Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσομοίωση δοκού Ζ και διαφράγματος ανισοσταθμίας πλακών


 

Recommended Posts

Όταν έχετε μια ανισοσταθμία πλακών της τάξης του 1,50μ πώς προσομοιώνετε:

1) τα διαφράγματα,

2) τη δοκό Ζ που δημιουργείται στο σημείο της ανισοσταθμίας και

3) τη θεμελίωση, στην ίδια στάθμη ή όχι;

 

Συνήθως, τέτοιες ανισοσταθμίες αντιμετωπίζω σε διώροφα συγκροτήματα με υπόγειο ή όχι και χωρίς πρόβλεψη ορόφου.

 

Ορίζετε διαφορετικές στάθμες ανά 1,50μ ή ορίζετε μία στάθμη με δύο διαφράγματα; (Αυτή είναι η δικιά μου επιλογή).

 

Αντί για δοκό μήπως βάζετε τοίχωμα στο όριο της ανισοσταθμίας; (Έτσι το αντιμετωπίζω εγώ γιατί δημιουργούνται κοντά υποστυλώματα, είναι δύσκολη και ίσως λάθος η προσομοίωση με γραμμικά στοιχεία και τα κενά που μένουν για να γεμιστούν με τοιχοποιίες, ύψους 1,35μ συνήθως, είναι πολύ μικρά για να πω ότι θα γλιτώσω μπετά αν δεν κάνω τοίχωμα το οποίο μπορεί να είναι και πάχους 0,20μ.

 

Τη θεμελίωση αν έχω μία μόνο ανισοσταθμία την κάνω στο ίδιο επίπεδο εφόσον δεν έχω βράχο.

Αν όμως έχω τρία τμήματα με 1,50μ διαφορά το ένα από τ' άλλο τότε αναλόγως μπορεί να κάνω και δύο επίπεδα θεμελίωσης χωρίς να χωρίσω το κτίριο με αρμό.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Προσωπικά, για ανισοσταθμίες που απαιτούν δοκό Ζ μεγαλύτερο από 70εκ καταφευγω στην λύση των διαφορετικών επιπέδων (ορόφων).

Αν μπορώ να βάλω τοιχείο στην άκρη των δοκών βάζω και εγώ τοιχείο, αλλά όχι πάντα.

Την θεμελίωση προσπαθώ και εγώ να την κάνω ισόσταθμη.

Link to comment
Share on other sites

Mεχρι 1 m δινω μια σταθμη με υψος οροφου τον μ. ορο.

Την δοκο Ζ εγω την δινω ως ορθογωνικη.Νομιζω ειναι δυσμενεστερο.

Για πανω απο 1,5 m δινω δυο σταθμες.

Αυτο που λες Χαρη για δυο διαφραγματα σε 1 σταθμη καλο ειναι να το τσεκαρεις με την εταιρεια του προγραμματος γιατι μπορει να υπαρχει προβλημα στην μαθηματικη επιλυση που να μην το παρεις ειδηση.Στο δικο μου πχ μου ειπαν να το κανω μονο οταν εχω πραγματικα δυο τελειως ανεξαρτητα διαφραγματα για τον λογο που προανεφερα.

Για την θεμελιωση κανω αυτα που λες και εσυ.

Αυτο που λες με τα τοιχεια , εννοεις φανταζομαι καθετα στα ανισοσταθμα ?

Link to comment
Share on other sites

avgoust

Το Fespa δεν χρησιμοποιείς;

Πώς θα καταλάβει το πρόγραμμα ότι έχεις δύο τελείως ανεξάρτητα διαφράγματα;

Μάλλον τι εννοείς ότι έχεις δύο τελείως ανεξάρτητα διαφράγματα;

Ένας κόμβος δεν μπορεί να ανήκει σε δύο διαφράγματα.

 

Επειδή έχω το Fespa δεν μπορώ να δώσω ορθογωνική διατομή γιατί δεν θα προσομοιώσω σωστά το διάφραγμα.

Όταν έχεις δύο στάθμες ή ακόμα και ένα αλλά μεγάλη στο ύψος δοκό Ζ θα προσομοιώσεις με δύο δοκούς αναγκαστικά, Δ6.1(0) και Δ6.1(1) όπως φαίνεται στη φωτογραφία 1. Αυτό θεωρώ ότι είναι το πρόβλημα. Τι χαρακτηριστικά θα έχουν οι δύο δοκοί που θα αντικαταστήσουν τη Ζ;

Το τοίχωμα εννοώ παράλληλα στην ανισοσταθμία, δηλαδή οι δοκοί Δ6.1 να γίνουν τοίχωμα από πάνω μέχρι τη θεμελίωση.

