Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Άδεια φυσικοθεραπευτηρίου


Recommended Posts

Αν ειναι ετσι προχωρα... στη θεση σου παντως θα ζηταγα γραπτως τις απαιτησεις του υγειοξνομικου, και θα κραταγα την απαντηση μαζι με ενα αντιτυπο της ΒΧΚΧ που θα εφτιαχνα για το αρχειο μου

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

δες και αυτα απο το σαιτ της ΠΕΕΦ

 

Νομοθεσία printButton.png emailButton.png

 

Κωδικός Αριθμός Δραστηριότητας (ΚΑΔ) ''Υπηρεσίες Φυσικοθεραπείας''.

86901303

 

Φ.Π.Α.

Όπως και οι Ιατρικές έτσι και οι Φυσικοθεραπευτικές Πράξεις δεν εμπίπτουν σε καθεστώς ΦΠΑ.

Πρωτοβάθμιο Εθνικό Δίκτυο Υγείας (Π.Ε.Δ.Υ.), αλλαγή σκοπού ΕΟΠΥΥ και λοιπές διατάξεις.

Νόμος υπ' αριθμ. 4238/ΦΕΚ 38, Τευχ. Α'/17-02-14 (Δείτε το αρχείο)

(Νόμος 4316/ΦΕΚ 270/24-12-14) Πολεοδομικές διατάξεις (Άρθρο 33), Αξιολόγηση-Επιλογή & Εκτέλεση Φυσικοθεραπευτικών Πράξεων (Άρθρο 34)

 

 

Νέα διαδικασία για την έκδοση άδειας Ίδρυσης & Λειτουργίας Εργαστηρίων Φυσικοθεραπείας.

Αίτηση-Δικαιολογητικά(Δείτε το αρχείο)

ΦΕΚ 1009/Τεύχος Β΄/24-04-13(Δείτε το Αρχείο)

ΦΕΚ Β 1394/16.06.2011(Δείτε το αρχείο)

 

 

και καλη συνεχεια

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 months later...

Καλησπέρα, επειδή ασχολήθηκα λιγάκι να ψάξω για άδεια φυσικοθεραπευτηρίου... όντως δεν ζητάνε συγκεκριμένη χρήση αλλά βεβαίωση χρήσης από μηχανικό. Όπως με πληροφόρησαν από τη Διεύθυνση της Λάρισας αυτό που ισχύει σήμερα είναι το ΦΕΚ 270/Α/2014 σε συνδυασμό με το παλιό ΦΕΚ 8/Α/1987. Αναλαμβάνει λοιπόν πλήρως ο μηχανικός την ευθύνη.....

 

 

Στην περίπτωση μου, πέρα από εσωτερικές αλλαγές, έχει και εντελώς αυθαίρετο πατάρι και ο ιδιοκτήτης δεν ενδιαφέρεται να τακτοποιήσει.... Ο χώρος λειτουργούσε για χρόνια ως γυμναστήριο (δεν ξέρω πως). 

Από όσο ξέρω, η δήλωση ότι οι χρησιμοποιούμενοι χώροι είναι κύριας χρήσης συνδέεται άμεσα και με την νομιμότητα του κτίσματος σωστά?

Link to comment
Share on other sites

8. Την αριθμ.Υ5β/οίκ.1962 (ΦΕΚ Β΄ 1268/19.10.2000)
υπουργική απόφαση με θέμα «Καθορισμός κριτηρί−
ων, προϋποθέσεων, δικαιολογητικών, διαδικασίας και
κάθε άλλης λεπτομέρειας για έγκριση σκοπιμότητας
και χορήγηση άδειας ίδρυσης και άδειας λειτουργίας
Μονάδων Ψυχικής Υγείας στον Ιδιωτικό Κερδοσκοπικό
και μη Κερδοσκοπικό Τομέα», όπως τροποποιήθηκε με
την αριθμ.Υ5β/Γ.Π.οίκ/126064 (ΦΕΚ Β΄ 1916/23.12.2003)
υπουργική απόφαση με θέμα «Τροποποίηση και συ−
μπλήρωση της υπ’ αριθμ.Υ5β/οίκ.1962/21.9.2000 (ΦΕΚ Β΄
1268/19.10.2000) Υπουργικής Απόφασης».
 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

...έχει ασχοληθεί κάποιος?

Από τότε περίπου που είχε βγει το ΦΕΚ που παραθέτει ο Δημήτρης….

Οπότε αν δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε κάτι ξέρω… αν έχουν κάνει αλλαγές δηλώνω αδαής.

 

Να θυμάσαι ότι το πρώτο πρόβλημα που στατιστικά θα έχεις όταν αρχίσουν οι διαμορφώσεις στο κτίριο θα είναι η αντίδραση κατοίκων της γειτονιάς αν έχεις γειτονιά εκεί. 

Εγώ είχα.. στην αρχη αντέδρασαν με δημάρχους δικηγόρους κλπ μετά όμως τους αγκάλιασαν τους ασθενείς απ όσα έμαθα.

Link to comment
Share on other sites

Joanlioliou o χώρος πρέπει να είναι νόμιμος και χωρος κυριας χρήσης. Αν δεν είναι νόμιμος οπωσδήποτε τακτοποίηση. Στην κατοψή που θα δώσεις στο υγειονομικό θέλει να βεβαιώσεις οτι είναι χώρος κυριας χρήσης και ότι είναι νόμιμος. Επίσης θέλει εμβαδόν μεγαλύτερο από 70τμ και κατάλληλη διαμόρφωση ώστε να υπάρχουν οι προβλεπομενοι χωροι(χώρος αναμονης και χώρος θεραπειών)

Edited by mantsos
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Αν δεν εχει αλλαξει κατι ή αν δεν εχω καταλάβει σωστα διορθώστε με.

 

Για φυσιοθεραπευτηριο θα χρειαστει να γινει αλλαγη χρησης απο κατοικια σε φυσιοθεραπευτήριο διοτι δεν θεωρειτε γραφειο συμφωνα με κτιριοδομικο (§1.Ε του άρθρου 3) εφοσον εχει "εγκαταστασεις φυσιοθεραπειας".

Τη Βεβαιωση, για κυρια χρηση, που πρεπει να δωσει ο μηχανικος, ζητανε να γραφει επακριβως για φυσιοθεραπευτηριο .....φεκ 270/α/2014   -Άρθρο 33 - Περί βεβαιώσεως λειτουργίας εργαστηρίων
φυσικοθεραπείας.  " 2) Η περίπτωση ι΄ του άρθρου 3 του π.δ. 29/1987 αντι−
καθίσταται ως εξής:
«ι. Βεβαίωση από ιδιώτη μηχανικό ή αρχιτέκτονα από
την οποία να προκύπτει ότι δεν απαγορεύεται από τις
πολεοδομικές διατάξεις η συγκεκριμένη χρήση για τον
προβλεπόμενο χώρο, καθώς και έκθεση αρμοδίου μη−
χανικού για την ασφάλεια των ηλεκτρομηχανολογικών
εγκαταστάσεων.»"

Οπότε πρεπει να γινει αλλαγη χρησης.

Edited by gio
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.