Μετάβαση στο περιεχόμενο
Ακολουθήστε τη νέα μας σελίδα στο Facebook! ×

Κατάτμηση οικοπέδου: Πρίν ή μετά την έκδοση οικοδομικής άδειας;


Recommended Posts

Απανατούσα στο αρχικό ερώτημα γι'αυτό η παρεξήγηση ...

 

απο ότι κατάλαβα η οικ. άδεια εκδόθηκε με 11 στρ εντός οικισμού το 1995 και το 1996 τα 9 στρ. βρέθηκαν εκτός οικισμού; θεωρώ ακόμη και την πρώτη διαδικασία "ύποπτη" πόσο μάλλον την δεύτερη

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια καλώς έχει εκδοθεί, η οικοδομή βρίσκεται εξ ολοκλήρου στο τμήμα εντός του οικισμού, οι πλάγιες και όπισθιες αποστάσεις τηρούνται, η επιτρεπόμενη δόμηση δεν έχει εξαντληθεί.

Η συμβολαιογράφος που εκάνε το συμβόλαιο είναι καλυμμένη αφού χρησιμοποίησε τοπογραφικό που συντάχθηκε 15 μήνες νωρίτερα, ο μηχανικός που έκανε το τοπογραφικό του συμβολαίου είναι κι αυτός καλυμμένος για τον ίδιο λόγο. Το πρόβλημα μου είναι τι γράφω εγώ σήμερα όπου το εντός οικισμού τμήμα των 2στρ. με το κτίριο πάει για πώληση. Κατά τη γνώμη μου έχουμε δύο αρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα. Με μία αναθεώρηση οικοδομικής άδειας για νέο τοπογραφικό και νεο διάγραμμα κάλυψης τα κάνω όλα νόμιμα και καθαρίζω, ή αντιμετωπίζω κάποιο άλλο κίνδυνο που μπορεί να μην τον έχω σκεφτεί (άκυρη κατάτμηση, πολεοδομία κτλ);

Link to comment
Share on other sites

Αποψή μου , αφού με την κατάτμηση δημιουργήθηκαν 2 άρτια (?) και οικοδομήσιμα (?) τμήματα και εκεί που υπάρχει η οικοδομή τηρούνται οι πολεοδομικές διατάξεις για το κτίριο και την κάλυψη-δόμηση- αποστάσεις, καλώς έγινε.Τώρα θα ενημερώσεις το φάκελλο της πολεοδομίας με τα στοιχεία που λες και με το συμβόλαιο της κατάτμησης και αλλαγή ονόματος αδείας και πιστεύω πως καθάρισες..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Εντός οικισμού <2000 κατοίκων σε οικόπεδο 5 στρεμμάτων (αγρόκτημα που έγινε οικόπεδο με την επέκταση οικισμού) με 2 κτίσματα μέσα αν τα οικόπεδα που προκύπτουν από κατάτμηση που θα κάνω:

α) πληρείται η απαίτηση για εμβαδόν και πρόσωπο

β) τα κτήρια είναι νομίμως υφιστάμενα σύμφωνα με τις σημερινές διατάξεις (αποστάσεις μετά την κατάτμηση δλδ)

είμαι καλυμμένος;

 

Πρέπει να είναι ιδιοκτησία υποχρεωτικά; Αν το οικόπεδο είναι κληροτεμάχιο παίζει ρόλο όπως τα αγροκτήματα; Χρειάζεται νομιμότητα την έννοια του 4014; Χρειάζεται να κοιτάξω κάτι περισσότερο απ όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...

σε οικόπεδο εντός σχεδίου βιπε εμβαδού 40 στρ. βγήκε άδεια δείχνοντας στο τοπογραφικό τμήμα του οικοπέδου 2στρ.

Αφού δεν εχει γίνει κατάτμηση του οικοπεδου είναι δυνατόν αυτό να έχει συμβεί? Βάση ποιας νομοθεσίας?

Edited by Largy
Link to comment
Share on other sites

ναι στο φεκ εχει τους ορους δομησης, αναφερει ελαχιστο εμβαδον για την αρτιοτητα πχ 2000

αλλα εγω ρωτω αν χρειαζεται να εχει γινει κατατμηση.

Το νεο κομματι των 2000τμ θεωρειται οικοπεδο και θα πρεπει να ισχυουν οι αποστασεις απο τα πλαινα και πισω ορια του?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε largy στις δύο αράδες που γράφεις δεν κάνεις σαφές, αν όλα τα 40 στρέμματα είναι μέσα στην ΒΙΠΕ ? και αν μάλιστα σχηματίζουν, ίσως και ολόκληρο Ο.Τ.? Αν θυμάμαι καλά, γιατί πριν πολλά χρόνια έκανα 3-4 τοπογραφικά αλλά δεν βρίσκω τον φάκελο της ΒΙΠΕ (τότε δεν είχαμε κουμπιούτερ), δεν υπήρχαν περιορισμοί για πλάγιες αποστάσεις. Νομίζω μόνο πρόσωπο, εμβαδόν, σ.δ.  & κάλυψη.

Υπήρχε και ίσως ακόμη να υπάρχει, μέσα στο χώρο τμήμα "τεχνικής υπηρεσίας" που έδινε τότε αρκετές πληροφορίες. Σε όλες τις απολήξεις πχ των κυκλικών τόξων των κρασπέδων είχαν συν/νες. 

Νομίζω , λέω νομίζω, πως η οικοδομική άδεια δεν βγαίνει όπως οι άδειες οι κοινές.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.