Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ρωγμές από συστολή ξήρανσης


 
Jimmy

Recommended Posts

ας απαντήσω στον εαυτό μου ένα χρόνο μετά.... διαβροχή - διαβροχή - διαβροχή... και αν σκάσει ( ρηγματωθεί ) η πλάκα, τόσο ώστε να περνάνε τα νερά τι κάνουμε; ρητίνες και στεγάνωση αν πρόκειται για ταράτσα;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Πράγματι, συστηματική διαβροχή (που ενοχλεί τα μάλα τα μαστόρια). Επίσης, περιστασιακά, έχω χρησιμοποιήσει λινάτσες, κάνουν πολύ καλή δουλειά και επιφέρουν οικονομία στο νερό...

 

Ωστόσο, με όλα αυτά, η ρηγμάτωση (το σκάσιμο) δεν αποφεύγεται 100%. Δεν πειράξει και τόσο, εξάλλου συντηρούμε το σκυρόδεμα για την ανάπτυξη των αντοχών κυρίως...

 

Συνήθως δεν χρειάζεται καμία επέμβαση στις πλάκες που ρηγματώθηκαν...

 

Να σημειώσω ότι όλες οι πλάκες, ακόμη και εκείνες που δεν έσκασαν, χάνουν την στεγανότητα τους κανέναν χρόνο μετά την σκυροδέτηση...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να διατυπώσω ένα ερώτημα χωρίς να ανοίξω νέο θέμα καθώς είναι σχετικό με το υπάρχον.

Σε σκυροδέτηση ενίσχυσης υποστυλώματος με σκυρόδεμα c30/37 ο μπετατζής είχε καλουπώσει με μπετοφόρμ και τάβλες, ενώ η σκυροδέτηση έγινε καλοκαίρι στους 32 βαθμούς υπό σκιά. Καθώς ήταν δύσκολη η σκυροδέτηση τελείωσε απόγευμα 19:00 και την επόμενη μέρα είχε 38 βαθμούς και ορισμένα υποστυλώματα ήταν (με τα καλούπια τους) εκτεθειμένα στον ήλιο. Τα μπετοφόρμ κυριολεκτικά δεν μπορούσες να τα ακουμπήσεις από τη θερμοκρασία (ήταν και 340kg τσιμέντο/m3) . Η ερώτηση μου είναι αν διαβρέχεις από πάνω ή ξεκαλουπώνεις, σε αντίθεση με ότι αναφέρει ο κανονισμός, ώστε να μπορέσεις να συντηρήσεις με λινάτσες και πιο άμεση διαβροχή.

Link to comment
Share on other sites

Όσο το υποστύλωμα είναι καλουπωμένο, το καλούπι (εφόσον είναι σωστό) αποτρέπει την απώλεια υγρασίας. Φυσικά υγρασία χάνεται πάλι, αλλά ό,τι απομένει είναι επαρκές για την ενυδάτωση. Επομένως τα όσα λέει ο ΚΤΣ (ξεκαλούπωμα 48h μετά) είναι σωστά: Σε 48h το υποστύλωμα δεν προλαβαίνει να στεγνώσει και μετά το ξεκαλούπωμα θα έχει κρυώσει...

Φυσικά οι λινάτσες είναι αναγκαίες μετά το ξεκαλούπωμα.

Link to comment
Share on other sites

έχω ενα κτίριο που έχει την μορφή ορθογωνίου με διαστάσεις 17.50Χ30.0μ.

καταρχάς θέλω να ρωτήσω:1) αν θεωρείτε απαραίτητο τον αρμό σε αυτην την περίπτωση

και 2) σε 2 σημεια ο ιδιοκτήτης θέλει να αποφυγει να βάλει κολόνες οπότε θα πρέπει να γίνουν 2 δοκάρια μήκους 12.50μ. το συγκεκριμένο τμήμα του φορέα θα λειτουργήσει σαν πλαίσιο. ρωτάω αν σε αυτή την περίπτωση θα λάβω υπόψιν στους υπολογισμούς την συστολή ξηράνσεως και την θερμοκρασιακή μεταβολή????

Link to comment
Share on other sites

alexispap

έχω λύσει τον φορέα για συστολή ξηράνσεως -20oC και για ομοιόμορφη θερμοκρασιακή μεταβολή + και - 20οC.

το υποστήλωμα είναι 50Χ50 και το ζύγωμα 40Χ80.

βγάζει στο κάτω πέλμα 18Φ20 και το άνω πέλμα 10Φ20.

Δεν είναι υπερβολικοί οι οπλισμοί??

(αν δεν λάβω υπόψιν τους καταναγκασμούς βγάζει 7φ20 κάτω και 5φ16 άνω. αυτο μου φαίνεται πιο λογικό).

τι να κάνω για μειώσω τους οπλισμούς?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.