Μετάβαση στο περιεχόμενο

Δισδιαγώνιος οπλισμός σε στύλους


 

Recommended Posts

......να αποφύγεις αυτήν την διάταξη οπλισμού.....
Ακριβέστατα. Αποφυγή πάση θυσία.

αν, με όλα αυτά που συμβαίνουν από επίπεδο software/χρήστη μεχρι εφαρμογη στην κατασκευή, συζητάμε σε πάνω από 1 post για δισδιαγωνιο σε στύλους και τεχνικές ορθής όπλισης τότε καλύτερα ν'ασχοληθoυμε με το πλέξιμο

 

κατα τ'άλλα, συμφωνω με τα bold

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο είναι οτι η ίδια μελέτη σε διαφορετικά προγράμματα θα βγάλει διαφορετικά αποτελέσματα. Είμαι πολύ σίγουρος για αυτό.

Κάντε μια δοκιμή το παρακάτω κτίριο. (Oρθογωνική κάτοψη, 15 x 8

Κτίριο με υπόγειο, επάνω pilotis, 4 ορόφους. Στον 1 πρώτο ορόφο πλάκα μυκητοειδή (πλάκα χωρίς δοκούς) στον δεύτερο όροφο πλάκα Ζöllner, στον αμέσως επόμενο κανονικά με δοκάρια στον τελευταίο πάλι κανονικά αλλά με 4 φυτευτά υποστυλώματα στις πλάκες και 2 στα δοκάρια. Επίσης βγάλτε δοκάρια προβόλους στους προβόλους (πρόβολοι 2.5m). Η θεμελίωση βέβαια κοιτόστρωση. Εννοείται έχουmε και τον πυρήνα του lift. Το κλιμακοστάσιο δωράκι δεν προσομειώνεται στο μοντέλο. Τέλος 4 τοιχεία και 2 γωνιακά.

 

Και για να μην κουράζεστε μόνο στον σεισμό θα βγάλει ίδια αποτελέσματα (ιδιοπεριόδους). Ουτε στις δοκούς θα βγάλει ίδια, ούτε στα υποστυλώματα, ούτε στις πλάκες. Μιλάω για τα προγράμματα αγοράς. (SOFiSTiK, CUBUS, NEXT, FESPA, STATICS, STAAD.PRO)

 

Y.Γ.

 

Ειδικά στις σιδηρές θα πέσει πολύ γέλιο. Που? Μα φυσικά στην θεμελίωση. (και στις συνδέσεις διότι εκεί τα προγράμματα ζορίζονται πολύ στις συνδέσεις και όχι στα μέλη)

Για σιδηρές έχουμε λίγα (INSTANT, SOFiSTiK, CUBUS, ROBOT)

 

Λοιπόν και για να μην τα λέμε συνέχεια. Οι σωστοί μελετητές που δεν έχουν κάνει επίβλεψη δεν είναι σε θέση να βγάλουν σωστή μελέτη. Αυτό είναι γεγονός. Πρέπει δυστυχώς να ξέρουν και από κατασκευή και μάλιστα σωστή όχι της πλάκας. (Μπορεί να γίνει αγκύρωση εδώ? αν δεν μπορεί να το κάνουνε με ίσια και να βάλουμε φουρκέτες, χωράνε εδώ τα σίδερα? κ.ο.κ.)

 

Μην πατάμε τα κουμπάκια και χαιρόμαστε που το έλυσε. Αν το έλυσε θέλει x2 χρόνο για τους ελέγχους. Και πριν ξεκινήσει το μοντέλο θέλει μισή μέρα ή μια μέρα σχεδόν για την εκλογή των διατομών και την σχεδίαση ξυλοτύπου και τα σωστά τοιχεία.

 

Αλλά και πάλι, όποιος δεν ξέρει από κατασκευή δεν πρόκειται να βγάλει ποτέ σωστή μελέτη. Δεν πάει να ξέρει τις διαφορικές όλες από την δυναμική, δεν πάει να ξέρει τα μητρώα, αν δεν ξέρει από κατασκευή δεν θα γίνει σιδέρωμα όπως πρέπει να γίνει. Άρα στο τέλος θα έχει πρόβλημα η κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Το αστείο είναι οτι η ίδια μελέτη σε διαφορετικά προγράμματα θα βγάλει διαφορετικά αποτελέσματα...

