Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Καλημέρα

μου έστειλε τελικά ο ιδιοκτήτης την τελυταία χρονολογικά ΣΟΙ (του 1986) και διαβάζοντάς την κατάλαβα ότι -αν και ανεξάρτητα κτίρια με διαοφρετικό χαρακτηρισμό Ι και ΙΙ- επειδή βρίσκονται σε επαφή έχουν θεωρηθεί ως ενιαία οικοδομή.

Μάλιστα, με την ίδια ΣΟΙ, στην διώροφη (παλιά) οικοδομή έχουν αποδοθεί ποσοστά επί του οικοπέδου άρα συμμετέχει κανονικά στα έξοδα. Αυτό που με μπέρδεψε, είναι ότι υπάρχει πίνακας κατανομής χιλιοστών (του 1992, από τον ίδιο μηχανικό) στον οποίο δεν αναφέρεται πουθενά η διώροφη οικοδομή. Βέβαια, αυτός ο πίνακας δεν συνοδεύει κάποια ΣΟΙ (ή τουλάχιστον δεν αναγράφει κάτι τέτοιο, ούτε ο ιδιοκτήτης μου έδωσε κάποια ΣΟΙ του 1992), οπότε δεν ξέρω ποια είναι η ισχύς του.

Στο μεταξύ, έχω ζητήσει από τον ιδιοκτήτη να πάρει αντίγραφα όλων των σχεδίων που συνοδεύουν την ΣΟΙ του 1986 για να καταλάβουμε ακριβώς τι συμβαίνει.

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, ήταν πολύ βοηθητικές!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Όταν στο οικόπεδο έχουμε μόνο μια κατοικία ..πως είναι τα χιλιοστά επι του οικοπεδου;

Αν στο ιδιο οικόπεδο εχω και 2 υπόγεια, θα τροποιηθουν  τα χιλιοστά;

Link to comment
Share on other sites

ειναι κλασμα της υφισταμενης δομησης προς τα συνολικα τμ που χτιζει ενα οικοπεδο με βαση την αξια.

Τα υπογεια δεν παιρνουν χιλιοστα.

 

 

 

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πριν, dimitris GM said:

...

Τα υπογεια δεν παιρνουν χιλιοστα.

Δημήτρη και στο υπόγεια μπορούν να δοθούν χιλιοστά ..... 

φυσικά κατά κανόνα λιγότερα σε αναλογία τμ και με διαφορές στις κατανομές δαπανών ειδικά αν το κτίριο έχει κεντρική θέρμανση ενώ οι χώροι του υπογείου δεν έχουν.

Δεν είναι όμως απαγορευτικό να λαμβάνουν χιλιοστά (όπως πχ οι θέσεις στάθμευσης στις πυλωτές που πρέπει υποχρεωτικά να είναι παράρτημα ιδιοκτησίας στο ίδιο κτήριο)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

σωστα,

με την εξης εννοια

οτι τα χιλιοστα που δινονται στα υπογεια δεν μετρανε στον σδ.

υπο τις διακρισεις του 11 του ΝΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν, dimitris GM said:

....

οτι τα χιλιοστα που δινονται στα υπογεια δεν μετρανε στον σδ.

...

σε κάθε περίπτωση δεν κάναμε συσχετισμό χιλιοστών και ΣΔ.

Μετράνε στην επιφάνεια Οικοπέδου που τους αναλογεί.

Αν λοιπόν σε υποθετικό σενάριο γίνει κατεδάφιση του κτηρίου και βγει εκ νέου άδεια η κάθε διηρημένη που έχει χιλιοστά (άρα και τα υπόγεια) έχει δικαιώματα δόμησης ανάλογα με την δόμηση που τους δίνει το οικόπεδο.

Οπότε και με βάση αυτό αποκτούν δικαιώματα ΚΑΙ στον ΣΔ και με τις νέες διατάξεις που ελέγχουμε τον μέγιστο όγκο και όχι δόμηση, στον Συντελεστή Όγκου που τους αναλογεί.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πριν, gio said:

Όταν στο οικόπεδο έχουμε μόνο μια κατοικία ..πως είναι τα χιλιοστά επι του οικοπεδου;

Αν στο ιδιο οικόπεδο εχω και 2 υπόγεια, θα τροποιηθουν  τα χιλιοστά;

Τα υπόγεια συμμετέχουν στην κατανομή ποσοστών (ανάλογα με τη χρήση), με την προϋπόθεση ότι αποτελούν ξεχωριστές ο.ι.

