Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μεταβίβαση-Μεταπώληση στατικών προγραμμάτων


dratsiox

Recommended Posts

Σε διάφορα νήματα έχει γραφεί πως υπάρχει η δυνατότητα μεταβίβασης-μεταπώλησης κάποιων στατικών προγραμμάτων, ενώ αντίστοιχα σε κάποια άλλα, π.χ. προγράμματα της Autodesk, αυτό δε γίνεται.

Ποια προγράμματα ή ποιες εταιρίες το επιτρέπουν;Υπάρχει συνάδελφος που αγόρασε ή μεταβίβασε πρόγραμμα;

Link to comment
Share on other sites

Η CCS για το Instant το επιτρέπει καθότι το αναγράφει ρητά στη "Σύμβαση παραχώρησης χρήσης προγράμματος Instant" που υπογράφεις με την αγορά του.

 

Η Runet το επιτρέπει κι αυτή για τα προγράμματά της όπως με ενημέρωσε σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα μαζί του ο ιδιοκτήτης της εταιρείας Κων. Γεωργιάδης σε σχετική μου ερώτηση διαψεύδοντας τα αναγραφόμενα στην παράγραφο 4 της άδειας χρήσης των προγραμμάτων της εταιρείας όπου αναγράφει:

"4. Μεταβίβαση

Απαγορεύεται ρητά η παραχώρηση του λογισμικού σε οποιονδήποτε τρίτον, με τη μορφή δανείου, χρησιδανείου ή εκμίσθωσης του Λογισμικού ή των Εγχειρίδιων που το συνοδεύουν, καθώς και οποιαδήποτε παραχώρηση της άδειας χρήσης του λογισμικού σε τρίτον.", γεγονός που δεν ισχύει.

 

Με τους LH-Λογισμική (Fespa - Τέκτων), ΤΟΛ (ΔΙΑ.ΣΚ., Αμοιβές), (Hydrostrad), Multisfot (Toixos), Civiltech (Metal, EC3) δεν έχω υπογράψει κάποιο συμφωνητικό ούτε αναφέρει το πρόγραμμα που έχω κάτι σχετικό που να απαγορεύει την μεταπώληση.

Ό,τι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται.

Link to comment
Share on other sites

Με τους LH-Λογισμική (Fespa - Τέκτων), ΤΟΛ (ΔΙΑ.ΣΚ., Αμοιβές), (Hydrostrad), Multisfot (Toixos), Civiltech (Metal, EC3) δεν έχω υπογράψει κάποιο συμφωνητικό ούτε αναφέρει το πρόγραμμα που έχω κάτι σχετικό που να απαγορεύει την μεταπώληση.

Ό,τι δεν απαγορεύεται, επιτρέπεται.

 

Χάρη έχεις τα παραπάνω προγράμματα ? Δηλαδή θέλω να πω όλα ?

Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω το κομμάτι που αφορά τη μεταπώληση-μεταβίβαση του Robot

 

3.2.3 Transfers. You may not distribute, rent, loan, lease, sell, sublicense, or otherwise transfer all or any portion of the Autodesk Materials, or any rights granted in this Agreement, to any other person without the prior written consent of Autodesk.

Link to comment
Share on other sites

Εχει ψάξει ποτέ κανείς αν τέτοιου τύπου όροι θεωρούνται καταχρηστικοί ? Διότι αν θεωρηθούν ως τέτοιοι , ακόμα κι αν τους έχεις αποδεχτεί , νομικά αλλάζει το πράγμα.

 

Προσωπική μου άποψη , αγοράζω ένα προιόν , το περνάω στα βιβλία μου , είναι ιδιοκτησία μου το κάνω ότι θέλω.

Link to comment
Share on other sites

Σωστά, όπως και ένα αυτοκίνητο π.χ.

Αλλά από την άλλη μήπως είναι διαφορετικό π.χ. κάτι σαν πνευματικά δικαιώματα. Λέω μήπως δεν ξέρω κιόλας.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως η λογική, διαβάζοντας το EULA του Robot, είναι ότι η εταιρία λογισμικού σου παραχωρεί-ενοικιάζει το πρόγραμμα με μία σύμβαση αορίστου χρόνου.

Δε γνωρίζω να έχει κινηθεί κανείς νομικά γι' αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.