 

..και όμως υπάρχει και χειρότερο! η ίδια μελέτη στο ίδιο πρόγραμμα να βγάζει διαφορετικά - δεν κάνω πλάκα!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

..δυστυχώς φίλε chilon, εξάλου και γι'αυτό ο Pappos είδε και απόειδε και το 'ριξε στη φιλοσοφία

Link to comment
Share on other sites

[...Αλήθεια Pappos γτ όλοι σε αντιμετωπίζουν σαν τον αλκοολικό του forum?:razz: Όλο κάτι αναφορές σε τσίπουρα και μπύρες σε περιτρυγιρίζουν...]

 

Με ζηλεύουν γιατί έχω βρει την υγειά μου με την φιλοσοφία και θέλουν να μου κατεβάσουν το επίπεδο κάνοντάς με αλκοολικό. Αλλά κύριοι το μόνο που πίνω είναι νερό σκέτο!!! Δεν έχω καμία άλλη σχέση με το αλκοόλ εκτός τον Σεπτέμβρη που ετοιμάζεται το τσίπουρο...αλλά αυτό δεν μετράει.

Link to comment
Share on other sites

..και όμως υπάρχει και χειρότερο! η ίδια μελέτη στο ίδιο πρόγραμμα να βγάζει διαφορετικά - δεν κάνω πλάκα!

 

Εξαρτάται και τη version έχεις. Κάθε μία μπορεί να έχει και άλλα !!!!

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν για να μη ξεφεύγουμε από το θέμα και επειδη εδώ ειναι forum μηχανικων, για να μην συζητάμε μαλακίες, γιατί περί αυτού πρόκειται, αν συνεχιστεί η συζήτηση περί ΕΦΑΡΜΟΓΗΣ/ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ δισδιαγώνιου οπλισμού σε υποστύλωμα, η συζήτηση οδηγεί επιεικώς στην (περαιτέρω) γελοιοποίηση του επαγγέλματος.

 

σε θεωρητικό επίπεδο τι γίνεται ειναι πολύ ενδιαφέρον αν κάποιος ειναι ένα βήμα πριν την αυτοκτονία ή κάνει διδακτορικό (δεν έχει μεγάλη διαφορά)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν συμφωνώ με όλους τους συναδέλφους όσον αφορά την αποφυγή αυτής της διάταξης...το είπα και στην πρώτη μου απάντηση, αλλά σε επίπεδο κανονισμού...

...αφου έχω as<1.50 νομίζω είναι απαραίτητος ο δισδιαγώνιος, εκτός κι αν δεν διάβασα καλά.pappos θα συμφωνήσω απόλυτα...

ο κανονισμός λέει ξεκάθαρα ότι αν εφαρμόζονται δύο συνθήκες α)ικανοτικός, β)προσαύξηση εντατικών μεγεθών δεν τίθεται θέμα πλαστικής άρθρωσης και δεν απαιτούνται οι πρόσθετες διατάξεις μέσα στις οποίες είναι κι ό δισδιαγώνιος...αλλά το αν τίθεται θέμα πλαστικής άρθρωσης μαυτές τις συνθήκες δε ξέρω κατά πόσο το εγγυάται ο κανονισμός κι όπως είπαμε αποφυγή!!!

 

@mantzaras...για την τοποθέτηση ναι σε όλο το μήκος(εγώ δε το διατύπωσα σωστά,αφού όλο το κοντό υποστύλωμα είναι κρίσιμη περιοχή)...αλλά όχι λοξά, αλλά παράλληλα στις πλευρές...το λέει και ο κανονισμός...''ο δισδιαγώνιος τοποθετείται κατά το επίπεδο ή τα επίπεδα κατά το οποίο το υποστύλωμα έχει as<1.5.''...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.