Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δισδιαγώνιος οπλισμός σε στύλους


 
noutsaki

Recommended Posts

Αν δεν το απαιτούσαν οι κανονισμοί θα μπορούσε ο κάθε δισδιαγώνιος να αντικατασταθεί από ένα ισχυρό πλέγμα διαμήκων και εγκάρσιων (συνδετήρες) ράβδων.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Rigid ακριβώς επειδή εδώ είναι site μηχανικών και ακριβώς επειδή μιλάμε για μια διάταξη επίσημου εγγράφου πρακτικά ανεφάρμοστη (δεν γνωρίζουν ΠΩΣ τοποθετείται αυτός ο οπλισμός μηχανικοί-κατασκευαστές-σιδεράδες-καθηγητές πολυτεχνικών σχολών..., το έχω ψάξει αρκετά...)θεώρησα ότι είναι ένα θέμα ίσως καλό για προβληματισμό μιας και τα κοντά υποστυλώματα είναι το πακέτο που τρώμε σχεδόν πάντα στην επίλυση ενός κτιρίου που ξεφεύγει λίγο από τα συνηθισμένα.Ωστόσο καταλήγουμε δυστυχώς στο ότι αυτό το σύστημα όπλισης δεν παίζει,άρα μαλακίες γράφει ο ΕΚΩΣ,άρα παίζουμε με τις διαστάσεις στύλων για να πετύχουμε λίγο ευμενέστερη κατανομή.Που κακά τα ψέματα θα μας επιτρέψει να κοιμόμαστε σχετικά ήσυχοι το βράδυ.Άντε καλή μας μέρα, έφτασε η Παρασκευή!

Link to comment
Share on other sites

Κοιτάξτε να δείτε γιατί συμβαίνουν αυτές οι γελοιότητες με τον ΕΚΩΣ. Καταρχήν πριν το ΕΚΩΣ (δηλαδή πριν 15 χρόνια περίπου) όλοι οι μηχανικοί διαστασιολογούσαν με τον DIN. Έχει αναφερθεί ότι ο ΕΚΩΣ είναι αντιγραφή από τον DIN. Αυτό είναι αποδεκτό από αυτούς που γνωρίζουν για τους υπόλοιπους δεν με ενδιαφέρει μπορούν να μελετήσουν και τους δύο κανονισμούς και μετά να εκφέρουν άποψη. Λοιπόν κάπου περί το 2000 δεν θυμάμαι βγαίνει ένα 5σέλιδο περίπου που αναφέρει για τα κοντά υποστυλώματα. Ναι μεν θεωρητικά αλλά χωρίς σχέδια εφαρμογής, και σχέδια λεπτομερειών κατασκευαστικά.

Και τώρα επί της ουσίας. Έγινε που έγινε αντιγραφή από τον DIN. Αλλά έγινε μια κακή αντιγραφή. Είναι δυνατόν ο ΕΚΩΣ (το 1995) να μπορεί να καλύψει το αντικείμενο του οπλισμένου σκυροδέματος μέσα σε 10-20 χρόνια ???

Φυσικά είναι γελοίο εώς απαράδεκτο, και μάλιστα έχει ϋοθετηθεί και το κουφό περί κανονισμών πάρα πολύ καλών. Μα σε ποιους τα λένε ήθελα να ήξερα. Στα στραβάδια του πρώτου εξαμήνου ? Και αντε εκεί να το πιστέψεις οι υπόλοιποι που συνέχισαν τις σπουδές ή είναι χρόνια στο επάγγελμα εξακολουθούν και τα πιστέυουν ? Εδώ λείπουν από τον κανονισνό σχέδια βασικά ακμών για θετικές ροπές, αρνητικές ροπές, δεν υπάρχουν σχέδια όπλισης κλιμακοστασίων. Δεν υπάρχει θέμα κλιμακοστασίων στον κανονισμό και πόσα άλλα. Δηλαδή περίμεναν σε 15 χρονάκια να φτάσουν ότι οι άλλοι έκαναν σε 100 με έρευνες και εφαρμογές ? Δηλαδή πόσο αφρικανοί μπορεί να είμαστε επιτέλους ?

