Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Ποσοστά συνιδιοκτησίας - Κατανομή χιλιοστών


gio

Recommended Posts

1 ώρα πριν, Didonis said:

κατά κανόνα απόληξη κλιμακοστασίου και λεβητοστάσια τα ορίζουμε ως κοινόχρηστους χώρους και άρα χωρίς χιλιοστά.

Φυσικά εάν η ιδιοκτησία /ες για ειδικούς λόγους θέλει να μη είναι κοινόχρηστα τότε αλλάζει.

Ο πίνακας σου θέλει συμπληρώματα αρκετά και βασικά στήλη ανά όροφο με περιγραφή κοινοχρήστων επιφανειών τους και όγκου.

Δεν κατάλαβα γιατί τονίζεις το "δεν υπάρχει δικαίωμα υψούν". Αφού τώρα φτιάχνεις τον πίνακα αν θέλετε δικαίωμα υψούν το ορίζεις στον πίνακα.

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Περιγραφή εννοείτε να πω ότι είναι κλιμακοστάσιο ο κοινόχρηστος ή ό,τι άλλο είναι;

Θέλω να πω ότι δεν μπορεί να χτιστεί κι άλλος όροφος, δεν επιτρέπεται δηλαδή από τους όρους δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 307
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

10 λεπτά πριν, Jakob said:

....

Θέλω να πω ότι δεν μπορεί να χτιστεί κι άλλος όροφος, δεν επιτρέπεται δηλαδή από τους όρους δόμησης.

γιατί νομίζεις πως δεκάδες χιλιάδες συστάσεις που έγιναν τις δεκαετίες του 60-70-80-90 και είχαν πρόβλεψη υψούν είχαν υπόλοιπο δόμησης ??

Το 99,9% μηδέν είχαν και ακόμα έχουν

 

περιγραφή ναι την χρήση

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα,

Φτιάχνω πίνακα κατανομής κοινοχρήστων δαπανών. Στον τελευταίο όροφο, τα διαμερίσματα έχουν την δικιά τους σοφίτα (εσωτερική σκάλα εντός του διαμερίσματος) και κεκλιμένη στέγη. Επισυνάπτω σχηματική τομή.

Χρησιμοποιώ τον πίνακα αυτό, και το ερώτημά μου είναι, τι εμβαδόν και όγκο θα αποδώσω στο συγκεκριμένο διαμέρισμα; Αυτό που έχω σκεφτεί είναι να υπολογίσω τα τετραγωνικά του ορόφου και της σοφίτας, στη στήλη 5, και τον όγκο που περικλείεται από την πλάκα και τη σκεπή, στη στήλη 7. Για την κατανομή των δαπανών, στήλες 9-11, θα δουλέψω με τον όγκο, ενώ για τις ψήφους, στήλη 14, με το εμβαδόν.

sofita.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Σχετικά με την σύνταξη πίνακα χιλιοστών για διώροφο ακίνητο με άδεια του 1975 θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής.

1) Όσον αφορά την κατανομή δαπανών θέρμανσης μπορούμε να θεωρήσουμε ίδιο συντελεστή για τα διαμερίσματα ισογείου και α' ορόφου (=1,00) ή πρέπει να πάμε με ΦΕΚ 631/Δ/85;

2) Σε περίπτωση που προβλέπεται μελλοντική κατασκευή ανελκυστήρα εντός του κοινόχρηστου διαδρόμου αλλά μέχρι στιγμής δεν έχει κατασκευαστεί, θα υπολογιστούν κανονικά οι δαπάνες ανελκυστήρα;

3) Σε περίπτωση που κάποιο από τα διαμερίσματα δεν έχει σώματα καλοριφέρ και δεν είναι συνδεδεμένο με τον κεντρικό λέβητα υπολογίζονται κανονικά τα χιλιοστά δαπανών θέρμανσης;

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Καλησπέρα,

Ποια χαρακτηριστικά πρέπει να αναφέρονται σε μια τροποποίηση σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας (πχ διαχωρισμός μεζονέτας σε 2 διαμερίσματα Ισόγειο και Α όροφο)??

