Μετάβαση στο περιεχόμενο
Newsletter: Ημερήσια τεχνική ενημέρωση από το Michanikos.gr ×

Δώμα ή Στέγη;


gio

Recommended Posts

Υπαρχει προβλημα στην ταρατσα. Υπηρχε προοπτικη για οροφο επιπλεον που τωρα δεν γινεται, οποτε η κλιση δεν ειναι για ταρατσα με αποτελεσμα χρονια τωρα το βροχινο νερο μα μενει στασιμο επανω και να ποτιζει την πλακα. Ηδη υπαρχει προβλημα στο ταβανι των απο κατω διαμερισματων. Οι λυσεις ειναι:

1. θερμομονωση και επικαλυψη με πλακες

2. ψευτοστεγη με ξυλα/σιδερα και τσιγκο

3. κανονικη στεγη με κεραμίδια.

Το 1 & 3 ειναι τα πιο ακριβα (20000) για μια τοσο μεγαλη επιφανεια.

Το 3 δυσκολο στην χαραξη.

Το 2 το ιδιο αλλα πιο φτηνο.

Καθε βοηθεια και προταση δεκτή!!!

Edited by myri
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 54
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τι εννοείς μεγάλο κόστος ?

 

Σε αυτά που προσθέτεις συνυπολόγισες το κόστος άδειας - φορολογικά - ΙΚΑ, δικές σου ανθρωποώρες ?

 

Εγώ θα σου πρότεινα μια στεγάνωση + θερμομόνωση χωρίς όμως προσθήκη ταρατσοπλακών και πλακιδίων.

 

φράγμα υδρατμών + θερμομονωτικό + ελαφρομπετόν (δώσε ρύσεις + όπλισε ελαφρώς) + στεγάνωση με ασφαλτόπανο ψηφίδας + λευκό ελαστομερές (δεν θυμάμαι πώς το λένε)

 

Μην ξεχάσεις εξαεριστικά σώματα και να οπλίσεις με δομικό πλέγμα (ίσα ίσα όχι υπερβολές) για να αποφύγεις τον κίνδυνο έντονων ρηγματώσεων του αφρομπετόν λόγω των αυξημένων διαστολών-συστολών αφού η μόνωση δημιουργεί θερμοσυσσώρευση.

 

Κόστος αυτών δεν ξεπερνά το 23 € / μ2 στο περίπου.

 

Αυτό θα πρότεινα εγώ και όχι μια δύσκολη μελετητικά και κατασκευαστικά στέγη.

 

Ελπίζω να βοήθησα m8

:wink:

 

 

 

Edit 1 :

 

Μην ξεχάσεις να "στεγνώσεις" την πλάκα σου ( εγώ χρησιμοποίησα κάποτε λάμπες )και να την περάσεις με ειδικά αντιμυκητιακά και χημικά για τέτοιες περιπτώσεις.

 

Εδιτ 2 : Αν είσαι Αθήνα μπορώ να σου προτείνω σωστά συνεργεία

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα στέγη (με κεραμίδια βεβαίως). Στην περιοχή μου πριν αρκετό καιρό έγινε υποχρεωτική η κατασκευή στέγης (και σε υφιστάμενα κτήρια) για λόγους επιεικώς γελοίους. Η βελτίωση της θερμομονωτικής ικανότητας των κτηρίων ήταν τεράστια! Νομίζω ότι μακροπρόθεσμα θα υπάρξει απόσβεση της οικονομικής διαφοράς. Το στέγνωμα ούτως ή άλλως δεν το γλυτώνεις.

 

Συν του ότι δημιουργείς και έξτρα αποθηκευτικό χώρο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και εγώ κάτι με τη σειρά μου.

Στο σπίτι μου έχω στέγη εκτός από ένα μικρό τμήμα δώματος στην ουσία στέγαστρο. Η στεγάνωση χάλασε, εμφανίζονται λεκέδες από την κάτω πλευρά μέχρι του σημείου να στάζουν νερά.

Θέλω να την αντικαταστήσω με νέα στεγάνωση. Το όλο τμήμα είναι μικρό μια λωρίδα 7μ*1μ=7τμ όλα και όλα.

Όπως καταλαβαίνεται δεν υπάρχει θέμα κόστους υλικών γιατί το συνολικό κόστος είναι πολύ μικρό.

