Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Προσομοίωση δοκού Ζ και διαφράγματος ανισοσταθμίας πλακών


 

Recommended Posts

Νομίζω ότι τετοιες ανισοσταθμίες πρέπει να αποφεύγονται. Μέχρι 50 εκ. εντάξει. Από κεί και πάνω υπάρχει πρόβλημα κοντών υποστυλωμάτων και

επιβάρυνσης των ποιό κοντών στύλων. Οι τέμνουσες που θα παραλάβουν οι στύλοι είναι αντιστρόφως ανάλογες του ύψους^3. Στό παράδειγμα αυτό 3-->4.5 έχουμε (4.5/3)^3=3.375 !. Άρα οδηγούμε εκεί τις τέμνουσες και τις ροπές σ αυτούς τους στύλους. Επόμενο είναι με τον ικανοτικό που θα προκύψει εκεί λόγω της δοκού τα εντατικά μεγέθη να αυξηθούν κι άλλο πολλαπλασιαζόμενα με αcd=3.5. Δηλαδή δάσος από σίδερα. Κι όλα αυτά γιά τον σεισμό σχεδιασμού με Α/g=0.16 καί θεωρώντας ότι έχουμε πλαστική συμπεριφορά. Όταν λοιπόν θα γίνει ο σεισμός της Αθήνας του 1999 στον οποίο παρατηρήθηκαν σε κάποιες περιοχές Α/g=0.4 και περισσότερο όλα αυτά περι πλαστιμότητας θα πάνε περίπατο, γιατί η πλαστιμότητα δεν μπορεί να λειτουργήσει μέσα στό δάσος. Αντίθετα σε μία

ισοζυγισμένη κατασκευή έχουμε μικρά ποσοστά οπλισμού και μπορεί να λειτουργήσει η πλαστιμότητα έστω κι όταν Α/g=0.40

Εγώ δεν θα το σκεφτόμουν καν ακόμη και να κάνω ξεχωριστά κτίρια,με αρμό, σε τέτοια υψομετρική διαφορά (1.50)

Γιά τον αν είναι πάκτωση η άρθρωση, σαφώς και είναι πάκτωση επειδή αυτή η δοκός έχει μηδενική αξονική στροφή σε όλα τα σημεία της. Αν δεν

είχε μηδενική στροφή αυτο θα σήμαινε ότι οι πλάκες παραμορφώνονται μέσα στο επιπεδό τους, το οποίο είναι άτοπο.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 44
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Τα κοντά υποστυλώματα τα αντιμετωπίζεις κάνοντας τις δοκούς που αφήνουν κενά ύψους 1,35μ, τοίχωμα πάχους 0,20μ από τη θεμελίωση έως την οροφή.

 

Πάκτωση είπαμε ότι είναι αλλά και πρέπει να οπλίζεται ως πάκτωση με πρόσθετα σίδερα αλλιώς θα ρηγματωθεί και θα συμπεριφερθεί ως άρθρωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

1. Την προσομοίωση της πάνω ανισοσταθμίας (οροφή ισογείου) θα την προσομοιώσω σε μία στάθμη με δοκό 0.70 μορφής "Ζ".

Συμφωνείτε?

Αν ναι τι προτείνετε σαν ύψος ορόφου κατά τη λογική του Fespa Η=(Η1+Η2)/2 μιας υπάρχει αυτός ο αχταρμάς ανισοσταθμιών?

2. Για το δάπεδο υπογείου τι λέτε? Μία στάθμη και πάλι? Και αν ναι θα τη βάλω με ύψος 0.00 έτσι ώστε να η ανάλυψη τέμνουσας να ξεκινά από το 0.00? Στην εν λόγω ανισοσταθμία θα υπάρχει τοιχίο υπογείου σε όλο το μήκος της.

3. Τα υποστυλώματα-τοιχεία τα οποία βρίσκονται στο εκτός υπογείου τμήμα, θα τα ενώσω με τοιχίο 0,20 cm. Να το περάσω στην προσομοίωση ή να τα αφήσω ασύνδετα?Ουσιαστικά αν τα συνδέσω θα περιγράφω ένα μεγαλύτερο από το υπάρχον υπόγειο.

 

Το κτήριο μονώροφο χωρίς πρόβλεψη.

 

150m.gif

Link to comment
Share on other sites

ilias, δεν θα σου αρέσει η απάντηση μου... Εγώ θα προσομοίωνα έναν όροφο υπόγειο (με το μπαζωμένο τμήμα) και απο κει και μετά το ισόγειο. ΣΠεριμετρικά του μπαζώματος δεν θα βάλεις τοιχία υπογείου;

Link to comment
Share on other sites

ilias, δεν θα σου αρέσει η απάντηση μου... Εγώ θα προσομοίωνα έναν όροφο υπόγειο (με το μπαζωμένο τμήμα) και απο κει και μετά το ισόγειο.

Γιατί να μην μου αρέσει?

Αυτό σκέφτομαι και γω αλλά δεν ξέρω αν είναι και η καλύτερη προσομοίωση γι΄αυτό ζητάω ιδέες.

Για το ύψος του ισογείου ορόφου Η=(Η1+Η2)/2 τι λες?

 

Περιμετρικά του μπαζώματος δεν θα βάλεις τοιχία υπογείου;

Ναι αυτό λέω ότι θα βάλω.

Άρα τα προσομοιώνω μου λες?

Link to comment
Share on other sites

Προσομοίωσε τα τοιχεία κανονικα. Στην ουσία προτείνω υπόγειο όροφο όλο και την μπαζόπλακα (δάπεδο ισογείου) να την δείξεις είτε ως κενό, είτε ως κανονική πλάκα ανωδομής.

 

Αυτά είναι τα λάθη των ιδιοκτητων... Τμήμα υπογείου σε οικόπεδο χωρίς κλίση. Δεν μπορείς να τους μιλήσεις και να το κάνουν όλο υπόγειο;

Για το Η=(Η1+Η2)/2 ψηφίζω ΝΑΙ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορείς να τους μιλήσεις και να το κάνουν όλο υπόγειο;

Έχουν αρχιτεκτονικούς περιορισμούς στο ότι το υπόγειο θα πρέπει να εξέχει εκτός εδάφους έως 1.50 m, οπότε με βάση τις ανισοσταθμίες που τις θέλουν υποχρεωτικά, το τμήμα που φαίνεται τώρα μπαζωμένο θα έχει ύψος 2.05, οπότε καθαρό 1,95 (με 15αρα πλάκα). Αν βάλεις και την κρέμαση των δοκών καταλαβαίνεις.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά καλύτερα να θεμελιώσεις πιό χαμηλά 0,85μ και το 1,95 να γίνει 2,80 παρά αυτό που σκέφτεσαι.

Ναι αλλά στην πολεοδομία το ύψος υπογείου για να μην μετρήσει στη δόμηση πρέπει να είναι έως 3 μ, οπότε επαγωγικά προκύπτει μη κατασκευάσιμο υπόγειο το μπαζωμένο τμήμα. Όποτε κατά την σύγκριση αρχιτεκτονικών-στατικών, αν δείξω διαφορετικά τα στατικά θα έχω πρόβλημα. Κατασκευαστικά τώρα τι θα κάνουν............δεν προχωράω για ευνόητους λόγους 8-)

 

Και μιλώ με όλο το θάρρος που σου έχω ilias...

Φυσικά acnt :wink:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.