Επίσης, στην κατανομή ποσοστών, θα πρέπει να ληφθεί υπόψιν και η μελλοντική (καθ' ύψος, ή και κατ΄επέκταση) δόμηση

Edited by tetris
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα συνάδελφοι... για δώστε τα φώτα σας οι καθ' ύλην αρμόδιοι!

Σε κανονισμό ΟΙ του '84 σε πολυκατοικία, αναφέρει οτι το ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΟ ΔΩΜΑ είναι για άπλωμα και τίναγμα χαλιών και κάτι άλλα άσχετα! (π@π@ριές του 1929.. που ζούμε ρε φούστη μου!).

Ο μηχανικός στο πίνακα χιλιοστών, έχει δώσει 100 ο/οο  συνιδιοκτησίας επι του οικοπέδου και σε όλα τα κελιά της σειράς έχει βάλει παύλα (αριθ. διαμερίσματος, αριθ. χώρων, επιφάνεια, όγκοι διαμερισμάτων & κοινοχρήστων, αναλογίες σε ο/οο, με εξαίρεση το κελί ψήφοι και οικόπεδο εξ αδιαιρέτου σε 19,20τμ.

Επειδή μια φωτογραφία = 1000 λέξεις (φωτο), η ερώτηση είναι :

- η οροφή του Γ' ορόφου, θεωρείται δώμα της πολυκατοικίας ή δώμα θεωρείται μόνο η οροφή του κλιμακοστασίου και του Β΄ορόφου?

- Στη Γεν. Συνέλευση, αυτοί οι 100 ψήφοι λαμβάνονται υπόψη στη λήψη απόφασης ή λαμβάνεται απόφαση στους 900 ψήφους

Σημ. Οι στάθμες είναι ενδεικτικές

Ευχαριστώ

20221027_160009.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

(Μεταφέρθηκε στο παρόν θέμα. Pavlos 33)

Καλημέρα σας,

σε οικισμό που δεν επιτρεπόταν η κατασκευή απόληξης κλιμακοστασίου, ο πελάτης μου την κατασκεύασε παρανόμως (η διώροφη οικοδομή χτίστηκε κανονικά με ΟΑ), και τώρα τακτοποιήθηκε με τον ν4495. Μαζί με την απόληξη, τακτοποιήθηκε και ένας μικρός χώρος στεγασμένος με ελενίτ, που λειτουργεί ως λεβητοστάσιο, στο ίδιο επίπεδο (στο δώμα).

Η ερώτησή μου είναι αν τα τετραγωνικά της απόληξης κλιμακοστασίου και της αποθήκης αυτής, καταχωρίζονται ως κοινόχρηστοι χώροι στον πίνακα σύστασης οριζόντιων ιδιοκτησιών που μου έχει ζητηθεί να φτιάξω.

Αν ναι, πώς θα το εμφανίσω στον πίνακά μου; Να σημειώσω ότι δεν υπάρχει δικαίωμα υψούν.

Σκέφτομαι κάτι όπως την εικόνα που επισυνάπτω.

Σε περίπτωση που δεν μπορεί να θεωρηθεί κοινόχρηστος χώρος, κατά την σύνταξη των ηλεκτρονικών ταυτοτήτων για τις αυτοτελείς ιδιοκτησίες και τους λοιπούς κοινόχρηστους χώρους, τα εμβαδά αυτών των επιφανειών πού θα ήταν σωστό να καταχωρηθούν;

Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

image.thumb.png.c891f034663015a90890838acfeff36d.png

Edited by Pavlos33
Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πριν, Jakob said:

... αν τα τετραγωνικά της απόληξης κλιμακοστασίου και της αποθήκης αυτής, καταχωριζόνται ως κοινόχρηστοι χώροι στον πίνακα σύστασης....

κατά κανόνα απόληξη κλιμακοστασίου και λεβητοστάσια τα ορίζουμε ως κοινόχρηστους χώρους και άρα χωρίς χιλιοστά.

Φυσικά εάν η ιδιοκτησία /ες για ειδικούς λόγους θέλει να μη είναι κοινόχρηστα τότε αλλάζει.

Ο πίνακας σου θέλει συμπληρώματα αρκετά και βασικά στήλη ανά όροφο με περιγραφή κοινοχρήστων επιφανειών τους και όγκου.

Δεν κατάλαβα γιατί τονίζεις το "δεν υπάρχει δικαίωμα υψούν". Αφού τώρα φτιάχνεις τον πίνακα αν θέλετε δικαίωμα υψούν το ορίζεις στον πίνακα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.