Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

Οι ''γκαρσονιέρες'' πώς ακριβώς απεικονίζονται στα εγκεκριμένα σχέδια της Πολεοδομίας?

 

Αν απεικονίζονται ως αποθήκες τοτε ναι,μπορείς να δώσεις χιλιοστά σε αυτές για τον ανελκυστήρα.

 

Αν απεικονίζονται ως κοινόχρηστοι χώροι,τότε δεν μπορείς.Θα πληρώνουν όλοι οι συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας για να χρησιμοποιούν οι ένοικοι των ''γκαρσονιερων'' τον ανελκυστήρα.

 

Αυτά

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

οι γκαρσονιέρες παρουσιάζονται ως αποθήκες. Μπορώ να βάλω κοινοχρηστα ανελκυστήρα, αλλά με τι συντελεστή???

Link to comment
Share on other sites

Κανονας δεν υπαρχει.. Προσωπικη μου αποψη ειναι οτι θα αντιμετωπιστουν στην χειτορερη σαν 1ου Οροφου.. Αφου τα κοινοχρηστα ανελκυστηρα εξαρτωνται (εκτος απο το εμβαδον) απο τον οροφο του διαμερισματος.. Απο κει και περα ειναι θεμα "δικαιοσυνης" καθως δεν παυουν να ειναι υπογειες "γκαρσονιερες"..

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Χαζη Ερωτηση : Σε πολυοροφη οικοδομη με υπογειο (γκαραζ και αποθηκες), στα διαμερισματα του ισογειου χρεωνουμε δαπανες ανελκυστηρα?

 

Απορια :Εχω μπερδευτει για το πως τελικα βγαζω τις δαπανες ανελκυστηρα για τα διαμερισματα μιας πολυοροφης οικοδομης. Στο συνολο τους δεν πρεπει να μου βγαινουν 1000?

Link to comment
Share on other sites

Aν η πολυκατοικία έχει βατό δώμα, τότε κανονικά χρεώνεις και τα διαμερίσματα του ισογείου....

 

".....Για τον υπολογισμό των χιλιοστών του ανελκυστήρα δεν υπάρχει κανονισμός στην Ελληνική νομοθεσία.Το μόνο που υπάρχει είναι ο σχετικός Κανονισμός του Ο.Ε.Κ. (Οργανισμός Εργατικής Κατοικίας) που μπορεί να ληφθεί ως πρότυπο και να εφαρμοστεί παντού.

Στο ενημερωτικό δελτίο του ΤΕΕ υπ' αριθμό 2035 της 18/01/1999 ο συνάδελφος Μηχανολόγος-Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Φιλ. Ζαχαριάδης είχε δημοσιεύσει έναν πιο δίκαιο και εξορθολογισμένο τρόπο υπολογισμού των χιλιοστών του ανελκυστήρα βάσει της ταχύτητας, χρόνου επιτάχυνσης και χρόνου επιβράδυνσης του ανελκυστήρα, του ύψους ισογείου και τυπικού ορόφου και των ατόμων που διανέμουν σε κάθε διαμέρισμα ή εναλλακτικά του εμβαδού των διαμερισμάτων....."

 

Το βρήκα,απόφαση του ΔΣ του OEK (87/1977) δημοσιευμένη στο ΦEK 1296/1977.Ψάξε πάντως στο φόρουμ, θα βρεις πολλά γι αυτό το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι μια ερώτηση και από μένα,

 

Οι γονέις μου κατοικούν σε τετραόροφη οικοδομή.Κάθε όροφος έχει δύο διαμερίσματα εκτός από τον 4ο που έχει ένα και στο οποίο κατοικούν οι γονείς μου.Βάσει του συμβολαίου το κάθε διαμέρισμα του 1, 2και 3ου ορόφου έχει 129 χλστ επί του οικοπέδου και το γονιών μου που καταλαμβάνει όλο τον όροφο 147 χλστ.Με ποια λογική έγινε αυτό??Δεν θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερο το ποσοστο από 147 χλστ?.

Τα 79 που λείπουν μέχρι τα 1000 τα έχει κρατήσει ο οικοπεδούχος βάσει του συμβολαίου.

Υπάρχει πιθανότητα παράβασης νόμων ΓΟΚ στη σύνταξη του συμβολαίου?....ή... την έκαναν την πατάτα οι γονείς στα νιάτα τους??:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Η πυλωτή, τα γκαράζ που βρίσκονται σε αυτή και η στοά έχουν πώς μπαίνουν στη σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησίας?

 

Παρατήρηση: Τα θέματα πρέπει να αναρτώνται στην σωστή θεματική κατηγορία.

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής του forum.

Ευχαριστώ, achille.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.