Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Εκτός σχεδίου δόμηση στη Χαλκιδική


Recommended Posts

2 ερωτησεις. Η πρωτη γενικη: Πως ακριβως βρισκουμε ορους δομησης για μια περιοχη, εχει διαφορα για εντος και εκτος σχεδιου? Τι κοιταμε, ΣΧΟΟΑΠ,ΓΠΣ,Σχεδιο Πολης,ΦΕΚ,ΝΟΚ, Πολεοδομικη Μελετη κλπ και ποιες οι διαφορες μεταξυ αυτων και ποιο ειναι πιο ισχυρο και ποιο προγενεστερο των αλλων? Και πως τα ψαχνουμε, βασει νομου, δημου (πχ ΓΠΣ νομου ταδε η Σχεδιο πολης δημου ταδε?) Αν καποιος μπορει να τα αποσαφηνισει και να τα βαλει σε μια σειρα, η αν υπαρχουν καπου στο φορουμ ενα λινκ.

 

Δευτερη ερωτηση. Ξερει κανεις τους ορους δομησης για την Ποτιδεα Χαλκιδικης εκτος σχεδιου? Περα απο τα 4στρ αρτιοτητα, με δικαιωμα 200τμ, ποια ειναι τα πλαγια ορια κλπ?

 

Τα ερωτήματά σου καλύπτουν, σχεδόν, το σύνολο της πολεοδομικής νομοθεσίας και, όπως καταλαβαίνεις, δεν απαντιώνται σε ένα απλό post. Χρειάζεται επίσκεψη στην πολεοδομική υπηρεσία, διάβασμα των σχετικών νόμων, διαταγμάτων, αποφάσεων και εγκυκλίων και, κυρίως, μελέτη της πολεοδομικής νομοθεσίας.

 

Στις απαντήσεις που έδωσαν οι συνάδελφοι, θέλω να προσθέσω ότι η Χαλκιδική έχει διάταγμα για τη δόμηση στην εκτός σχεδίου περιοχή, που είναι διαφορετικό από το ΦΕΚ 270/Δ, όπως ισχύει. Πληροφορίες θα βρεις στις προηγούμενες σελίδες αυτού του νήματος.

Edited by MAKAP
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 219
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το Το συγκεκριμένο Π.Δ/γμα είναι το 846/77 σχεικά με Βιομηχανίες στη Χαλκιδική (συμλ/κό)

 

Γράψε λάθος ..

Το Ειδικό Διάταγμα Χαλκιδικής είναι 290 Δ'.Υπάρχουν αρκετά διαφοροποιημένες διατάξεις σε ότι αφορά στους όρους δόμησης ε.σ. (Απαγορεύεται η διάσπαση όγκου.. φερ' ειπέιν εκτός από 2 ή τρεις περιοχές).Υπάρχουν μετά τα ΓΠΣ με τις χρλησεις γης ... Θέλει προσοχή.!!!

 

 

Παρακαλώ μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις! Χρησιμοποιείτε την δυνατότητα επεξεργασίας (edit). Ευχαριστώ.

DIMITRIS80

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Κάλιο αργά παρά ποτέ.

Και εγώ όταν είδα την ημερομηνία της δημοσίευσης σου κατάλαβα πόσο άκυρο είναι, αλλά ας μείνει εδώ ως παρακαταθήκη...

 

Βασικα μην το λες , είναι χρήσιμο ακόμα και μετα απο 3 χρονια...

 

thanks

 

Παρεπιμπτόντως, επειδή νομιμοποιώ μια κατοικία στην περιοχή, γνωρίζει κανεις τι ισχύει για την απόσταση μεταξύ κτιρίων που βρίσκονται στο ίδιο αγροτεμάχιο? Ισχύει το 2,5 μ μινιμουμ για περιοχές με μέγιστο ύψος < 8.5 (είναι Η< 8.2 για τη συγκεκρυμένη περιοχή νομίζω 7+σκεπή) όπως αναφέρει ο ΝΟΚ ή κάτι άλλο?

Edited by the_architect
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλησπέρα

 

Μήπως κάποιος συνάδελφος γνωρίζει τους όρους δόμησης για τουριστική χρήση στην εκτός σχεδίου περιοχή Βορείως της Ποτίδαιας?

 

(αρτιότητα, σ.δ., πλευρικές αποστάσεις)

 

Το ΦΕΚ118 μιλάει για αρτιότητα 10 στρέμματα. Ισχύει κάτι τέτοιο? Για τουριστικά ισχύει κάτι άλλο?

 

Αν γνωρίζει κάποιος θα με βοηθούσε πάρα πολύ γιατί δεν μπορώ να βγάλω άκρη

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

βορεια της Ποτιδαιας, με το ΦΕΚ Β 425/99 εχει κηρυχθει και οριοθετηθει και Α και Β ζωνη.

σου στελνω ΠΜ

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

 

Με βάση την παραπάνω ερμηνεία της νομοθετικής ρύθμισης έχει εκδοθεί απόφαση από την Νομαρχία Χαλκιδικής μέσω της πολεοδομικής υπηρεσίας της (Πολυγύρου) για την επιπλέον των 200τμ δόμηση.

