Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Καταγγελίες-Αυτόφωρο-Επιπτώσεις


gio

Recommended Posts

"καταγγελια-αυτοψια-αυτοφωρο-δικασιμος-εκδοση οικ.αδ.-απαλλαγη"

 

Ρε μάγκες όσο διαβάζω καταλαβαίνω γιατί θα πάμε όλοι μαζί στον πάτο...

 

Και μετά μου λες για διαφθορά...

 

Απλώς είστε άπαιχτοι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 33
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

EvanA, δεν υπάρχει περίπτωση να πάμε στον πάτο πρέπει να είμαστε αισιόδοξοι, τώρα όσον αφορά όλα αυτά τα περί καταγγελιών, είναι μέρος της δουλειάς και πρέπει να προσαρμοζεσαι ανάλογα με την περίπτωση. Δε λέω ότι έχουμε τις καλύτερες συνθήκες εργασίας στην Ελλαδάρα μας...

Πάντως εμένα προσωπικά με εξοργίζει κάποιος όταν δηλώνει Μηχανικός και μάλιστα το δημοσιεύει χωρίς να είναι. Ο καθένας στο επάγγελμα του.

Link to comment
Share on other sites

"καταγγελια-αυτοψια-αυτοφωρο-δικασιμος-εκδοση οικ.αδ.-απαλλαγη"

 

Ρε μάγκες όσο διαβάζω καταλαβαίνω γιατί θα πάμε όλοι μαζί στον πάτο...

 

Και μετά μου λες για διαφθορά...

 

Απλώς είστε άπαιχτοι...

 

τι εννοείς ?:confused:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι, εφόσον μιλάμε για καταγγελίες, θα ήθελα να σας ρωτήσω τι γίνεται σε περίπτωση που κάποιος δηλώνει Μηχανικός χωρίς να είναι, π.χ. στον τηλεφωνικό κατάλογο του ΟΤΕ, μπορεί να γίνει καταγγελία στο ΤΕΕ; και αν ναι μπορει να είναι ανώνυμη;

 

Εάν κάποιος δηλώνει Πολιτικός Μηχανικός ή Αρχιτέκτων χωρίς να είναι τότε τιμωρείται με φυλάκιση . Για τις υπόλοιπες ειδικότητες πρέπει να πιαστεί επ΄ αυτοφόρω να ασκεί το επάγγελμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Αστυνομία: μπορεί και τηλεφωνική και ανώνυμη

Πολεοδομία : επώνυμη μόνο πλέον

ΙΚΑ: επώνυμη

ΚΕΠΕΚ: επώνυμη

 

Νόμοι καθορίζουν ότι για το αξιόποινο της πράξεως ενημερώνονται τα αρμόδια δικαστήρια αλλά και άλλοι φορείς που εμπλέκονται....ΙΚΑ, ΔΟΥ, Πολεοδομία.

 

Μέχρι σήμερα δεν έχω συναντήσει περίπτωση που να ενημερώθηκε άλλος φορέας8-)

 

Αυτά ισχύουν και για τελειωμένα κτίσματα ή μόνο κατα τη διάρκεια της ανέγερσης?

Μπορεί δηλαδή κάποιος να κάνει ανώνυμη καταγγελία στην αστυνομία η οποία μετά να ζητήσει εισαγγελική παρέμβαση σε σπίτι που κατοικείται εδώ και 2 χρόνια? Από τη στιγμή που δεν γίνονται εργασίες, την αφορά την αστυνομία? Δεν είναι καθαρά θέμα πολεοδομίας, άρα επώνυμη καταγγελία?

Αφού ζητηθεί εισαγγελική παρέμβαση, μετά τι γίνεται? Καταλήγει στην πολεοδομία τελικά ο έλεγχος νομιμότητας?

Link to comment
Share on other sites

  • 12 years later...

Συνάδελφοι θα μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας στο εξής:

Εντός οικισμού και εντός άρτιου/οικοδομήσιμου οικοπέδου με άδεια 2όροφης κατοικίας του '99, ο ιδιοκτήτης 'εν αγνεία του' από όσο λέει, αποφάσισε  πρίν μερικές μέρες να ξεκινήσει μανδρότοιχο χωρίς άδεια για να οριοθετήσει το οικόπεδό του.

Ύστερα από καταγγελία του γείτονα, πήγαν αυτόφωρο τον εργάτη και σύφμωνα με τον ιδιοκτήτη η υπόθεση θα εκδικαστεί (το πότε δεν το γνωρίζω).

