Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκτός σχεδίου δόμηση στη Χαλκιδική


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κάποιος για πιο λόγο δεν επιτρέπεται η ανέγερση βιομηχανίας-βιοτεχνίας(χαμηλής όχλησης) στη χαλκιδική (Τρίγλια) και πιο συγκεκριμένα μέσα στη ζώνη των 5χιλ. από τον αιγιαλό;

Η διεύθυνση ανάπτυξης αναφέρεται ότι απαγορεύεται από το προεδρικό διαταγμα της χαλκιδικής αλλά διαβάζοντας τη σχετική νομοθεσία δεν βλέπω να αναγράφεται σε κανένα φεκ κάτι τέτοιο. Δεν αναφέρομαι στο ΓΠΣ

της τρίγλιας γιατί η περίπτωση που έχω είναι του 2009.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Έχει κανείς πρόσβαση στο ψηφιακό Γ.Π.Σ. της Σιθωνίας; Γνωρίζει κανείς αν έχει δημοσιευτεί κάπου; Δεν υποτίθεται πως τα εγκεκριμένα είναι πλέον public domain δεδομένα;

Link to comment
Share on other sites

Αναζητώ το από 1.7.1977 πδ (ΦΕΚ 290/Δ/1.9.1977) για τη δόμηση σε περιοχές εκτός σχεδίου οικισμών στη Χαλκιδική γιατί δεν μπορώ να το βρω (σε ψηφιακή μορφή) όπου έχω ψάξει.

Σε ψηφιακή μορφή εδώ.

Edited by ssouanis
Link to comment
Share on other sites

Έχει κανείς πρόσβαση στο ψηφιακό Γ.Π.Σ. της Σιθωνίας; Γνωρίζει κανείς αν έχει δημοσιευτεί κάπου; Δεν υποτίθεται πως τα εγκεκριμένα είναι πλέον public domain δεδομένα;

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο Google βρήκα ότι το ΓΠΣ του πρώην δήμου Σιθωνίας δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 406/ΑΑΠ/12.9.2008 και η απόφαση του δήμου για τον εντοπισμό των προβλημάτων εφαρμογής του ΓΠΣ αναφέρεται ΕΔΩ. Από αναζήτηση στο ΕΤ, για το 2011, με τις λέξεις κλειδιά "ΓΠΣ Σιθωνίας" εντόπισα το ΦΕΚ 205/ΑΑΠ/11.8.2011 στο οποίο αναφέρονται διορθώσεις σφαλμάτων του ΓΠΣ.

 

 

 

Σε ψηφιακή μορφή εδώ.

 

Ευχαριστώ για την ανάρτηση, έστω και μετά από 2,5 χρόνια, με την ελπίδα ότι θα χρησιμεύσει σε κάποιον, δεδομένου ότι ολοκλήρωσα τότε την εργασία που είχα αναλάβει.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

Κάλιο αργά παρά ποτέ.

Και εγώ όταν είδα την ημερομηνία της δημοσίευσης σου κατάλαβα πόσο άκυρο είναι, αλλά ας μείνει εδώ ως παρακαταθήκη...

Link to comment
Share on other sites

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο Google βρήκα ότι το ΓΠΣ του πρώην δήμου Σιθωνίας δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 408/ΑΑΠ/12.9.2008 και η απόφαση του δήμου για τον εντοπισμό των προβλημάτων εφαρμογής του ΓΠΣ αναφέρεται ΕΔΩ. Από αναζήτηση στο ΕΤ, για το 2011, με τις λέξεις κλειδιά "ΓΠΣ Σιθωνίας" εντόπισα το ΦΕΚ 205/ΑΑΠ/11.8.2011 στο οποίο αναφέρονται διορθώσεις σφαλμάτων του ΓΠΣ.

Συνάδελφε ΜΑΚΑΡ, άλλαξε σε παρακαλώ την ανάρτησή σου, καθώς το σωστό ΦΕΚ είναι το 406/ΑΑΠ/12.9.2008!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ΜΑΚΑΡ, άλλαξε σε παρακαλώ την ανάρτησή σου, καθώς το σωστό ΦΕΚ είναι το 406/ΑΑΠ/12.9.2008!

 

Έχεις δίκιο, διορθώθηκε και ευχαριστώ για τον εντοπισμό του λάθους.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Θέλω να διαβάσω τις διατάξεις του και τη σχέση τους με το διάταγμα του 1978 (εκτός σχεδίου) και στη συνέχεια με το ισχύον σήμερα.

 

είναι εύκολο κάποιος να αναφέρει αριθμό ΦΕΚ/νόμου όπου αναφέρονται οι ισχύουσες διατάξεις για την εκτός σχεδίου δόμηση στη Χαλκιδική?

Link to comment
Share on other sites

όπως διατυπώθηκε το post#1 (επί του οποίου έγινε το quote) μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι η εκτός σχεδίου δόμηση στην Χαλκιδική περιγράφεται σε μεταγενέστερο του 290Δ/1977 ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.