Μετάβαση στο περιεχόμενο

Άδεια ανέγερσης λυόμενου


Recommended Posts

Μήπως γνωρίζει κανείς τον τρόπο έκδοσης οικοδομικής άδειας για λυόμενο 50τμ σε περιοχή εντος σχεδίου πόλεως; Ευχαριστω.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω βγάλει άδεια. Δεν έχει καμιά διαφορά αν το σπίτι είναι από σκυρόδεμα, προκατασκευασμένο, λυόμενο κλπ παρά μόνο στον τρόπο υπολοιγισμού ΙΚΑ. Θέλεις κανονικά Αρχιτεκτονικά, Στατικά κλπ.

Link to comment
Share on other sites

δικαιολογητικά 1.)αίτηση έγκρισης λυόμενου2) αρχιτεκτονική - στατική -θερμομόνωση-πυροπροστασία κ.λ.π. 3)πιστοποιητικό διαπιστευμένων εργαστηρίων πιστοποίησης 4) σχέδια κατασκευαστικών λεπτομερειών που αποδεικνύουν το λυόμενο χαρακτήρα5) τεχνική έκθεση και περιγραφή

διαδικασία 1) έλεγχος τήρησης των κτιριακών διατάξεων ΓΟΚ και των μελετών που κατατήθονται 2) ελεγχος σχετικά με τηνγνησιότητα και την πρωτοτυπία της κατασκευής ως προς το κατασκευαστικό σύστημα3)Ελεγχος πιστοποιητικών υλικών κατασκευής4)Συπληρωματικά στοιχεία για την τεκμηρίωση του κατασκευαστικού συστήματος5) εισήγηση της υπηρεσίας προς το ΚΣΧΟΠ για σχετική γνωμοδότηση5) έγκριση σχετικής απόφασης έγκρισης τύπου

Επιπλέον αν είναι εκτός σχεδίου τα διακαιολογητικά από το δασαρχείο καθώς και βεβαίωση αρχαιολογίας και ότι άλλο έγγραφο απαιτείται για άδεια οικοδομής και για κανονικό κτίριο

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δηλαδή για την έκδοση οικοδομικής άδειας για προκατ οικία 80 τμ μεζονέτα ποιο είναι το ποσό που μπορεί να απαιτείται περίπου.Αν μπορούσατε να μου δίνατε μια προσέγγιση ή καποια πληροφορία για να έχω στο μυαλό μου ένα ποσό.

Link to comment
Share on other sites

Αν μπορούσατε να μου δίνατε μια προσέγγιση ή καποια πληροφορία για να έχω στο μυαλό μου ένα ποσό.

 

Μπορείτε κάλιστα να λάβετε μια υπεύθυνη απάντηση και ίσως προσφορά αν επισκεφθείτε έναν μηχανικό από κοντά ο οποίος θα συμπεριλάβει και τις όποιες ιδιαιτερότητες υπάρχουν στην περίπτωσή σας. Εάν δε, θέλετε να έχετε και άλλες προτάσεις, απλά επισκεφθείτε περισσότερους μηχανικούς.

 

Τέλος σας παραπέμπω στο πρώτο μέρος της υπογραφής μου.

Link to comment
Share on other sites

ειχε απαντησει ο γιαννης με τον zavi πόσο πάει τις προάλλες, ειναι μεγάλο το εύρος

 

 

Ναι εντάξει, νομίζω ότι είναι ουτοπικό να περιμένουμε πλέον από τον κάθε ιδιώτη που μπαίνει για μια δημοσίευση, να έχει διαβάσει αναλυτικά όλους τους κανόνες συμμετοχής.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

MEGA παραμύθι συνάδελφοι όπως καλά θα ξέρετε πουλάνε εταιρίες προκατασκευασμένων κατοικιών - λυόμενων κλπ.

Η αβάσιμη πιπίλα τους είναι πως λένε στον κόσμο που αγωνιά πως το λυόμενο-τροχοβίλες κλπ δεν θέλουν οικοδομική άδεια.

MEGA BURDA!

Οι εν λόγω εταιρίες πολλές φορές (όχι όλες) όταν τους ζητάς πιστοποιητικά ως μηχανικός, αρχίζουν μια ιστορία δίχως τέλος

περιγράφοντάς σου τον τρόπο κατασκευής....

Οι εν λόγω εταιρίες πολλές φορές (όχι όλες) όταν τους ζητάς βάσει ποιού Νόμου βασίζονται και λένε στους υποψήφιους αγοραστές

πως δεν χρειάζεται οικοδομική άδεια, μου έχει τύχει να μου προσφέρουνε στεγνά μίζες για να πείσω τον πελάτη να αγοράσει από αυτούς

αδιαφορόντας για την αρχική ερώτηση.

Οι εν λόγω εταιρίες πολλές φορές (όχι όλες) όταν τους ζητάς πληροφορίες για τρόπους σύνδεσης με δίκτυα κοινής ωφέλειας βρίσκουν λύσεις

όπως δεξαμενές, βόθρους, φωτοβολταικά, ανεμογεννήτριες κλπ.

MEGA Προσοχή λοιπόν συνάδελφοι (κυρίως νέοι) και MEGA ΠΡΟΣΟΧΉ πελάααααααατες μου!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.