Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Εκτός σχεδίου δόμηση στη Χαλκιδική


Recommended Posts

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

καλημέρα,

μια -απαραίτητη- υπενθύμιση...

Οταν αγοραζετε "γηπεδο" στην Χαλκιδική,

αλλά και όπου αλλού υπαρχουν τιτλοι του υπουργείου Γεωργίας,

 

να ζητάτε και να βλεπετε τον αρχικό τιτλο κτησης

για να ελέγχετε την περίπτωση αν πρόκειται για "εκχερσωμένη δασική 'έκταση"

 

Διοτι στην περίπτωση αυτη μονος σκοπός ειναι η " δενδροκομική καλλιέργεια"

και δεν επιτρέπεται η ανοικοδόμηση

Αρα πρόκειται παντα για χωράφι, μη οικοδομήσιμο.-

{ΑΠ 1399/2007]

 

υγ

ίσως θα έπρεπε να γινει ενα ξεχωριστό τοπικ

με τιτλο " απαγόρευση ανοικοδομησης σε κλήρους προς δενδροκομική καλλιέργεια"

στην κριση των mod...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Μια απορία μπορεις να μου λύσεις ;

 

Οι κατατμησεις των γεωτεμαχίων στη Χαλκιδική σε 30 τεμάχια των 300 μετρων και με ενα δυο ιδιωτικους δρόμους, είναι απο τα γενοφάσκια τους παράνομες ; (ουσιαστικά δε πρόκειται για κατατμήσεις, αλλά για εξ'αδιαιρέτου ποσοστό ; )

 

Για την οικοδομησιμότητα, δε μπαίνω καν στο κόπο να ρωτήσω...

Edited by Kane
Link to comment
Share on other sites

προφανως και δεν ειναι κατατμησεις

ειναι αγοραπωλησίες ποσοστων εξ αδιαιρέτου γηπέδων

απλα καποιος εκανε ενα ατυπο σχεδιαγραμμα με "κοματια" και "δρομους" και τα αριθμησε

και πηρα εγω το 1 εσυ το 2 ο αλλος το 4 κλπκλπ.

Θεμα προς σπουδή,

Εγω δεν εχτισα, εσυ εχτισες, ο διπλανος μου δεν έχτισε, και ο πιο πανω απο μας εχτισε μεν αλλά το έχει ακομα με προσυμφωνο.

δλδ απο τουε 30 εχτισαν οι 15 εχουν και οριστικα συμβόλαια για τα ποσοστα τους... εχτισαν αλλοι 3 αλλα τα εχουν με προσύμφωνα

δεν εχτισαν οι άλλοι 12 μερικοι απο αυτους εχουν οριστικά άλλοι εχουν προσυμφωνα...

Πλήν αυτων, κανεις δεν μπορει να μετρησει αν τα εξ αδιαιρετου ποσοστα αντιστοιχουν στο 100% του όλου γηπεδου ή μήπως οι "δρόμοι" δεν εχουν "μετρησει" στις πωλησεις και αρα ανηκουν στον χωρικο???...

'

Αυτο τον χαμό για αυτά τα εξ αδιαιρετου οφείλει να λυσει το υπουργείο......λέμε τωρα....

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Θα πεί κανείς "ανοίγεις μεγάλη κουβέντα" ή "κανεις λες και δε τα ξέρεις" αλλά...

 

Απορω με το κοσμάκη, που κάνει μια τέτοια επένδυση που απ'το συμβόλαιο ακόμη είναι στον "αέρα".

Που χτίζει τη διόρωφη μεζονέτα με ΟΑ υπογείου/ισογείου - 20 ΟΑ σε εξ'αδιαιρέτου γεωτεμάχιο...αστείο.

 

Η εγώ είμαι αγαθιάρης πολύ, ή συμβαίνει κατι αλλο που δεν εχουμε πάρει χαμπάρι.

 

Υ.Γ. ολα τα παραπάνω αρχισαν να γυρναν στο μυαλό μου τώρα τελευταία που εκπονήσαμε καποια τοπογραφικά για τακτοποιήσεις στην Χαλκιδική για ενα συνάδελφο ΠΜ και τα είδα απο 1ο χέρι.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

ετσι ειναι...

σε αυτα τα "30" που ανέφερα...και ειναι πραγματικά...

προκειται για "κομάτια" το ενα διπλα στο άλλο...που χωριζονται απο 4 δρόμους απο πανω μεχρι κατω...

Ενας εχει αγοράσει τα " δυο" πάνω-πανω , που χωριζονται μεν απο " δρομο"....

Πλήν όμως, θεώρησε καλο να χτισει ενα απίστευτο διοροφο...πέρα ως περα , χτίζοντας και στον δρομο

Αρχοντας...

υγ

προφανώς και δ ε ν εχει κανεις ΟΑ...

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

2 ερωτησεις. Η πρωτη γενικη: Πως ακριβως βρισκουμε ορους δομησης για μια περιοχη, εχει διαφορα για εντος και εκτος σχεδιου? Τι κοιταμε, ΣΧΟΟΑΠ,ΓΠΣ,Σχεδιο Πολης,ΦΕΚ,ΝΟΚ, Πολεοδομικη Μελετη κλπ και ποιες οι διαφορες μεταξυ αυτων και ποιο ειναι πιο ισχυρο και ποιο προγενεστερο των αλλων? Και πως τα ψαχνουμε, βασει νομου, δημου (πχ ΓΠΣ νομου ταδε η Σχεδιο πολης δημου ταδε?) Αν καποιος μπορει να τα αποσαφηνισει και να τα βαλει σε μια σειρα, η αν υπαρχουν καπου στο φορουμ ενα λινκ.

 

Δευτερη ερωτηση. Ξερει κανεις τους ορους δομησης για την Ποτιδεα Χαλκιδικης εκτος σχεδιου? Περα απο τα 4στρ αρτιοτητα, με δικαιωμα 200τμ, ποια ειναι τα πλαγια ορια κλπ?

Edited by charis_r
Link to comment
Share on other sites

ΦΕΚ ΑΑΠ 118/2008 εγκριση ΓΠΣ Μουδανιων [ειναι και η Ποτιδαια]

ΦΕΚ ΑΑΠ 482/08 περι καταφυγιων τουριστικων σκαφων.

για τα εκτος σχεδιου, περαν των απαγορευσεων για αρχαιολογικες ζωνες. κλπ.

[πρεπει να]

σε παραπεμπει στο Δ 270

 

 

αυτα

Edited by dimitris GM
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως βρισκουμε ορους δομησης για μια περιοχη, εχει διαφορα για εντος και εκτος σχεδιου? Τι κοιταμε, ΣΧΟΟΑΠ,ΓΠΣ,Σχεδιο Πολης,ΦΕΚ,ΝΟΚ, Πολεοδομικη Μελετη κλπ και ποιες οι διαφορες μεταξυ αυτων και ποιο ειναι πιο ισχυρο και ποιο προγενεστερο των αλλων? Και πως τα ψαχνουμε, βασει νομου, δημου (πχ ΓΠΣ νομου ταδε η Σχεδιο πολης δημου ταδε?) Αν καποιος μπορει να τα αποσαφηνισει και να τα βαλει σε μια σειρα, η αν υπαρχουν καπου στο φορουμ ενα λινκ.

 

Πολύ απλά. Επίσκεψη στα τοπογραφικά & πολεοδομικά τμήματα όπως έχει κάθε Δήμος (τεχνικές υπηρεσίες ή υπηρεσίες δόμησης, κλπ). Δουλειά από απόσταση δεν γίνεται.

Edited by dsworks
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.