Καμπτικες ιδιομορφές, στρεπτικές αλλά και εντοπισμό καποιο χονδροειδούς σφάλματος σε σχέση με την δυσκαμψία, την κατανομή της μάζας αλλα και την συνδεσιμότητα των πεπερασμένων στοιχείων.

 

Από κει και πέρα ένας έλεγχος με τον τύπο :

 

Τ=0.09 (Η/sqrt(L))(sqrt (H/H+ρL)) του ΕΑΚ 3.5.2[1] για ισοδύναμα σεισμικά φορτία σου δίνει μια καλή εκτίμηση για κανονικά κτήρια.

 

Υπάρχουν και πολλοί άλλοι στην διεθνή βιβλιογραφία αλλά αυτον υιοθετεί ο ΕΑΚ.

Link to comment
Share on other sites

palex τελικά ανέβασες κάτι? Καλό θα ήταν να κάναμε αυτή τη "σύγκριση" με την παράθεση των ξυλοτύπων. Δεσμεύομαι να συμμετέχω σε αυτή τη διαδικασία και μάλιστα με 2 προγράμματα.

Link to comment
Share on other sites

να πω κάτι και εγώ...δεν έχει και πολύ νόημα να συγκρίνουμε ένα συμμετρικό φορέα.πάνω κάτω όλοι κοντά θα είμαστε.Εάν όμως επιλύσουμε ένα κτίριο μορφής Γ εκέι θα αρχίσει να γίνεται ενδιαφέρον..

Εάν θέλετε ανεβάζω ένα dxf με κτίριο Γ και ξεκινάμε όποτε μπορούμε..ολόκληρο καλοκαίρι έρχεται.μία αρχική σύγκριση σε ιδιομορφές,ιδιοπερίοδο,μετακινήσεις θα ήταν πολύ χρήσιμη...

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι μέσα. Αλλά να το περάσουν τουλάχιστον 2 από κάθε πρόγραμμα και φυσικά στο dxf σου να φράφεις φορτία,κs, σεισμικότητες κ.λ.π.

Link to comment
Share on other sites

παιδια δεν έχω ακόμη χρόνο να ασχοληθω..σε 10 μέρες περίπου μπορώ να το ανεβάσω.

θα ανεβάσω κατι πολύ απλό για να το τελειώσουμε σε 1 μέρα το πολύ...

θα συζητησουμε για τα δεδομένα τότε.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.