Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Απορίες για αμοιβές έκδοσης Ο.Α.


Recommended Posts

Χαιρετώ τους κύριους και κυρίες συνάδελφους!

Νέα πολιτικός μηχανικός είμαι (2008) και παλεύω παράλληλα με το μεταπτυχιακό μου να βγάλω τη πρώτη μου άδεια :|

Πρόκειται για προσθήκη ορόφου καθύψος σε ισόγεια μονοκατοικία και αφού πέρασα κ ΕΠΑΕ, το πρόβλημα μου βρίσκεται πια στα φορολογικά. Αυτός που μου τα είχε χτυπήσει αρχικά, έβαλε λάθος τετραγωνικά, δεν ανέφερε τους ημιυπαίθριους χώρους αλλά ούτε και τη μελέτη κατανομής δαπανών στο σύνολο των μελετών...τρομερός επαγγελματίας!Τελικά, από το ΤΕΕ που επικοινώνησα για να διορθώσω όλο αυτό το χάλι μου είπαν ότι θέλουν το καταθετήριο στην ΕΤΕ (έχει καταβληθεί το ελάχιστο ποσό για πρωτοκόλληση σε σχέση με τον πρώτο υπολογισμό της αμοιβής) και κάτι αριθμούς των υποβολών...που δεν κατάλαβα τι είναι.Θέλω να ρωτήσω πως θα βγάλω νέους κωδικούς πληρωμής για το ίδιο έργο και επίσης,αυτοί οι αριθμοί που θέλει να του στείλω το ΤΕΕ είναι οι αύξοντες αριθμοί που φαίνονται πάνω στην εντολή πληρωμής ή ο αριθμ. πρωτοκόλλου? Απαντήστε μου σας παρακαλώ, γιατί χρονικά έχει καθυστερήσει πολύ η πορεία της άδειας μιας και με πιέζει πια πολύ ο ιδιοκτήτης για επίσπευση.Μπερδεύτηκα και δεν ξέρω πια τι ακριβώς να κάνω...:shock:

Ακόμη όταν κατατέθηκε στην αρχή το ελάχιστο ποσό της αμοιβής για να είναι δυνατή η πρωτοκόλληση πληρώθηκε επίσης και το (ΤΣΜΕΔΕ+ΕΜΠ)=3% επί της αρχικά υπολογισμένης αμοιβής, τώρα που προφανώς η αμοιβή μου θα βγεί μεγαλύτερη τι πρέπει να κάνω γι'αυτή τη διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Kατ'αρχήν καλώς ήρθες στο forum και ψυχραιμία.

 

Θα κάνεις από την αρχή νέο υπολογισμό αμοιβών με τα σωστά μεγέθη χώρων. Σαν να είναι ένα άλλο έργο.

Θα σημειώσεις τον α/α του "νέου" έργου.

Θα τυπώσεις την νέα εντολή πληρωμής.

 

Αν θες αυθημερόν εξυπηρέτηση πας στο ΤΕΕ έχοντας μαζί σου

Αρχικό παράβολο αμοιβής , νέα εντολή πληρωμής , τον α/α του "νέου" έργου.

Εκει θα σου βγάλουν νέα εντολή πληρωμής για την διαφορά.

 

Αλλιώς τα στέλνεις με fax και περιμένεις 4-5 μέρες.

 

ΤΣΜΕΔΕ , θα κόψεις ένα παράβολο επί της διαφοράς αμοιβής.

Link to comment
Share on other sites

Καλή επιτυχία στην πρώτη σου άδεια.

Φράσεις όπως: "τα είχε χτυπήσει" (έστω και αν αναφέρονται σε φορολογικά, έστω και αν γράφονται εκ παραδρομής),

δεν ταιριάζουν με το επάγγελμα και την επιστήμη μας.

Ελπίζω να μην με παρεξήγησες.

Κατά τα λοιπά, όπως τα έγραψε ο καλός συνάδελφος avgoust.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία...αυτά τα κατάλαβα και ευχαριστώ πολύ!

Έχω όμως άλλη μία απορία,ίσως λίγο ανόητη για σας αλλά θέλω να μάθω...Οι κωδικοί πληρωμής είναι:

α) οι κωδικοί πρόσβασης που μου έστειλε το ΤΕΕ για πρόσβαση στις υπηρεσίες του MyTEE και έχω αυτούς για "πάντα" δηλ. είναι μέρος της "ταυτότητας" μου?

β)ή είναι κάποιοι άλλοι κωδικοί, οι οποίοι αφορούν αποκλειστικά ένα συγκεκριμένο έργο, οπότε για κάθε νέο έργο θα πρέπει να βγάζω άλλους κωδικούς?και αν ναι,πώς?

Ρωτώ επειδή θυμάμαι ότι από το τεε μου ειπαν ότι πρέπει να βγάλω νέους κωδικούς και αυτό σαν πράξη δεν το εντόπισα στη διαδικασία που ο φίλτατος συνάδελφος με συμβούλεψε να ακολουθήσω.

Τέλος, μια και προτίθεμαι να συμμετάσχω άμεσα στο πρόγραμμα επιδότησης "νέοι επιστήμονες" του ΟΑΕΔ, ποιό πρόγραμμα θα μου προτείνατε να αγοράσω για να βγάζω τις αμοιβές και όλη τη λοιπή χαρτούρα για τις οικοδ. άδειες?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

α) Μπορείς να αλλάξεις password μέσω του MyTee.

β) Δεν συνοδεύουν το έργο, αντιστοιχούν σε σένα.

 

Δεν υπάρχουν ανόητες απορίες.

Δεν προτείνω το Civil. Υπάρχουν σχετικά θέματα στο forum. Διάβασέ τα πριν αποφασίσεις.

Link to comment
Share on other sites

  • 9 years later...

Ερώτημα δυσκολάκι για εμένα. Άδεια ανοιχτων αθλητικών εγκαταστάσεων. Γήπεδα αθλημάτων άμμου. Απαιτούνται έτοιμες μεταλλικές κατασκευές για αποδυτήρια κ.λ.π. Κερκίδες μεταλλικές και κατασκευή τέντα + μεταλλική 1200τ.μ. για εστιατόριο (με κουζίνα). Πως υπολογίζω τις αμοιβές. Η εγκατάσταση είναι σχετικά μεγάλη γιατί υπάρχουν να σκεφτείτε 4000,00τ.μ. κερκίδων μεταλλικών.

Link to comment
Share on other sites

Όσες κατασκευές είναι κλειστές θα τις υπολογίσεις με επιφάνεια

ενώ τις λοιπές με αναλυτικό ή βάσει τιμολογίων αγοράς

Όσο για τις μελέτες των κλειστών υπολογίζεις  αρχιτ -στατ-πυρ -υδρ -αποχ -θερμ κλπ εφόσον ειδικά απαιτούνται ή δεν απαιτούνται

των λοιπών υπολογίζεις αρχιτ -και ίσως και στατ (σε ότι αφορούν τις βάσεις επικάθισης-έδρασης) 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.