Τι θα πρέπει να προσέξω;

Τι υλικά προτείνετε από την εμπειρία σας;

 

1) Θεωρείται απαραίτητο να βάλω φαλτσογωνιές στη συμβολή πλάκας και περιμετρικού τοιχείου για το ομαλό γύρισμα του στεγανωτικού φύλλου;

2) Μου πρότειναν ένα φύλλο με ψηφίδες χωρίς τίποτα άλλο από πάνω. Αρκεί;

3) Θα πρέπει να στεγνώσει ή πλάκα; Αν ναι, πώς; Να περιμένω να κάνει 5 μέρες καλό καιρό με ήλιο;

4) Εξαεριστικά είναι απαραίτητα για αυτό το στέγαστρο;

 

Να αναφέρω εδώ ότι το δώμα των 7μ χωρίζεται από ένα ανεστραμμένο δοκαράκι που έχει μια οπή Φ50 για να περνούν τα όμβρια από το ένα τμήμα στο άλλο για να κατέβουν από τη μία μόνο κατεβασιά που υπάρχει. Αυτό είναι και το αδύναμο σημείο του όλου συστήματος.

5) Τι να κάνω; Μου πρότειναν να επαληφθεί η οπή με ταχύπηκτο τσιμέντο. Αρκεί;

Link to comment
Share on other sites

@ Xάρη

 

Μη βατό εεε ?

 

παίρνει και νερά της κεραμοσκεπής γι αυτό η τρύπα στο ανεστραμμένο ?

 

1) όχι φαλτσογωνιές για το γύρισμα που λες. Βάζεις λάμες στήριξης του πανιού σε περίπτωση που έχεις έντονους αέρες , μεγάλη επιφάνεια και φοβάμαι μην "σηκώσει" το πανί και το πάρει.....Λαικώς μην το πάρει και το σηκώσει :lol: Βέβαια και πάλι υπερβολή είναι καθώς στις γωνίες που γίνεται συναρμογή μπαίνει και ασφαλτικό και πάνω από αυτό επαλειφόμενο ελαστομερές.

 

2) Το σωστό σάντουιτς το περιγράφω πιο πάνω. Αποφάσισε τι δεν σου χρειάζεται και μην το βάζεις. Σκέψου να μην εγκλωβίζεις υγρασία γιατί θα έχεις στον υποκείμενο χώρο ένα ωραίο θερμοκήπιο.

 

3) Ναι περίμενε τον ήλιο. Η επιφάνεια είναι μικρή. Το τεχνητό στέγνωμα δημιουργεί προβλήματα στην πλάκα που πρέπει να τα προσέξεις μετά.

Χάρη η επιφάνεια είναι μηδαμινή. Άστο να στεγνώσει από τον ήλιο αλλά βάλε μετά χημικά αντιμηκυτιακά.

 

4) Όχι εξαεριστικά η εις την μαστορική "παπάδες" για τόσο μικρή επιφάνεια. Βάζεις αν θυμάμαι καλά 1 σώμα ανά 20-25 τετραγωνικά και αυτό για να δημιουργήσεις κύκλωμα αερισμού κάτω απ' το σάντουιτς.

 

5) Πολύ καλή επάλειψη της οπής με ασφαλτικό και μετά μπόλικο ελαστομερές.

 

Tips :

 

Το ασφαλτόπανο να είναι 2,5κιλών kai ψηφίδας....μην ακούσω τίποτα για αλουμινόφυλλο....

Να δείς να βάζουν τις ραφές προς τη μεριά της ρύσης.

Να κάνουν ολική επικόλληση του ασφαλτοπάνου και όχι τσιγκουνιές στο ασφαλτικό.αφού έχει ΚΑΘΑΡΙΣΘΕΙ ΑΡΙΣΤΑ Η ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΠΙΣΣΑΡΙΣΤΕΙ.

Πρόσεχε μην σου βουλώσουν την τρύπα.

Πληρώνεις επιμετρητικά χωρίς φύρα. (το λέω γιατί άκουσα πονηρούς να χρεώνουν τη φύρα του πανιού)

Στην κατεβασιά στο στόμιο θέλει προσοχή να γυριστούν καλά μέσα τα πανιά και να πισσαριστεί πολύ καλά και να μην αφήνει ούτε σχισμή. Πάκτωσε και μια ανοξείδωτη (το τονίζω αν δεν θες να ανεβοκατεβαίνεις) στο στόμιο μέσα στο ελαστομερές και μεγιές σας.....