 

Για άλλες περιοχές της επικράτειας με ειδικά διάταγματα για την μέγιστη δόμηση, η διάταξη του Ν3212/2003 που ανέφερα προφανώς υπερισχύει των ειδικών διαταγμάτων, θέλει όμως διευκρίνηση στις αρμόδιες υπηρεσίες...

αυτη η Απ. Νομαρχη μηπως γνωριζετε ποια ειναι και τι αναφερει?

 

 

 

Μετα απο δικη μου ερευνα και αρχικα με την βοηθεια του dimitris GM βλεπω οτι ισχυει στο 290,

θα επανελθω, μιας και ο SIGIO δεν απαντησε ακομη

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Επανέρχομαι στο θέμα του ειδικού διατάγματος της Χαλκιδικής.

Σε κατά παρέκκλιση άρτιο πριν το 1962 (έχω ελεγξει την "παλαιότητα"), με  πρόσωπο, βαθος εμβαδό 10-15-750τμ, η κάλυψη δόμηση είναι 60 / 100 τμ προφανώς για κατοικία.

Για ανέγερση άλλης χρήσης (καταστήματα), ισχύει το αρθρο 1 του ΠΔ 1985 με 10% κάλυψη και 0,2 δόμηση έως 600τμ?

ή εξακολουθεί η απαίτηση για 60τμ κάλυψη/100 τμ δομηση που αναφέρει το ειδικό φεκ του 1977?

επίσης, το ακίνητο είναι πολύ κοντά σε οικισμό  ~ 200 μ (που όμως δεν είναι "παλιός" για να δικαιούται "ζώνη των 500 τμ"). όμως στο ΠΔ της Χαλκιδικής στο αρθρο 2 λέει ότι δεν εφαρμόζεται εντός ζώνης. μήπως έτσι μπορώ να πω ότι εξασφάλισα τα καταστήματα έτσι και αλλιώς?

 

Για την περσινή συζήτηση (δόμηση 200 ή 200+) το μόνο που μπορώ να συνεισφέρω και γω ειναι ότι απ ότι ξέρω, όντως γύρω στο 2006 με απόφαση νομάρχη, που βασίστηκε στον Ν 3212/03, ξεκαθαρίστηκε επίσημα ότι ισχυει το 200+. όμως αυτό το χαρτί δε το έχω και γω.

επίσης εκτός σχεδίου ξέρω σίγουρα ότι  εξακολουθεί να εφαρμόζεται το ύψος 7μ, ενώ εντός ζώνης πάμε στα 7,50μ.

 

ΥΓ Και σε όλους όσους ασχολουνται περιστασιακά πού και πού με την περιοχή, προσοχή, και πάντα κάντε ένα τηλ στην πολεοδομία ή το δήμο, γιατί τα ΓΠΣ και τα ΣΧΟΑΑΠ ξεφυτρωνουν σα τα μανιτάρια τελευταία. Και τωρα που βιαζονται να ξαπουλησουν, θα συνεχισει το ... ξεφυτρωμα!

Edited by sarcs
Link to comment
Share on other sites

αυτη η Απ. Νομαρχη μηπως γνωριζετε ποια ειναι και τι αναφερει?

 

 

 

Μετα απο δικη μου ερευνα και αρχικα με την βοηθεια του dimitris GM βλεπω οτι ισχυει στο 290,

θα επανελθω, μιας και ο SIGIO δεν απαντησε ακομη

Σου απάντησα και με μήνυμα παλαιότερα ότι τα στοιχεία που αναφέρονται στο έγγραφο αυτό μου τα ανέφεραν στην πολεοδόμια (το έγγραφο δεν το έχω).

 

Για να σιγουρευτείς κάνε μια επίσκεψη στην αντίστοιχη πολεοδομία... δίπλα είσαι!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κανένας συνάδελφος εαν στην περιοχή της Χαλκιδικής έχει βγει κάποιο διάταγμα που να ανφέρει οτι στην εκτός σχεδίου δόμηση το αγροτεμάχιο δεν μπορεί να χτίσει πάνω απο 200μ2?έχω βγάλει έγκριση δόμησης κανονικά για 230μ2 όσα αναλογούν στο εμβαδόν του αγροτεμαχίου μου και τώρα που είναι να πάρω την άδεια δόμησης στον δήμο νέας Προποντίδας μου λένε οτι θυμήθηκαν ένα διάταγμα που ισχύει απο το 2011 και αποφάσισαν να το εφαρμόσουν τώρα.

Link to comment
Share on other sites

ο Δημος Προποντιδος

αποτελειται απο τον πρωην Δημο Μουδανιων και Καλλικρατειας...

 

Δες τα προηγουμενα ποστ...υπαρχουν αρκετες αναφορες....

 

[μηπως ειναι ζωνη Β'  ?]

υγ

 

εν τελει...ας σου πούν το διαταγμα...να το ψαξουμε...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.