Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

τα χιλιοστα ειναι "1.000"

γι αυτο τα λενε "χιλιοστα":grin:

και αφορουν

α] τα εξ αδιαιρετου χιλιοστα επι του οικοπεδου, που αμα ειναι πανω απο χιλια, εχετε μεγα μπλεξιμο με το ΕΚ

β] τα "χιλιοστα" κοινοχρηστων δαπανων που πληρωνει καθε διαμερισμα

Αν υπαρχει κανονισμος θα τα βρεις ευκολα ολα αυτα.

Θα ρωτησεις και το γραφειο εκδοσης κοινοχρηστων.

Αν δεν υπαρχει κανονισμος και τα κοινοχρηστα τα βγαζει ακομα ο.... συνταξιουχος οικοπεδουχος, νταξ'  εχει ακομα το συνδρομο του οικοπεδουχου...τον αφησατε κι εσεις να κανει κουμαντο...

 Φυσικα, αμα διαβασεις τις σχετικες καταστασεις που αναρτα καθε μηνα, θα δεις  πού κανει λαθος.

 

 

 

 

  • Like 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Χαχα ....σωστός Δημήτρη κι ευχαριστώ για την απάντηση

Δείχνω μηνιαία κατάσταση κοινοχρήστων που τα <<χιλιοστά>> είναι περισσότερα απο 1000 😀 .... το άθροισμα τους βγάζει 1019,70 😀

Ακόμη δεν μου έχουν δώσει το καταστατικό αλλά έχω μηνιαία κατάσταση κοινοχρήστων της εταιρείας...

Συνεπώς ...ή η εταιρεία έχει κάνει λάθος το πέρασμα των % στα διαμερίσματα ή έχει γίνει μαγείρεμα απο τους αρχικούς συνιδιοκτήτες της πολυκατοικίας...🙄

IMG-d959995b43a98e83ab118ec6236bcf0f-V.jpg

Edited by dib
προσθήκη συνημμένου
Link to comment
Share on other sites

Είναι λάθος ο πίνακας. 1000 πρέπει να βγαίνουν. Δες την σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (είτε το κείμενο είτε τον πίνακα)

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και μια τρίτη εκδοχή (η χειρότερη).

Να μην έχει γίνει έλεγχος του αθροίσματος από το συντάκτη του πίνακα.

Οπότε, απαιτείται τροποποίηση της σύστασης, 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

μου έτυχε αυτό σε πολυκατοικία που γίνονταν σύσταση ανά διαμέρισμα.. τα συνολικά χιλιοστά ήταν 1009, κάποιο έπρεπε να έχει 90/1000 και δαχτυλογραφήθηκε 99/1000 ....

Δεν ξέρω αν και πως το θεράπευσαν...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνάδελφε @tetris

Ναι παίζει κι αυτή η περίπτωση που αναφέρεις ... όταν λες συντάκτης να υποθέσω οτι εννοείς ο μηχανικός?

Υποψιάζομαι οτι κατά τη σύσταση του, τα ποσοστά τα ''μοίρασαν'' οι αρχικοί συνοικοπεδούχοι το 1981 ή ο εργολάβος ... και κανένας δεν το πρόσεξε!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ο μηχανικός. Σε ό,τι αφορά στο ποσοστό κάθε ιδιόχρηστου χώρου, δεν έχει σημασία "πώς τα μοίρασαν". Ο συμβ/φος αντιγράφει ό,τι λέει ο πίνακας. Αν λοιπόν το άθροισμα ήταν διαφορετικό από 1000, θα έλεγε στο μηχανικό να το διορθώσει. Δεν υπάρχει περίπτωση να έκανε συμβόλαιο με 1005 ή 993 χιλιοστά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

με δεδομένο:

Τα εμβαδά των διαμερισμάτων, όπου υπάρχει σύσταση οριζόντιας (καθαρά και μικτά) αναφέρονται στον πίνακα ποσοστών που συνοδεύει το συμβόλαιο 

1. Καθαρό εμβαδό είναι όλη η επιφάνεια του διαμερίσματος μαζί με την επιφάνεια των τοίχων (εσωτερικών και εξωτερικών). Εξώστες και ημιυπαίθριοι δεν μετράνε.

2. Εμβαδό κοινοχρήστων είναι το ποσοστό της επιφάνειας των κοινοχρήστων (διάδρομοι, κλιμακοστάσια, είσοδος πολυκατοικίας, λεβητοστάσια, πυλωτή κλπ) που αναλογούν στο διαμέρισμα.

3. Μικτό εμβαδό είναι το άθροισμα του καθαρού εμβαδού και του εμβαδού κοινοχρήστων που αναλογούν στο διαμέρισμα.

 

η ερώτησή μου είναι: αν έχω εμβαδόν ορόφου 100τμ, όπου το διαμέρισμα είναι90τμ, είναι πιθανό στη στήλη του εμβαδού κοινοχρήστων να έχω 12τμ για παράδειγμα και τελικά το μεικτό εμβαδόν να είναι 102?

Edited by Roukat
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.