Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φυσικοθεραπευτηρίου


Recommended Posts

Η πολεοδομία όταν κάνεις αίτηση για Β.Χ.Κ.Χ. σου δίνει χατρί όπου αναφέρει οτι ο χωρος ειναι κυριας χρησης αλλά και τη χρήση του χώρου που περιγράφεται στην νόμιμη άδεια. Τώρα είναι και στο χέρι της Νομαρχίας το τι Θα δεχθεί αλλιως η αλλαγή χρήσης επιβάλλεται αν έχεις τις προυποθέσεις για να γίνει!

Link to comment
Share on other sites

Η αλλαγη χρησης ειναι μεγαλο προβλημα για εμας αυτη τη στιγμη και οσον αφορα το χρονο και το χρημα. ειναι πολυ μπερδεμενη η κατασταση και δεν ξερω αν αυτο θα βοηθησει πραγματικα ! ευχαριστω πολυ για την απαντηση!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους!!

Ειμαι κ εγω φυσικοθεραπεύτρια κ ετοιμάζομαι να κάνω το μεγάλο βήμα κ να ανοιξω ένα δικο μου φυσικοθεραπευτήριο.Το καλο με μένα είναι πως ο χώρος ήταν φυσικοθεραπευτήριο κ δεν χρειάζεται να κάνω αλλαγές χρήσης κ αλλα τέτοια που ταλαιπώρησαν πολυ τους συναδέλφους μου..το μόνο που θέλω να σας ρωτήσω είναι τι δικαιολογητικά χρειάζεται να καταθέσω στην πολεοδομία για να πάρω την πολυπόθητη βεβαιωση καταλληλότητας!

Ευχαριστω πόλύ!!

Link to comment
Share on other sites

αγαπητή Τόνια είναι απαραίτητα τα σχέδια αποτύπωσης του χώρου υπογεγραμμένα από ιδιώτη μηχανικό

οπότε απευθυνεσαι στον μηχανικό σου και σε συμβολέυει και για τα υπόλοιπα

 

καλή αρχή

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ!!!Αν γνώριζα την ύπαρξη του forum σας κ οτι δουλεύει τόσο καλά θα είχα γλυτώσει 1 μήνα πρόσπάθειας να επικοινωνήσω με την αρμόδια πολεοδομία!

Κ πάλι ευχαριστώ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλη σας μερα.ονομαζομαι χαμογεωργακης γρηγορης και ειμαι φυσικοθεραπευτης.θα σας περιγραψω οσο πιο συνοπτικα μπορω την κατασταση στην οποια βρισκομαι και ευελπιστω στη συμβουλη σας.

σκοπευω να ανοιξω το εργαστηριο μου στη ηλιουπολη αττικης, σε ιδιοκτητο διαμερισμα που βρισκεται στον δευτερο οροφο ιδιοκτητης 2οροφης πολυκατοικιας (χτιστικε το 1994) η οποια αποτελειται απο φαρμακειο και καταστημα ψιλικων στο ισογειο,ιατρειο και διαμερισμα στον πρωτο οροφο και διαμερισμα( στο οποιο σκοπευω να ανοιξω εγω) στον δευτερο οροφο. να σημειωσω οτι η περιοχη ειναι γενικης κατοικιας.

εχω συγκεντρωσει ολα τα εγγραφα που αποδεικνυουν οτι μπορουμε να ανοιξουμε χωρις αλλαγη χρησης (τα ιδια με αυτα που αναφερετε στο Michanikos.gr) οπως τα ιατρεια και εχω καταθεσει αιτηση στην πολεοδομια αθηνων (συγγρου) για βεβαιωση καταληλοτητας κτιριου επισυναπτοντας τα προαναφερθεντα εγγραφα για να αποδειξω τη μη αναγκαιοτητα αλλαγης χρησης.ακομα αναμενω απαντηση.εαν ειναι αρνητικη τι με συμβουλευετε να κανω?

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

maxitis21

Αλλαγή χρήσης χρήσης για κτίσματα προ του 85 δεν απαιτείται.

Ο μηχανικός που θα επιλέξετε θα σας βγάλει την αντίστοιχη άδεια λειτουργίας με ότι από αυτήν απαιτείται (πυρασφάλεια, θεωρημένα σχέδια ως προς τον χώρο κύριας χρήσης από πολεοδομία και τις αντίστοιχες απαιτήσεις απο πλευράς υγειονομικού).

 

Αγαπητέ χαμογεωργάκη γρηγόρη αν η απάντηση είναι αρνητική τότε έχει 2 επιλογές :

α) κάνεις αλλαγή χρήσης

β) ψάχνεις ένα παλιότερο κτίριο προ του ΄85 στο οποίο δεν απαιτείται αλλαγή χρήσης

 

(πέρυσι που έβγαλα άδεια λειτουργίας σε φυσιοθεραπευτήριο το οποίο είχε χρήση κατοικίας ζητήθηκε κανονικά αλλαγή χρήσης)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την αμεση απαντηση.η δευτερη λυση δεν υφισταται καν, για ευνοητους λογους.δεν ειναι δυνατον με δικο μου χωρο να πληρωνω ενοικιο;). οσο για την αλλαγη χρησης,εφοσον υπαρχει δεδικασμενο προσπαθω να καταλαβω πως ειναι δυνατον να αρνηθουν.τελοσπαντων και παλι ευχαριστω και περιμενω ερωταποκρισεις και απο αλλους παθοντες;)

Link to comment
Share on other sites

Αλλαγή χρήσης χρήσης για κτίσματα προ του 85 δεν απαιτείται.

συνάδελφε ΔΕΝ ισχύει αυτό που λες

σε παρακαλώ, μην μου τον μπερδεύεις και αυτόν και όσους διαβάζουν

----------

Γρηγορη, άδεια από τη νομαρεία δε χρειάζεσαι;

εφόσν χρειάζεσαι θες και μηχανικό

αυτός θα το χειριστεί με τον σωστό τρόπο

Link to comment
Share on other sites

το πρωτο που θελω ειναι βεβαιωση καταλληλοτητας κτιριου για ιδρυση εργαστηριου, απο την πολεοδομια.αυτο ειναι το πρωτο εγγραφο που χρειαζομαι και χωρις αυτο δεν μπορω να παω στην νομαρχια.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.