Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκτός σχεδίου δόμηση στη Χαλκιδική


Recommended Posts

Ανήκει το ακίνητο στην περιοχή Αγ. Νικολάου και βρίσκεται επι πρωτευ. επαρχιακή οδό λίγο πριν τη Βουρβουρού πηγαίνοντας από Θεσ-Βουρβουρού. Από όσο είδα δεν με πιάνει κάποιο ΓΠΣ και πάω σύμφωνα με Π.Δ.24.05.1985-ΦΕΚ270Δ/31.05.1985 αρ.1 παρ2 αα) και αρ.6 παρ.2

2. Στα κατά παρέκκλιση άρτια γήπεδα της παραγράφου 2 του άρθρου 1 επιτρέπεται η ανέγερση κατοικιών σύμφωνα με τους κάτωθι όρους δομήσεως ως επιφυλασσομένων των διατάξεων της παρ. 3 του άρθρου 1 καθώς και της περίπτωσης β της παρ. 5 του άρθρου 1. -->

ΠΑΡ.5 ΑΡ.1-->β) Κατά παρέκκλιση των ανωτέρω: ββ) Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παραγράφου 2 του παρόντος ορίζονται σε δύο και μισό (2,50) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περιπτώσεως β

Διαβάζοντας τα παραπάνω θεωρώ πως μπορώ να πάρω 2,50μ. απόσταση από όρια αλλά θέλω και μια 2η γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

δεν εισαι Σιθωνια?

δεν ανηκεις σε αυτο?

ΑΑΠ 406/2008

εχει τροποποιησεις μεχρι το ΑΑΠ 227/14

 

   

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πριν, Geo-engineer said:

Ανήκει το ακίνητο στην περιοχή Αγ. Νικολάου και βρίσκεται επι πρωτευ. επαρχιακή οδό λίγο πριν τη Βουρβουρού πηγαίνοντας από Θεσ-Βουρβουρού. Από όσο είδα δεν με πιάνει κάποιο ΓΠΣ και πάω σύμφωνα με Π.Δ.24.05.1985-ΦΕΚ270Δ/31.05.1985 αρ.1 παρ2 αα) και αρ.6 παρ.2

2. Στα κατά παρέκκλιση άρτια γήπεδα της παραγράφου 2 του άρθρου 1 επιτρέπεται η ανέγερση κατοικιών σύμφωνα με τους κάτωθι όρους δομήσεως ως επιφυλασσομένων των διατάξεων της παρ. 3 του άρθρου 1 καθώς και της περίπτωσης β της παρ. 5 του άρθρου 1. -->

ΠΑΡ.5 ΑΡ.1-->β) Κατά παρέκκλιση των ανωτέρω: ββ) Οι πλάγιες και οπίσθιες αποστάσεις των κατά παρέκκλιση αρτίων και οικοδομήσιμων γηπέδων της παραγράφου 2 του παρόντος ορίζονται σε δύο και μισό (2,50) μ. τουλάχιστον για τα γήπεδα της υποπερίπτωσης αα της περιπτώσεως β

Διαβάζοντας τα παραπάνω θεωρώ πως μπορώ να πάρω 2,50μ. απόσταση από όρια αλλά θέλω και μια 2η γνώμη.

Πρόσεχε την νατούρα στην περιοχή.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που σου γράφει παραπάνω ο "- 909"   "Πρόσεχε την νατούρα στην περιοχή."  Να το πάρεις πολύ σοβαρά υπ' όψιν. Οι περιοχές "νατούρα 2000" έχουν μία άσχημη σχέση με τις παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου, προ πάντων, δόμηση και θέλουν αρκετή μελέτη και προσοχή. 

Το πόδι της Σιθωνίας, στην Β/ ανατολική του πλευρά , από τον όρμο της Παναγιάς και κάτω, είναι συνεχόμενη Νατούρα 2000. Ενώ από την Ν-δυτική πλευρά, από την Ελιά και κάτω, αφήνει μία καλή λωρίδα Θάλασσα-στεριά ελεύθερη.

Και κάτι για τα διατάγματα της εκτός σχεδίου δόμησης ορισμένων περιοχών, όπως και η Χαλκιδική:

Εφαρμόζονται πάντα μόνο αυτά. Δεν .... δανειζόμαστε δηλ. και άρθρα από άλλα διατάγματα έτσι επειδή μας βολεύει.  

Καλή χρονιά!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά, δε μ φτάνει που δεν ειμαι σίγουρος για τα πλάγια όρια 2,50μ είμαι και σε Natura με sidetype: SCI  SIDECODE: GR1270002 και HABITAT4: 1013. (Πηγή: http://mapsportal.ypen.gr/layers/geonode:habitats_egsa87#more) Που δεν ξέρω τι σημαίνουν βέβαια... Άλλα το αυθαίρετο τμήμα μου κατασκευάσθηκε το 1993 πριν το ΦΕΚ 60Α/2011 που παραπέμπει ο ν.4495/2017 αρ.89 παρ. ιγ, και ΦΕΚ 1495Β/2010, άρα νομίζω πως μπορώ να το ρυθμίσω... 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πριν, nbr said:

Αυτό που σου γράφει παραπάνω ο "- 909"   "Πρόσεχε την νατούρα στην περιοχή."  Να το πάρεις πολύ σοβαρά υπ' όψιν. Οι περιοχές "νατούρα 2000" έχουν μία άσχημη σχέση με τις παρεκκλίσεις της εκτός σχεδίου, προ πάντων, δόμηση και θέλουν αρκετή μελέτη και προσοχή. 

Το πόδι της Σιθωνίας, στην Β/ ανατολική του πλευρά , από τον όρμο της Παναγιάς και κάτω, είναι συνεχόμενη Νατούρα 2000. Ενώ από την Ν-δυτική πλευρά, από την Ελιά και κάτω, αφήνει μία καλή λωρίδα Θάλασσα-στεριά ελεύθερη.

Και κάτι για τα διατάγματα της εκτός σχεδίου δόμησης ορισμένων περιοχών, όπως και η Χαλκιδική:

Εφαρμόζονται πάντα μόνο αυτά. Δεν .... δανειζόμαστε δηλ. και άρθρα από άλλα διατάγματα έτσι επειδή μας βολεύει.  

Καλή χρονιά!

Η Νατούρα καθορίζει παρεκκλίσεις εκτός σχεδίου που υπερισχύουν του ΓΠΣ και των διαταγμάτων;

Link to comment
Share on other sites

On 2/1/2021 at 8:30 ΜΜ, dimitris GM said:

ΦΕΚ ΑΑΠ 406/2008

Θέλω να πιστεύω πως το ΓΠΣ της Σιθωνίας, όπως το δίνει ο Δημήτρης, έχει λάβει υπ ' όψιν το σχέδιο "νατούρα 2000". Είναι και 8 χρόνια αργότερα.

Link to comment
Share on other sites

σωστα

εξ αλλου εχουμε αναφερει το αρχικο ΦΕΚ και  όλες τις τροποποιησεις του

 

 

-----------------------

στο καλο...και να μην μας γραφει.....😁

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σε εκτός σχεδίου περιοχή στη Χαλκιδική, επιτρέπεται να κατασκευαστεί σοφίτα κάτω από το μέγιστο επιτρεπόμενο ύψος της περιοχής;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.