 

-1.jpg

-2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δουλευω με το STRAD και στην περιπτωση ανισοσταθμιας εχει μια ουσιαστικα οριζεις ενα διαφραγμα και δηλωνεις πια απο τις πλακες που ανηκουν σε αυτο το διαφραγμα ειναι σε αλλο υψος απο τις λοιπες..Και στο STRAD για να καταλαβει τη διαφραγματικη λειτουργια πρεπει να δωσεις δοκο Τ ή Ζ οποτε στην περιπτωση ανισοσταθμιας υποχρεωτικα Ζ.

Οσον αφορα τη δοκο Ζ για θεμα προσομοιωσης δεν εχει καποια ξεχωριστη αντιμετωπιση νομιζω απο τις ορθογωνικες...παιρνει φορτια και απο τις δυο πλακες δεξια αριστερα..Το ιδανικοτερο ισως (προσωπικη γνωμη)θα ηταν να οριζαμε δυο διαφορετικες δοκους(η ψηλοτερη πλακα παταει στην πανω δοκο, η χαμηλοτερη στην κατω) οι οποιες να πατανε η μια πανω στην αλλη και μεταξυ τους να ειναι ακαμπτα συνδεδεμενες με ενα διαμηκες στοιχειο μεγαλης ακαμψιας...δεν ξερω αν αυτο ειναι δυνατο σε καποιο προγραμμα απλα μια σκεψη κανω.

Συμφωνω με τη λογικη της ισοσταθμης θεμελιωσης...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα συμφωνήσω με τον avgoust μέχρι 1 m δίνω μία στάθμη..

Στο FESPA έτσι και αλλιώς δεν έχει και τόσο έννοια το διάφραγμα (πχ όπως στο SAP2000 master-slave node) απλώς το Ιz πολλαπλασιάζεται με 10000

 

Επίσης την δοκό την δίνω ορθογωνική νομίζω έτσι λέει και στο manual (1 δοκό όχι 2)

 

Τέλος στα σημεία που υπάρχει η ανισοσταθμία φροντίζω να έχω τοιχώματα κατά μήκος της

Link to comment
Share on other sites

Άντε μέχρι 1μ να δίνουμε μία στάθμη.

Αν η διαφορά είναι 1,5μ τι γίνεται;

Τότε θα δώσουμε δύο στάθμες, δύο δοκούς Ζ (δείτε φωτό);

Link to comment
Share on other sites

E ναι... :)

Πάντως να βάλουμε τοίχωμα όλη την δοκό όπως προτείνεις το βρίσκω λιγάκι υπερβολικό ...ενώ αν βάλεις υποστυλώματα-τοιχώματα πιστέυω είναι καλλίτερο και το κτίριο ως σύνολο έχει την δυσκαμψία του στο σημείο εκείνο ...

Τώρα αν δεν σε βολεύει αρχιτεκτονικά τότε κάνεις αναγκαστικά έλεγχο κοντού υποστυλώματος (με 2 δοκούς)

 

Βέβαια οροφή υπογείου το κάνω όπως λες :τοίχωμα τα θεμέλια ως στην πλάκα (του υπογείου)... και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο

 

Το κακό είναι ότι στο fespa μετά πρέπει να διορθώσεις τα σίδερα

 

Ξέχασα ... σύμφωνα με τις διαλέξεις του καθηγητή μου στα μπετά (Μ. ΦAΡΔHΣ) η δοκός Ζ λειτουργεί ως πάκτωση για την πλάκα

Link to comment
Share on other sites

Τα ανοίγματα που μένουν μεταξύ των δοκών Ζ όταν έχουμε ύψος ορόφου 3μ, πάχη πλακών 0,15μ και ύψος ανισοσταθμίας 1,50μ είναι 1,35μ. Πολύ μικρά και για αυτό προτιμώ να κλείνουν και αυτά με σκυρόδεμα για να μην έχω και κοντούς στύλους.

 

Η προσομοίωση όπως την έδειξα στην εικόνα με ραβδωτά στοιχεία είναι προβληματική γιατί χρειάζονται δύο δοκοί και όχι μία Ζ ή ορθογωνική ή ό,τι άλλο θέλετε.

Ο gkol πρότεινε δύο δοκούς συνδεδεμένες μ' ένα διαμήκες στοιχείο μεγάλης δυσκαμψίας. Ποιοι όμως κόμβοι θα ενώνονται; Μήπως να βάζαμε χιαστί;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.