Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Έληξε: Αντισεισμική Μηχανική και Τεχνική Σεισμολογία


Recommended Posts

Γνωρίζω με σιγουριά ότι όλοι οι γιατροί ανεξαρτήτως ειδικότητας, θέσης, ηλικίας κλπ παρακολουθούν συνέδρια ή ημερίδες στο εσωτερικό ή και στο εξωτερικό έχοντας καλύψει πλήρως τα έξοδα συμμετοχής, διατροφής, διαμονής κλπ μέσω των φαρμακευτικών εταιριών.

Αυτό για τους γιατρούς δυστυχώς πράγματι ισχύει, και κατά τη γνώμη μου είναι η απόλυτη εξαθλίωση του ιατρικού επαγγέλματος. Πρόκειται για κανονικότατο χρηματισμό και εξαγορά συνειδήσεων, και θα πρέπει ο ίδιος ο Ιατρικός Σύλλογος, αν σέβεται τον όρκο του Ιπποκράτη. να παρέμβει και να το απαγορεύσει.

Θα ήθελα πάντως να πω ότι τα ταξίδια και τα άλλα δωράκια τα δίνουν οι φαρμακάδες μόνο σε παραγωγικούς γιατρούς, και όχι σε ειδικευόμενους, εκτός ειδικών περιπτώσεων. Όσο περισσότερα φάρμακα γράφει ένας γιατρός, τόσα περισσότερα "δώρα" παίρνει. Μάλιστα αρκετοί γιατροί που συνταγογραφούν πανάκριβες θεραπείες (κυρίως οι ογκολόγοι) παίρνουν καθαρό χρήμα επιπλέον των άλλων δώρων. Στην κυριολεξία χρήματα βαμμένα με αίμα.

 

Στο δικό μας τον κλάδο οι μόνες εταιρείες που μας έχουν κάπως ανάγκη είναι οι εταιρείες χάλυβα και σκυροδέματος. Αλλά τα περιθώρια κέρδους που έχουν σε σχέση με αυτά των φαρμακευτικών εταιρειών, είναι 1 προς 100. Άντε να σπονσονάρουν κανένα συνέδριο, κι αυτό πολύ είναι. Αντίθετα οι φαρμακάδες έχουν απεριόριστα περιθώρια κέρδους, και πρακτικά μηδενικό ανταγωνισμό. Είναι γνωστό πως οι μεγάλες φαρμακοβιομηχανίες έχουν μοιράσει την πίττα και καθεμιά ασχολείται αποκλειστικά με το δικό της αντικείμενο. Είναι ένα τεράστιο τραστ που το μόνο που τους ενδιαφέρει είναι να πείσουν τον κόσμο να αγοράζει περισσότερο φάρμακα εντός πατέντας.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 69
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 3 weeks later...

Θα οργανώσουμε καμμία μάζωξη (που λέγαμε κ' φοιτητές) στα πλάισια του ανωτέρω γεγονότος? Ευκαιρία είναι.......

 

Προτείνω πάντως την δικτατορική μέθοδο του ορισμού ενός στάνταρντ σημείου και ώρας, αντί των Π.Μ. Αν είμαστε αρκετοί, η συνεννόηση μέσω Π.Μ. θα καταλήξει πύργος της Βαβέλ. Συν το ότι, με τη γενική μέθοδο του ραντεβού, αν κάποιος για δικούς του λόγους δεν θέλει να γίνει γνωστός, δεν έρχεται στη δυσάρεστη θέση να απορρίπτει τηλεφωνικά, ή να βρίσκει δικαιολογίες.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη εχω δηώσει συμμετοχη και τωρα μου εστειλαν καποιες πληροφοριες....Αναφερει οτι για την εισοδο στο συνεδριο πρεπει να εχεις το ειδικο καρτελακι....ας ελπισουμε οτι αυτο ειναι ψαρωτικο.....

Link to comment
Share on other sites

Με τον χαμό που θα γίνεται, υπάρχει πολύ μεγάλη πιθανότητα να ισχύσει.

 

Μόνο οι ομιλητές, φτάνουν να γεμίσουν μια-δυο αίθουσες...

Link to comment
Share on other sites

Καλό θα ήταν να γνωρίζαμε οσο πιο νωρίς γίνεται αν είναι ελεύθερη η είσοδος,αλλά νομίζω οτι αυτό θα το μάθουν και οι ίδιοι οι διοργανωτές λίγες ώρες πριν......

 

Υ.Γ. Ετοιμάστε καρτελάκια Michanikos.gr 8-)

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα είμαι απο την Τρίτη εκει, μιάς και επέλεξα και διαμονή στο hotel.

Ένας τρόπος για να συναντηθούμε είναι όσοι είμαστε απο το forum εδώ να φοράμε το καρτελάκι ανάποδα!!!!!!! :D :D :D :D :D

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους, δυστυχώς εγώ τελικά δεν θα μπορέσω να παρεβρεθώ, αλλά η σκέψη με το καρτελάκι ανάποδα μετράει!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.