Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Καταγγελίες-Αυτόφωρο-Επιπτώσεις


gio

Recommended Posts

Συνάδερφοι μακάρι να μην σας έχει τύχει. Αλλά το μάστορα μου τον πήγαν αυτόφωρο χτες μετά από ανώνυμη καταγγελία για εργασίες χωρίς οικοδομική άδεια. Αυτό που θέλω να μάθω είναι:

  • Μπορεί να γίνει ανώνυμη καταγγελία
  • Εάν θα πρέπει να ανοίξω καρτέλα στο ΙΚΑ, σήμερα αύριο και να μπορώ να του βάλω ένσημα με προγενέστερη ημερομηνία;
  • Ξέρετε αν μετά από καταγγελία πηγαίνει αυτεπάγγελτα στην επιθεώρηση εργασίας και στο ΙΚΑ;
  • Έχετε αντίστοιχες καταστάσεις;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προφανώς η καταγγελία ήταν τηλεφωνική στην αστυνομία.

Η αστυνομία θα στείλει σήμα και στο ΙΚΑ και στην Πολεοδομία. Να τους αναμένεις και τους δύο.

Μην πεις ότι είσαι ο υπεύθυνος μηχανικός του έργου , θα σε πάρει και σένα η μπάλα.

Link to comment
Share on other sites

giyf( αν δεν ξέρετε τι σημαίνει πληκτρολογήστε το στον γούγλη...τι ειρωνία!)

 

http://www.greeklaws.com/fora/lofiversion/index.php?t19629.html

 

Ρίξτε σε όλο μια ματιά και βγάλτε άκρη... εγώ πάντως πιστεύω πως η αστυνομία δεν μπορεί να δέχεται ανώνυμες καταγγελίες γτ δεν θα μπορεί να ελέγξει για συκοφαντική δυσφήμιση (λχ φαταστείτε να καταγγείλει κάποιος ανώνυμα τον πρωθυπουργό...).

 

Νομίζω πάντως πως η πολεοδομία δέχεται μια χαρά τις ανώνυμες.

Link to comment
Share on other sites

Ρωτησα την αστυνομια και μου ειπαν οτι δεχονται την αμωνυμη καταγγελια μια χαρα και πανε για έλεγχο κι ολας. Ακομη και αν ειναι για πλάκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Η αστυνομία όχι μόνο δέχεται την ανώνυμη (τηλεφωνική) καταγγελία αλλά είναι και υποχρεωμένη να διαπιστώσει αν ισχύει, που με λίγα λόγια σημαίνει οτι θα έρθει οπωσδήποτε. Μου έχει τύχει σε ανέγερση πολυκατοικίας να έρθει η αστυνομία 15 φορές (!) γιατί κατά τους... συμπαθέστατους γείτονες λερώναμε, κάναμε φασαρία, κλπ κλπ. Βέβαια σε αυτή την περίπτωση υπήρχε νόμιμη άδεια σε ισχύ οπότε τα όργανα αρκούνταν πάντα μόνο στο να καταγράψουν τα στοιχεία ενός-δυο ατόμων από αυτούς που ήταν στην οικοδομή και έφευγαν.

 

Στην πολεοδομία όμως δεν μπορεί να γίνει ανώνυμη καταγγελία απ'όσο γνωρίζω διότι γίνεται εγγράφως. Όμως δεν κοστίζει κάτι και έτσι πολύ συχνά οι καταγγελίες πέφτουν βροχή γιατί ας μην ξεχνάμε οτι είμαστε λαός με φιλότιμο (εδώ γελάμε!)... Για παράδειγμα στο ίδιο έργο στο οποίο μου είχαν στείλει την αστυνομία 15 φορές είχαν κάνει και 5 αιτήσεις αυτοψίας στην πολεοδομία.:roll: Φανταστείτε οτι η πρώτη ζητούσε να ελεγχθεί το κτήριο για υπέρβαση ύψους όταν είχε μόλις πέσει η πλάκα του 2ου και ενώ η άδεια ήταν για 5 ορόφους! :shock:

 

Δυστυχώς δεν μπορώ να βοηθήσω ως προς το τι γίνεται σε περίπτωση που δεν υπάρχει άδεια. :roll:

Link to comment
Share on other sites

Από περίπτωση που πήγε αυτόφωρο ο ιδιοκτήτης γιατί δεν είχε άδεια για μάντρα που έκτιζε: επικαλέστηκε άγνοια, σταμάτησε τις εργασίες, ορίστηκε δικάσιμος μετά από 7-8 μήνες. Εν τω μεταξύ έβγαλε άδεια, κόλλησε τα αντίστοιχα ένσημα και στο δικαστήριο εμγανίστηκε με την άδεια και απαλλάχθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Από περίπτωση που πήγε αυτόφωρο ο ιδιοκτήτης γιατί δεν είχε άδεια για μάντρα που έκτιζε: επικαλέστηκε άγνοια, σταμάτησε τις εργασίες, ορίστηκε δικάσιμος μετά από 7-8 μήνες. Εν τω μεταξύ έβγαλε άδεια, κόλλησε τα αντίστοιχα ένσημα και στο δικαστήριο εμγανίστηκε με την άδεια και απαλλάχθηκε.

 

....έλληνας...άμα μπορεί να γίνει κομπίνα, θα την κάνει! Πάντως τεράστια τρίπλα αυτή!:P

Link to comment
Share on other sites

Από περίπτωση που πήγε αυτόφωρο ο ιδιοκτήτης γιατί δεν είχε άδεια για μάντρα που έκτιζε: επικαλέστηκε άγνοια, σταμάτησε τις εργασίες, ορίστηκε δικάσιμος μετά από 7-8 μήνες. Εν τω μεταξύ έβγαλε άδεια, κόλλησε τα αντίστοιχα ένσημα και στο δικαστήριο εμγανίστηκε με την άδεια και απαλλάχθηκε.

Ακριβώς ετσι γίνεται. καταγγελια-αυτοψια-αυτοφωρο-δικασιμος-εκδοση οικ.αδ.-απαλλαγη....

Με τα ενσημα δεν ξερω τι γίνεται. Ενημερωνει η αστυνομια το ΙΚΑ;

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που αναφέρω ο ιδιοκτήτης έβαλε τα ένσημα σύμφωνα με την πρόοδο των εργασιών. Δεν ενημερωθηκε το ΙΚΑ από την Αστυνομία, ίσως γιατί ήταν και στο ξεκίνημα των εργασιών.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.