Ήρθε λοιπόν σε εμένα να του βγάλω άδεια για τον μανδρότοιχο η οποία (λογικά) θα χρησιμοποιηθεί μελλοντικά στο δικαστήριο.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι, ενώ έχει υλοποιηθεί ήδη μέρος της μάνδρας, ποιά είναι κατά γνώμη σας η σωστή διαδικασία γι αυτή την υπόθεση? Σκέφτηκα να πάρω τηλέφωνο στη πολεοδομία και να ρωτήσω τι πρέπει να κάνω αλλά φοβάμαι μην εκθέσω τον ιδιοκτήτη.

Μπορείτε παρακαλώ να μου δώσετε μια βασική 1η εντύπωση για το παραπάνω?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, the_topo said:

Μπορείτε παρακαλώ να μου δώσετε μια βασική 1η εντύπωση για το παραπάνω?

Καλησπέρα.

 

Άρθρο 94 του Ν.4495/2017.

 

Επίσης να γράψεις 100 φορές τη φράση 'εν αγνοία' με όμικρον γιώτα γιατί κατεβαίνει η αξία σου ως μέλος του συνδικάτου μας, και κατ' επέκταση η αξία του συνδικάτου μας.

Edited by [email protected]
  • Upvote 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πριν, the_topo said:

 ..αλλά φοβάμαι μην εκθέσω τον ιδιοκτήτη.

Με το να ρωτήσεις στην ΥΔΟΜ, γενικά και αόριστα, δεν εκθέτεις κανέναν. Δεν σε υποχρεώνουν να αναφέρεις τα στοιχεία της υπόθεσης

 

4 ώρες πριν, [email protected] said:

Επίσης να γράψεις 100 φορές τη φράση 'εν αγνοία' με όμικρον γιώτα γιατί κατεβαίνει η αξία σου ως μέλος του συνδικάτου μας, και κατ' επέκταση η αξία του συνδικάτου μας.

Μην είσαι τόσο αυστηρός. Ας το γράψει 99 φορές

και για το λόγο ότι μπορεί να γίνει μπέρδεμα με το λαγνεία

Edited by tetris
  • Like 1
  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2022 at 2:53 PM, [email protected] said:

Καλησπέρα.

 

Άρθρο 94 του Ν.4495/2017.

 

Επίσης να γράψεις 100 φορές τη φράση 'εν αγνοία' με όμικρον γιώτα γιατί κατεβαίνει η αξία σου ως μέλος του συνδικάτου μας, και κατ' επέκταση η αξία του συνδικάτου μας.

Αρχικά ευχαριστώ για το 1ο μέρος της απάντησης σου

Όσο για το 2ο μέρος, βλέπεις 1 κείμενο πλήρως ορθογραφημένο και γίνεσαι τόσο αγενής και προσβλητικός για 1 ορθογραφικό λάθος? Να είσαι σίγουρος ότι η αξία μου δεν θα μειωθεί ποτέ από ένα λάθος εκ παραδρομής όπως ούτε η αξία του συνδικάτου αυτού. Ούτε καν από τη δική σου αγένεια δεν θα μειωθεί η αξία του συνδικάτου. Αντιθέτως, η δική σου μόνο. - Αυτό για εσένα και για όσους αγενείς ενδεχομένως νομίζουν ότι είναι ανώτεροι από οποιονδήποτε συνάδελφο/συνάνθρωπο και εκφράζονται έτσι όπως εσύ. Γιατι εγώ μπορεί να μην είμαι σε αυτή τη κατηγορία (μπορεί όμως και να είμαι) αλλά υπάχρουν άνθρωποι με δυσλεξία ή οποιαδήποτε άλλη αδυναμία/αναπηρία που να έχουν προσπαθήσει πολλαπλάσια από άλλους για να καταφέρουν να κάνουν ένα μόνο ορθογραφικό (και δυο και τρία, δικαίωμά τους) και αξίζουν σεβασμό.

Κατά τα άλλα οι γνώσεις σκέτες χωρίς ευγένεια δεν επαρκούν. Καλή συνέχεια και συγγνώμη σε όλο το υπόλοιπο φόρουμ που σπαταλάει χρόνο για να βλέπει τέτοιες 'συναδελφικές' συζητήσεις.

Edited by the_topo
  • Upvote 5
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2022 at 6:51 PM, tetris said:

Με το να ρωτήσεις στην ΥΔΟΜ, γενικά και αόριστα, δεν εκθέτεις κανέναν. Δεν σε υποχρεώνουν να αναφέρεις τα στοιχεία της υπόθεσης

@tetris ευχαριστώ, είχες δίκαιο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.