 

Για τον δισδιαγώνιο έγινε έρευνα εφαρμογής ? Υπάρχουν αποτελέσματα ? Μπορεί ο οπλισμός αυτός να λειτουργήσει αποδεκτά χωρίς να βλάψει την διατομή ή τα υπόλοιπα στοιχεία ???

 

Δηλαδή πάμε στην βουλή μετά τα μπουζούκια μας και άντε να ψηφίσουμε καινούργιο Π.Δ. ή κανονισμό ??

 

Μα επιτέλους πόσοι τσοπάνηδες έχουν μαζευτεί σε αυτόν τον τόπο ??? Και αντε καλά αυτοί είναι τσοπάνηδες...εμείς τα πρόβατα τι κάνουμε ?

 

Φραπεδούμπες και δεν βαρίεσαι ? Έτσι είναι μωρέ αδερφέ τι να κάνουμε τώρα ???

 

Αν είναι έτσι φάτε τα και σκάστε !!! Να μην μιλάτε όμως και να γκρινιάζετε !

Από τους δημόσιους υπαλλήλους μέχρι τα δημόσια έργα !!!

 

Την όμορφή μου καλημέρα σε όλα τα μέλη και μη.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλλιασε Pappos ή ακόμα? Έβγαλες άκρη?

 

Δεν μπορώ να πώ ότι έχεις άδικο.

Αν βέβαια δεις τον ΕΚΩΣ σε σχέση με το τίποτα που είχαμε πριν, τότε είναι μια βελτίωση.

Τα υπόλοιπα είναι στην ευχέρεια του καθενός να μελετήσει θέματα πλέον πρακτικά και μηχανικής.

 

Γκρίνια γκρίνια γκρίνια.....

Ανέβασε καμιά σελίδα από τον DIN. Δώσε λίγο βοήθεια στον συνάδελφο που αναρωτιέται...δάσκαλο σε αποκάλεσαν.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τι βοήθεια να δώσω ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ ?

 

Ένα πεντασέλιδο που είχανε όρεξη να βγάλουνε γιατί άντε είπανε να το παίξουνε σοφοί και είπαν βάλτε δισδιαγώνιο οπλισμό σε στύλο ??? Δηλαδή θα τα πούμε στους ξένους και θα μας λένε πάνε φέρτε μας καφέδες, μόνο για καφέδες είστε. Τι να κάνουνε αυτοί είμαστε. Αν δεν μπορείς να το χονέψεις δεν σου φταίω εγώ.

 

Τι να δω τον ΕΚΩΣ ΑΡΗΣ ΧΑΝΙΑ? Τί ??? Τουλάχιστον ας μεταφράζανε τον DIN να τελειώναμε. Τόσα χρόνια με DIN σιδερώναμε. Τόσα χρόνια γέφυρες με DIN φτιάχναμε. Τόσα χρόνια σιδηρές με DIN δουλεύαμε. Για ποιον ΕΚΩΣ μου μιλάς ??? Για ποιόν ??? Μια ζωή αντιγραφές και μια ζωή στον αφρό. Αυτοί είμαστε κύριοι. Τι να κάνουμε τώρα...

 

edit:Καινούργιος οπλισμός διάτρησης για πλάκες για όποιον ενδιαφέρεται

 

http://www.siegl-online.com/cms2/images/stories/zl-d-fdb.pdf?PHPSESSID=d3194c4ad753b39147a09971f2f2fa70

 

Και για όποιον ενδιαφέρεται για τους οπλισμούς κατά DIN

 

1.http://www.din-bauportal.de/Artikel.php?mid=9&aid=3167

2.http://www.amazon.de/Bewehren-Bauzeichner-Konstrukteure-Tabellen-Beispiele/dp/3835101242

 

Και μετά ανοίξτε ΕΚΩΣ...

Link to comment
Share on other sites

Αυτά τα είπες και πριν.

Τα έχω εμπεδώσει πολύ καλά. Τα έχω ακούσει και από παλαιούς μηχανικούς που είχα την τύχη να καθίσω δίπλα τους.

Τον DIN πάλι μου ανέβασες? Και αυτό το έχω καταλάβει.

 

Δεν έχεις κάτι σχετικό..μια δυο τρεις σελίδες απο DIN για :Δισδιαγώνιος οπλισμός σε στύλους

δεν έχεις να ανεβάσεις κάτι για να σχολιάσουμε?

Σε ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.