Εννοώ επιφάνεια, μικτή επιφανεια., Επιφάνεια κοινόχρηστων, καθαρό όγκο, μικτό όγκο, κλπ??

Περιγράφεται από κάποιο νόμο, η ο Συμβολαιογράφος αναφέρει οποίο μέγεθος γουσταρει.??

 

Επίσης, στον υπολογισμό των όγκων, ο καθαρός όγκος είναι το καθαρό εμβαδόν επί το καθαρό ύψος (δηλαδή χωρίς τους τοίχους και τις πλάκες??)

Link to comment
Share on other sites

30 λεπτά πριν, johnkostak said:

....Επίσης, στον υπολογισμό των όγκων, ο καθαρός όγκος είναι το καθαρό εμβαδόν επί το καθαρό ύψος (δηλαδή χωρίς τους τοίχους και τις πλάκες??)

ποτέ αυτό.

Στα Download θα βρεις μερικά δείγματα που μπορείς να τροποποιήσεις ή συνεργάσου με έμπειρο σε αυτά τα θέματα συνάδερφο σου.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας όλους

Θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα θέμα που αντιμετωπίζω σχετικά με τα χιλιοστά σε κάθετες ιδιοκτησίες

Είμαι στην διαδικασία έκδοσης αδείας για 5 ανεξάρτητες κατοικίες προς πώληση σε οικόπεδο 1000τμ σε νησί των Κυκλάδων

Το εμβαδόν των  κατοικιών κυμαίνεται από 120 έως 145 τ.μ. Η δόμηση του οικοπέδου  είναι 400 τμ με έξτρα τα πατάρια, σκάλες και κάποιους τοίχους που δεν μετρούν .Η αρχιτεκτονική μελέτη μοίρασε τα 100 τμ των παταριών στους ορόφους 3 κατοικιών ενώ οι άλλες 2 έχουν ορόφους που μετρούν στην δόμηση.

Το ερώτημα είναι πως μοιράζουμε τα χιλιοστά των καθέτων στην σύσταση; Το γραφείο που βγάζει την άδεια μου είπε ότι πάει σύμφωνα με τα δομήσιμα τ.μ.

Λογικό όταν τα ακίνητα έχουν μόνο δομήσιμα τ.μ. ή τα τ.μ. των μη δομήσιμων είναι μοιρασμένα

Όμως στην περίπτωση μου έχουμε κατοικίες με παρόμοια τ.μ χώρων και οικοπέδου αλλά η μια έχει μόνο τ.μ. δομήσιμα και η άλλη ενώ είναι ίδια ή και μεγαλύτερη επειδή έχει δωμάτια στο πατάρι τα δομήσιμα της είναι πολύ λιγότερα με συνέπεια να έχει αρκετά λιγότερα χιλιοστά, αν ακολουθηθεί αυτό το μοντέλο.

Το αρχιτεκτονικό γραφείο λέει ότι πρέπει τα χιλιοστά να συμβαδίζουν με τα δομήσιμα τ.μ. κάθε ακινήτου (Εγώ σκεφτόμουν με τα μεικτά τ.μ )

Όμως ως κατασκευαστής θα έχω το οξύμωρο ότι κατοικίες με περισσότερα τ.μ. (αυτές που έχουν τα πατάρια) και μεγαλύτερη τιμή πώλησης θα έχουν λιγότερά χιλιοστά στην σύσταση

Πως θα το αντιμετωπίζατε;  

Συνημμένα ένα excel με τα τ.μ και τα προτεινόμενα χιλιοστά

Αν κάποιος το έχει αντιμετωπίσει κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη!!

 _bluewave_χιλιοστα.xlsx

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.