 

Τέλος σου προτείνω να την κάνεις και μόνος σου. Ωραίο θα είναι. Ένα κοπίδι θές , βούρτσα συρμάτινη για τον καθαρισμό, πινέλα και υλικά.....αααα και φλόγιστρο. Χάρη βάλε εφημερίδα στο κεφάλι και ανέβα....:lol:

 

Αν είσουν εδώ ή είμουν εκεί θα το κάναμε μαζί σαν ωραίοι μάστορες !!! Δεν σου κάνω πλάκα.....είναι εύκολο και διασκεδαστικό.

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά TheoTDM900.

Την προηγούμενη μόνωση την είχα κάνει μόνος μου πριν πέντε χρόνια με αυτοκόλλητο αλουμινόφυλλο αφού πρώτα έκανα μια επάλειψη μ΄ένα ασφαλτικό.

Το πρόβλημα νομίζω δημιουργείται στην τρύπα που ενώνει τα δύο τμήματα. Απορώ τι το κάνανε αυτό το δοκαράκι, στατικά είναι άχρηστο.

Δεν έχω δουλέψει φλόγιστρο για στεγάνωση μόνο για υδραυλικά. Κρίμα που δεν είμαστε στην ίδια πόλη. Θα χε πλάκα να το κάναμε μαζί. :cry:

 

Το γύρισμα το φοβάμαι γι αυτό είπα για φαλτσογωνιά.

Λάμα στήριξης μου πρότειναν να μπει αν και δεν νομίζω να χρειάζεται.

Ο υποκείμενος χώρος είναι εξωτερικός αέρας, (στέγαστρο είναι το δώμα). Το μόνο που θέλω να αποφύγω είναι λεκέδες από εγκλωβισμένη υγρασία.

Ασφαλτικό + ελαστομερές για την οπή. Ακούγεται λογικό. Αυτό το ταχείας πήξεως σκυρόδεμα που μου πρότειναν δεν το κατάλαβα.

 

Μου έκανε εντύπωση αυτό που λες για τις γωνιές, ασφαλτικό+ελαστομερές. Μήπως μια δεύτερη στρώση από ασφαλτικό τοπικά θα ήταν καλύτερα;

 

Για το κόστος μου είπαν κατ' αποκοπή 250~300€ δηλαδή 300€ υλικά+εργασία. Είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

Χάρη δεν ξέρω τι το θέλανε το ταχύπηκτο ? :shock:

 

Χάρη εκεί που γυρνάει φαντάσου έχεις ασφαλτικό από κάτω και κολλάς και από πάνω στην ακμή του πανιού βάζεις αρκετό ελαστομερές.

 

Σαν να βάζεις τσίχλα σε άκρη Α4 σελίδας :lol:

 

Καλά είναι 250€ καθώς δεν έχεις αξιόλογα μεγέθη για να τους πας επιμετρητικά. Είναι λίγο και θα πληρώσεις κατ' αποκοπήν . Αν αναλογιστείς υλικά κανά 50 ευρώ + 2 μεροκάματα + κέρδος μάστορα.....βγαίνει καλό μεροκάματο για τα παιδιά.

 

Γι αυτό σου λέω κάντο εσύ. Σιγά την επιστήμη. :lol:

 

 

ααααα και το δοκαράκι θα το ντύσεις εννοείται εεε...

Link to comment
Share on other sites

Γιατί τέτοιο φτύσιμο στις φαλτσογωνιές? Από συμφραζόμενα κατάλαβα (διορθώστε με βεβαίως) ότι απορρίφθηκε ως στοιχείο διατήρησης του φύλλου στη θέση του. Εγώ για να πω την αμαρτία μου μόνο στο χαρτί (οθόνη δηλαδή) τα έχω κάνει αλλά όσες οικοδομικές λεπτομέρειες και να δούλεψα φαλτσογωνιά είχανε κάτω από το φύλλο, για να μην ''τσακίσει''. Το οποίο δεν είναι και τίποτα τρομερό...λίγη πατητή τσιμεντοκονία. Καλό βέβαια να προβλέπεται και μια οριζόντια εγκοπή/σκοτία στο περιμετρικό στοιχείο (τοίχος ή άλλο) ώστε το(α) φύλλα να μαγκώνουν μέσα.

 

Εγώ από την άλλη τρομάζω με τα μερεμέτια και δεν ασχολούμαι. Άστε που πρέπει να χτίσω και το μύθο (επ, ποιος έπεσε κάτω απ΄τα γέλια?)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.